Předchozí
1 z 6
Další

Výstava Jiřího Pačinka v liberecké kavárně Pošta.Zdroj: Deník / Kamil Košun

Narodil se v roce 1972 v Litoměřicích. Pod vlivem návštěvy sklářského města Nový Bor, kam zavítal v dětství, se rozhodl pro dráhu dráhu skláře a v roce 1987 tak nastoupil ke studiu na Středním učilišti sklářském, kde se postupně, aniž by ve své rodině měl vůbec kdy nějakého skláře, vzdělával a zdokonaloval nejen teoreticky, ale zejména prakticky, a to u největších mistrů českého skla.

Výjimečným zážitkem byla návštěva sklárny Pačinek Glass, jež je významným aktérem na světové sklářské scéně.Zdroj: Deník / Petra Hámová

Po vyučení nastoupil v roce 1990 jako sklářský novic do legendární sklárny v Chřibské. Jedná se o nejstarší fungující sklárnu na světě, byla založena v roce 1414. Svá léta v Chřibské, během kterých se zdokonalil v technice tzv. hutního tvarování skla, poté zúročil ve svém dlouholetém angažmá v jedné z nejvýznamnějších světových uměleckých skláren své doby, sklárně Ajeto Lindava, kterou spolu s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem v 90. letech minulého století zakládal a kde se po krátké době stal dokonce mistrem jedné ze zdejších dílen.

Zázrak. Skláři Jiřího Pačinka proměnili pustnoucí kostel v 'křišťálový chrám'. V pátek 12. 6. večer nad tím žasly stovky lidí.Zdroj: Deník / Petr Pokorný

V roce 2007 založil vlastní značku PAČINEK GLASS. Ve své roubené chaloupce v Lindavě, kterou zrekonstruoval pro bydlení, postavil sklářskou pec a založil tak své první vlastní studio, o kterém vždy snil. Sklárna se mu v tu chvíli stala domovem a domov sklárnou. Díky zájmu o jeho práci následoval další krok, a to vybudování menší sklárny v Kunraticích u Cvikova na základech bývalé traktorové stanice a konírny v roce 2015.

Jiří Pačinek vytvořil skleněný Corona VirusZdroj: David Sobotka / Pačinek Glass

Své profesi se věnoval i během první vlny koronaviru. Symbol zla představuje dílo nazvané Corona Virus, které vytvořil sklářský výtvarník Jiří Pačinek z Lindavy. Bezpečnostní opatření spjatá s epidemií koronaviru totiž zasáhla i jeho profesi. „My jsme se mu postavili prací a tím, že jsme ho zhmotnili proto, aby byl co nejdříve přemožen viry pozitivními virem lásky, úsměvů, pohlazení a virem nového zrodu,“ řekl ke vzniku jeho tvůrce. Dílo je součástí Křišťálového chrámu.

Z akce 'Křišťálový chrám' v Kunraticích u CVikova. Foto Jiří ČejkaZdroj: Jiří Čejka

Křišťálový chrám nabízí návštěvníkům ojedinělý a intenzivní vizuální zážitek, který spočívá v symbióze bezmála dvě sta let starého sakrálního prostoru a současného uměleckého skla. Projekt chce vedle uměleckého zážitku přinést a generovat obnovu technického stavu tohoto kostela formou dílčí finanční částky ze vstupného, která bude měsíc, co měsíc odváděna na transparentní účet spravovaný Římskokatolickou farností ve Cvikově.

Jiří Pačinek.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

Jiří Pačinek je součástí projektu Libereckého kraje Křišťálové údolí. Kromě vlastní tvorby se věnuje spolupráci s celou řadou významných světových umělců, architektů a designérů.