Předchozí
1 z 6
Další

Studentka Rebeka Hanková zkombinovala sport a oděv. Splnila si sen

Vystudovala studijní obor Textilní a oděvní návrhářství na liberecké univerzitě a v rámci bakalářské práce vytvořila alternativní kolekci pro olympioniky.

Rebeka HankováZdroj: archiv Rebeky Hankové

Upřímně si vůbec nepamatuji, jak se zrodil nápad vydat se textilní cestou. Měla jsem podporu rodičů (jsem z lékařské rodiny), ale jak vznikla možnost, že jsem oděv chtěla dělat, to netuším. Měla jsem období, kdy jsem se vyjadřovala skrz oděv. A pak, když jsem si nemohla v obchodech nic vybrat, navrhla jsem si oblečení sama. A tak jsem se z osmiletého gymnázia v Praze přihlásila na textilku v Liberci a úspěšně složila přijímací zkoušky. Přijde mi to jako osud.

Rebeka HankováZdroj: archiv Rebeky Hankové

Ve druhém ročníku jsem začala uvažovat nad tématem bakalářské práce. Nejsem typ, co by čerpal inspiraci v přírodě či nějakém citu. Potřebuji si stanovit cíl, ke kterému bych mohla kráčet, a který bude mít smysl. Dva roky jsem tu myšlenku nosila v hlavě a pohrávala si s ní. Chtěla jsem to zkusit po svém a zajímalo mě, zda na to mám či nemám. Kolekce vznikala rok, ale šlo by to rychleji. Půl roku jsem přemýšlela, jak nápad uchopit a s pomocí šicího mistra jsem pak čtyři měsíce šila.

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky HankovéZdroj: archiv Rebeky Hankové

Odmala jsem hodně sportovala, ke sportovnímu prostředí mám blízko. Olympiádu sleduji od dětství, kromě samotných disciplín mě bavil ten olympijský duch. A co jsem se začala zajímat o oděv, zjistila jsem, že kolekce určené pro letní olympijské hry se mě osobně nelíbí. U zimních ten problém nemám.

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky HankovéZdroj: archiv Rebeky Hankové

Alternativní kolekce znamená, že se nebude používat. To, že se vůbec dostala informace o jejím vzniku do médií, je pro mě překvapivé. Už od začátku projektu jsem věděla, že sportovci ji nebudou mít na sobě a nebyl to ani hlavní cíl. Chtěla jsem zjistit, zda existuje i alternativní cesta, možnost vydat se odlišným směrem. A ukázalo se, že ty možnosti existují…

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky HankovéZdroj: archiv Rebeky Hankové

Kolekci bych popsala jako jednoduchý, o zbytečné věci osekaný styl, kdy jsem se snažila o zmírnění barevnosti. Inspirovala jsem se i japonským filosofickým směrem wabi sabi, které oslavuje nedokonalost a dbá na jednoduchost, asymetrii a střídmost. Nazvala jsem ji Můj olympijský sen. Kolekci jsem prezentovala i na Fashion Weeku. Připadala jsem si jako v Jiříkově vidění. Byli jsme tam celá škola, reprezentovali jsme Technickou univerzitu. Poznala jsem zákulisí, viděla, jak to funguje. 

Kolekce Můj olympijský sen od Rebeky HankovéZdroj: archiv Rebeky Hankové