Předchozí
1 z 5
Další

Tvořila jsem už odmala. Učila jsem se mnoha různým technikám a vymýšlela další a další projekty. Začínala jsem tvořit z korálků, dostala jsem se i třeba k háčkování a šití, ale to všechno zkoušení mě nakonec dovedlo k pryskyřici. MiriS handmade jako značka vznikla proto, abych své výtvory mohla prodávat. Vznikla z mé přezdívky Miri a písmeno S jsem přidala, když jsem se vdala za svého muže.

Miroslava SchovánkováZdroj: Lenka Pileková

Mnoho let jsem tvořila a neměla jsem ani trochu jasnou představu o tom, čím přesně bych se chtěla živit. Chtěla jsem tvořit, dělat tak nějak od všeho trochu. Jednu dobu jsem i přemýšlela nad prodejem domácí kosmetiky, kterou si vyrábím. Až v posledních letech si utvářím konkrétnější představu o tom, čemu se chci věnovat. Šperky jsem ale dělala úplně od začátku, jen ty techniky se během let hodně měnily.

Miroslava SchovánkováZdroj: Lenka Pileková

Zaměřuji se na tvorbu šperku na míru. Pryskyřice je neskutečně variabilní, i když trochu nevyzpytatelný materiál. Dá se v ní uchovat ledacos, co má pro člověka hodnotu. Nabízím šperky z pravých květin a dalších přírodnin, které si sama sbírám a speciálně suším. Jsem schopná vytvořit personalizované šperky z biologických materiálů, ať už jde o první dětské vlásky, nebo třeba mateřské mléko. Ráda vymýšlím nové kombinace a snažím se vycházet vstříc speciálním požadavkům.

Miroslava Schovánková a její šperkyZdroj: archiv MS

Snažím se, aby moje šperky ukrývaly příběh, něco důležitého pro jeho nositele. Ať už jde o personalizované šperky, nebo šperky z přírodnin. Mám moc ráda symboliku a ráda ji vkládám i do svých šperků. Hodně se teď inspiruji v přírodě, snad z každé procházky s dětmi si nosím domů nějaký materiál.

Miroslava Schovánková a její šperkyZdroj: Kata Opuntia

Na hlavní pracovní poměr jsem zatím jen máma. Šperky mám jako vedlejší činnost. Ráda bych si ale tvorbu posunula o úroveň výš a udělala z ní zdroj obživy. Ale to až v době, kdy půjdou obě děti do školky. Chtěla bych zkusit kombinovat s pryskyřicí další materiály. Mám zálusk na přírodní šperky z pryskyřice v kombinaci s keramikou či porcelánem. Chtěla bych se svojí tvorbou uživit a najít takovou tu rovnováhu, aby mě moje práce stále bavila, i když už to není jen koníček.

Miroslava SchovánkováZdroj: Lenka Pileková