Předchozí
1 z 7
Další

Jana HarasimovičováJana HarasimovičováZdroj: archiv Jany Harasimovičové
Květiny jsou velkou životní láskou Jany Harasimovičové, po mateřské dovolené si proto našla práci v květinářství. Pohybovala se ve vysněném prostředí, postupně však zjišťovala, že by některé věci chtěla dělat jinak. Odtud byl už jen krůček k vlastnímu podnikání. V roce 2011 si otevřela obchod na pěší zóně v Jablonci nad Nisou v Podhorské ulici a tři roky poté další přímo v centru města. Po narození třetího vysněného dítěte si ponechala větší prostory v centru v Liberecké ulici čp. 1, kde nabízí své služby v útulném květinářství pod názvem Gracia (v překladu z italštiny to znamená „Děkuji“).

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

Kromě stálé nabídky řezaných květin a různých dekorací v květinářství najdete velký výběr komponentů pro tvorbu vlastních doplňků. Příjemnou službou je rozvoz květin po Jablonci i okolí zdarma. Můžete si tu objednat kompletní výzdoby i služby spojené s významnými událostmi jako jsou svatby, narozeniny, poslední rozloučení i tradiční vázané kytice či dekorace.

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

„Snažím se vždy maximálně vyhovět zákazníkovi, např. při objednávce služeb spojených se svatbou si sjednám schůzku s nevěstou, jedu se podívat na místo oslavy a společně probereme výběr květin i rozsah výzdoby. Osobně doporučuji vybírat sezónní květiny, které nejlépe vystihují dané období. Nejčastěji si lidé objednávají řezané květiny a největší blázinec je asi na sv. Valentýna. To se prodávají hlavně růže a tulipány,“ sděluje sympatická Jana Harasimovičová.

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

Květinářství Gracia jsem navštívila v předvánoční době, kromě řezaných květin jsem tedy v nabídce objevila i jmelí (přírodní, zlaté, stříbrné i netradiční bílé), mezi dekoracemi logicky převládaly adventní věnce (ozdobené i neozdobené), vonné svíčky i andělé v různých podobách. Našla jsem tu netradiční vánoční ozdoby a spoustu různých převážně přírodních komponentů na tvorbu vlastních dekorací. Zákazníci mají možnost vyrobit si je přímo v květinářství. „Vloni se tu sešlo asi pět žen, domluvily jsme společný termín, přinesly si občerstvení a pustily koledy. Každá si pak odnesla domů vlastnoručně ozdobený adventní věnec. Bylo to velmi příjemné odpoledne,“ vzpomíná paní Jana.

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

V nabídce je i možnost zakoupení voucheru – dárkového poukazu. Výhodou je, že si obdarovaný sám rozhodne, jak ho využije. Může se naučit vázat květiny, vytvořit si již zmiňovanou vlastní dekoraci nebo si vybere květiny či doplňky podle vlastního vkusu. Podle slov Jany Harasimovičové si v poslední době vouchery objednávají hlavně stálí zákazníci, jako projev podpory, což ji velmi těší a povzbuzuje.

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

Přestože květinářství nepatří mezi obchody, které musí být v nouzovém stavu uzavřeny, potýká se stále s nedostatkem zákazníků. Problém je také s dodavateli, kteří fungují omezeně, navíc musí paní Jana zůstávat doma s dětmi.

Květinářsví GraciaKvětinářsví GraciaZdroj: archiv Jany Harasimovičové

V jednu chvíli dokonce bojovala s myšlenkou, že své podnikání ukončí. V současné době je květinářství Gracia otevřené a jeho majitelka si nepřeje nic jiného, než aby se vše vrátilo do starých kolejí a mohla opět v plné míře pečovat o své zákazníky.

Pavla Hnyková Haidlová