Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Pevný s manželkou.Jiří Pevný s manželkou.Zdroj: Deník/Kamil Košun

Sbírku matečních rostlin i kultivarů, tedy vyšlechtěných odrůd, postupně redukují. Letos tak výstava nebude. Podle Jiřího Pevného dokázali manželé to, co si předsevzali: měli nejkrásnější a největší sbírku v Čechách. Jelikož péče a starost o rostliny vyžaduje mnoho času a práce, rozhodli se už nepokračovat a věnovat se naplno jiným věcem.

Jiří Pevný.Jiří Pevný.Zdroj: Deník/Petr Zbranek

Fuchsie nejsou jedné květiny, které pěstovali. Ve svém zahradnictví si nastavili novou prioritu a věnují se návrhům a realizacím zahrad. „Fuchsie budeme pěstovat již pouze  pro radost  - nebudeme pořádat výstavu. Vzhledem k dotazům na jarní prodej v našem zahradnictví mohu zákazníky uklidnit – osazování  truhlíků, prodej balkónových rostlin v bohatém sortimentu i fuchsií (300 kultivarů), sadby (v omezeném množství - nejlépe na objednání),  bude probíhat stejně jako v minulých letech,“ vysvětlil Jiří Pevný.

Jiří Pevný.Jiří Pevný.Zdroj: Deník/Petr Vodseďálek

V polovině dubna zahájili prodej balkónových rostlin. „Jsou připraveny pelargonie, vějířovky, vitálky, muškáty vzpřímené a převislé, petůnie, fuchsie a další květiny. Přijďte si vybrat, případně nechat osázet truhlíky. Venkovní trvalky budou letos o něco později, počasí jim zatím moc nepřeje,“ vyzval Jiří Pevný zájemce, kteří jsou zvyklí chodit si pro rostliny do jejich zahradnictví na adrese Hrdinů 590/36.

Jiří Pevný.Jiří Pevný.Zdroj: Deník/Petr Vodseďálek

Přestože Jiřího a jeho manželku Ivanu dnes zahrady živí, ani jeden z nich tento obor nestudoval. Oba pracovali v Textilaně, už tehdy měli ale k rostlinám blízko. K fuchsiím se dostali asi před 30 lety přes svého kamaráda, který si u nich nechal deset rostlinek přes zimu. Už před tím pěstovali orchideje, masožravky a australské dřeviny.

Jiří Pevný.Jiří Pevný.Zdroj: Deník/Kamil Košun

„Od roku 2003 jsme se zahradničením začali živit. Navrhoval jsem výsadby pro zahradnickou firmu a sám realizoval několik zahrad ročně. Od roku 2012 provádíme realizace již jen se svojí rodinou. Celkem již bylo vytvořeno na 200 výsadeb dle mých projektů. Navrhoval jsem výsadby pro zahradnickou firmu a sám realizoval několik zahrad ročně. Od roku 2012 provádíme realizace již jen se svojí rodinou. Celkem již bylo vytvořeno na 200 výsadeb dle mých projektů,“ vysvětlil Jiří Pevný.

Jiří Pevný.Jiří Pevný.Zdroj: Deník/Petr Vodseďálek

Jeho zahrady nejsou jen pozadím a kulisou k domu. „Chceme, aby přinášely nejen krásu, ale i užitek, jak tomu bylo dříve. Proto sázíme ovocné stromy a keře, zakládáme zeleninové a bylinkové záhony. Čerstvá ředkvička, hrášek , angrešt, švestka nebo jablko je něco zcela jiného než „čerstvé ovoce a zelenina“ ze supermarketu. A sklidit něco, co jsem sám vypěstoval je velká radost,“ dodal Pevný.