Předchozí
1 z 5
Další

Dula Renata Loudová doprovodila u porodu kolem 100 žen a párůZdroj: archiv Renaty Loudové

Nejdříve vystudovala obor algologie na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze a poté pracovala jako dispečerka a laborantka u Severočeských vodovodů a kanalizací v Liberci. Renatě Loudové je 36 let a má tři děti. Právě ty a jejich příchod na svět ji přivedl k myšlence pomáhat ostatním ženám během těhotenství.

Dula Renata Loudová doprovodila u porodu kolem 100 žen a párů.Zdroj: archiv Renaty Loudové

„K prvnímu porodu jsem přistupovala s pocitem, že přede mnou porodila spousta žen, tak to zvládnu taky, a že je nesmysl hledat si informace, vše mi přece řeknou doktoři v porodnici. Jenže během samotného procesu mě najednou překvapilo, že postupoval pomalu, já se nebyla vůbec schopná uvolnit, naopak jsem se kontrakce snažila zvládat jako sprinter – zatnout zuby a tu chvíli bolesti vydržet. Nedokázala jsem se vůbec zorientovat v procesu a nebyl nakonec nikdo, kdo by mi něco blíže vysvětlil. Ani mě nenapadlo se na cokoliv někoho zeptat,“ popsala Renata Loudová začátek své cesty k tomu stát se profesionální dulou.

Dula Renata Loudová doprovodila u porodu kolem 100 žen a párů.Zdroj: archiv Renaty Loudové

„Při druhém těhotenství jsem chtěla udělat vše pro to, abych mohla porodit normálně a mohli jsme pak být jako rodina od první chvíle pohromadě s naším miminkem. Přečetla jsem několik málo dostupných knih a rozhodla se pokusit zdolat svou načrtnutou cestu, cestu normálního porodu po císařském řezu. První impuls k tomu, stát se dulou, jsem pocítila, když mi kamarádka doktorka nabídla, že u porodu může být se mnou a její sms cca 3 týdny před termínem, že už si nevypíná mobil a můžu jí kdykoliv volat. Ta úúúleva!:) a zároveň myšlenka, že tento pocit ukotvenosti a bezpečí bych přála všem ženám…!,“ pokračovala Renata Loudová.

Dula Renata Loudová doprovodila u porodu kolem 100 žen a párů.Zdroj: archiv Renaty Loudové

Další dva porody byly podle ní přirozené, krásné, bez analgetik, euforické. „S holčičkami jsem proto mohla být od první chvíle a mohla si užívat pocity štěstí a vděčnosti ze zázraku nového života i hrdostí sama na sebe a své tělo, že jsem to i s jizvou na děloze, tak krásně zvládla. Také jsem velmi intenzivně pocítila, že mateřství není jen štěstí a euforie, ale až moc často také obrovská únava, bezmoc, slzy a samota, když držíte v rukou uplakané miminko a už nevíte, jak ho ukonejšit,“ dodala Loudová. Všechny tyto její vlastní zkušenosti ji postupně navedly na cestu duly.

Dula Renata Loudová doprovodila u porodu kolem 100 žen a párů.Zdroj: archiv Renaty Loudové

Od roku 2016, kdy s prací začala, doprovodila u porodu kolem 100 žen a párů. Přes 200 dalších žen podpořila během těhotenství, v šestinedělí a hlavně při nesnázích s kojením.