Předchozí
1 z 5
Další

Baví mě sledovat rodinné vztahy. Ovlivňují nejen celý život jednotlivce, ale celá ta dnes často rozklížená rodinná buňka formuje i podobu států a celý náš globální svět a chápání kosmu. Z tohoto pohledu je tento mikrokosmos často pěkná divočina a třetí světová válka. Témata jsou ale všude kolem, a pokud v sobě dlouho nosím vášnivou touhu se k něčemu vyjádřit, pustím se do toho.

PAVEL BRYCZ napsal na dvě desítky knih. Pracuje pro rozhlas i film a je autorem večerníčků. Zdroj: Archiv

V minulosti jsem se živil psaním komerčních textů, tedy reklamou, ale netěšilo mě to. Teď si užívám luxusu, že píšu to, co chci. Vydělávám si stále jazykem a svým vztahem k němu, ale jde o učení českého jazyka a literatury i tvůrčího psaní na střední škole. Vedle toho stále píšu pro Českou televizi a Český rozhlas, a naskytne-li se další možnost psát pro film, určitě se toho nezřeknu.

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Zdroj: Archiv autora

Snažím se rovnoměrně střídat knihy pro dospělé s těmi pro děti a mládež. V roce 2000 jsem začal psát pohádky a seriály pro Český rozhlas Dvojku. Z mnoha původně rozhlasových příběhů vznikly knihy. Kouzelný svět Gabriely byl v roce 2006 nominován na Magnesii Literu, z Dětského zvěřince se stal televizní večerníček, stejně jako z Bílé paní na hlídání.

Pavel Brycz učí, píše knihy, spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. V jeho poslední knize se inspiroval legionářstvím.Zdroj: Archiv autora

Ta byla v roce 2011 oceněna Zlatou stuhou IBBY. Stejnojmenný večerníček podle knížky se stal tak oblíbeným, že hlavní postava Bílá paní vystupuje i v dětských výukových programech francouzštiny a němčiny. Chystá se i Angličtina s Bílou paní. Namluvila ji Tonya Graves.

Pavel BryczZdroj: Archiv Pavla Brycze

Nyní píšu už čtvrté pokračování série upírských komedií pro děti: Emil a upíři. Po Neboj se, vždyť máš česnek, Schovej se, kdo můžeš, které už vyšly, vyjde po prázdninách třetí pokračování Kdo se bojí, nesmí do školy. Titul čtvrté knížky zatím neprozradím. Česnektarián a upírobijec Emil mě teď královsky baví.

Pavel BryczZdroj: Archiv Pavla Brycze