Předchozí
1 z 5
Další

Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Zdroj: Archiv Jana Krále

Král začal s hokejem díky prarodičům, ale nechybělo mnoho a mohl se věnovat úplně jinému oboru. „K hokeji mě přivedl můj děda. Už od narození chtěl, abych se stal hokejistou. Rodiče mě nabádali spíše k hudbě, které jsem se věnoval krátkou dobu, nakonec ale vyhrál sport,“ přiznal Král. Jan si v dětství vyzkoušel i jiné sporty. „Už v mládí jsem byl hodně všestranný. Nejvíce mě bavilo hrát tenis a hokej, kvůli časovému vytížení jsem musel tenisu nechat a soustředit se více na své výkony na ledě,“ objasnil Král, kterak přeci jen dal přednost lednímu hokeji.

Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Zdroj: Archiv Jana Krále

Na své začátky si talentovaný brankář pamatuje velice dobře. „Hokej jsem začal hrát v šesti letech jako obránce v Jablonci nad Nisou. Vždycky mě bavilo hrát si na brankáře, často jsem skákal do střel a půjčoval si výstroj od brankářů. V osmi letech jsem se nakonec vzdal role obránce a naskočil na led jako brankář jabloneckých Vlků,“ prozradil Král, že se kdysi rozhodoval mezi pozicí obránce a gólmana.

Jan Král.Jan Král.Zdroj: Archiv Jana Krále

„Pamatuji si, že proti mému rozhodnutí stála celá rodina i trenér, ale dokázal jsem své rodiče přemluvit a dostal svou první brankářskou výstroj. Byl jsem nadšený, ale zároveň jsem věděl, že jsem lehce zaostával oproti klukům, kteří chytali už od samého počátku jejich kariéry,“ dodal Král. „Můj první trenér byl Daniel Stehno, vzpomínám na něj převážně v dobrém,“ ohlíží se za svým prvním koučem.

Lapačka Jana Krále.Lapačka Jana Krále.Zdroj: Archiv Jana Krále

Stíhal Král učivo na základní škole spojit s hokejem? „Základní škola byla pro mě velice náročná. V Liberci jsme měli často dvoufázové tréninky a nebylo moc času na učení, ale zvládl jsem ji s dobrými známkami,“ uvedl Král, že měl při své povinné školní docházce co dělat, aby splnil obě věci najednou.
„Bavilo mě skoro všechno. Vždycky záleželo, o čem jsme se zrovna učili a podle toho mě ten předmět bavil. Asi nejvíce mě bavily humanitní předměty jako například angličtina, přírodopis, biologie, ale zároveň mě také bavila chemie.“ Co se změnilo s příchodem na střední školu? „Změnil se mi hodně můj přístup k učení. Vím, že na střední škole není ideální mít vysokou absenci. Musím ale podotknout, že jsem poznal plno přátel, díky kterým jsem chodil do školy vždy s dobrou náladou,“ říká s úsměvem.

Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Jan Král v dresu Bílých Tygrů.Zdroj: Archiv Jana Krále

„Asi nejraději jsem měl psychologii, právo a také angličtinu. Nejméně mi za všechny čtyři roky šla ekonomika,“ přibližuje Král. Vycházeli hokejistům učitelé vstříc, co se týče docházky a klasifikace? „Ano vycházeli, ale pod podmínkou, že jsem si musel všechny testy i látku dopsat,“ uzavřel Král.