Předchozí
1 z 5
Další

Kateřina Vojáčková.Zdroj: Archiv Kateřiny Vojáčkové

Ke psům měla Kateřina Vojáčková vždy kladný vztah a když náhodou nějakého opuštěného psa přivedla domu, její rodina se o něj vždy postarala. Když jí bylo šestnáct let, její rodiče založili útulek Azyl pes a Kateřina tam začala pomáhat. To bylo v roce 1992 a za ty roky se podařilo umístit do nových domovů více než 5 tisíc pejsků a 400 koček.

Kateřina Vojáčková provozuje útulek Azyl Pes Krásný lesZdroj: archiv Kateřiny Vojáčkové

Kapacita útulku je 35 psů a 10 koček, ale jak Kateřina Vojáčková přiznává, bývá jich tu často i více. „Máme zde malá, střední, ale i velká plemena různých ras a věku. Jsou zde pejsci, které někdo týral, vyhodil na ulici, také ti, kterým umřel majitel, a nechtěná štěňata,“ vysvětluje majitelka útulku, jaké bývají osudy jejich svěřenců.

Kateřina Vojáčková.Zdroj: Archiv Kateřiny Vojáčkové

Útulek, který působí po celém Frýdlantském výběžku, je soukromý. „Slovo soukromý zdůrazňuji proto, že nejsme zaměstnanci města ani obce. Zajišťujeme odchyty volně pobíhajících psů na základě telefonické objednávky od města, obce či Policie ČR. Tyto instituce nám vystaví objednávku na daného psa a hradí jeho pobyt v útulku, nikoli však naši práci a péči. Zpravidla obce platí 30 dní, nejdéle však půl roku. Stává se ale, že jsou pejsci u nás déle, tudíž je musíme platit ze svého,“ říká Vojáčková a dodává: „Na odchyt zatoulaných a vyhozených psů se jezdí bohužel stále častěji. Spolupracujeme s městskými a obecními úřady, Policií ČR a Městskou policií v případech, kdy je potřeba dohledat majitele, ale i v případě, že je podezření na týrání zvířete a tím je porušen zákon na ochranu zvířat. Každý pejsek je v útulku odblešený, odčervený a u veterináře prohlédnutý a naočkovaný. Zranění pejsci jsou samozřejmě ošetřeni. Někteří se musí ostříhat, vykoupat z důvodu velkého zanedbání.“

Kateřina Vojáčková provozuje útulek Azyl Pes Krásný lesZdroj: archiv Kateřiny Vojáčkové

Právě každodenní práce v útulku jako je čištění kotců, krmení a venčení, je největší starostí. „Každý, kdo má doma pejska, ví nejlépe, jaká je to starost. A teď si to znásobte třeba 30x a vyjde vám čas, který den co den věnujeme psům. Nemluvě o obstarání krmení, odvozu odpadu od psů a cestách s každým pejskem na veterinu. K péči také patří soustavné opravy kotců, boudiček, plotu atd,“ vysvětluje Vojáčková.

Kateřina Vojáčková.Zdroj: Archiv Kateřiny Vojáčkové

Právě proto útulek vítá každou pomocnou ruku či korunu. V období adventu tak můžete udělat radost nejen sobě, ale také jednomu ze čtyřnohých obyvatelů útulku Krásný Les.