Předchozí
1 z 5
Další

Jan Pipiš.Zdroj: archiv Jana Pipiše

Závod se nazývá Nejtvrdší hasič přežívá. Obecně je postavený na přípravě hasičů. Jsem tam tedy v kompletní výstroji, s nasazenou maskou, jako kdybychom šli třeba do hořícího domu pro člověka. A samotný závod zahrnuje klasické věci, s nimiž se hasič setkává v praxi. Znamená to, že jdeme do nějakých schodů, taháme břemeno, něco posouváme palicí, zachraňujeme člověka, jdeme se zatížením. Tento tip závodu je postavený pokaždé stejně a především má velmi přísná kritéria, např. na sklon, váhy a další. Jde o regulérní profesionální sport u nás v Evropě a především pak v Americe.

Jan Pipiš.Zdroj: archiv Jana Pipiše

Letos v srpnu jsem závodil v polském Plocku. Dostal jsem se a řadu až jako téměř poslední závodník a se svým výsledným časem 1:32s jsem si vybojoval stříbrnou medaili. Celý závod se odehrával v extrémních teplotních podmínkách. Teploměr ukazoval odpoledne hodnotu téměř 34 °C. Takováto teplota nebyla příjemná žádnému závodníkovi, který na sobě navíc nesl výstroj o váze + 20kg. Kvůli hygienickým opatřením jsme všichni závodili bez masek, nejdříve se to zdálo jako výhoda, ale kvůli vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu, se to stalo spíše další překážkou. Maska má totiž vždy stejnou teplotu a vlhkost vzduchu, takže to, co je venku nevdechuji. Závodu se účastnilo celkem 150 závodníků.

Jan Pipiš.Zdroj: archiv Jana Pipiše

Člověk se tam musí doslova protrénovat. Závod je určen hasičům, ale může přijít kdokoli. Ale když to srovnám třeba s fotbalem, tak takřka kdokoli může nastoupit na hřiště a kopat do míče. Ale v tomto závodě, když nastoupí někdo bez tréninku, tak ho ani nedokončí. Naopak se může ošklivě zranit, protože jeho tělo není připravené. Tenhle závod má limit 4 minuty a dlouho trvá se nejprve probojovat pod dvě minuty, pak pod 1:50 a následně každá vteřina je velký boj. Jde o to vytrvat, vydržet a pak se třeba můžete za rok zlepšit o pět vteřin.

Jan Pipiš.Zdroj: archiv Jana Pipiše

Přípravám na závodění podřizuji svůj veškerý osobní život. Tím, že si všechno platím ze svého a z práce mě pouští jen na mistrovství světa a některé vybrané závody, tak veškerá má dovolená padne na výjezdy na závody nebo přípravu. I úspory padají na všechno, hlavně na přípravu, která je neuvěřitelně drahá. Všechny věci mám ušité na míru, vše upravené na svoji postavu. Mám poměrně nestandardní velikosti, tak jsem si musel nechat udělat všechno zvlášť.

Jan Pipiš.Zdroj: archiv Jana Pipiše

Trénink mi pomáhá i v reálném zásahu. Nejsem dálkař, tak že abych někde vydržel celý den hasit třeba les, tak to nedám. Ale pokud zrovna neřídím, protože já jsem strojník, tak např. při požáru v bytě jsem na schodech hodně rychlý. Než mě třeba kluci doběhnou, už můžu mít otevřené dveře anebo připravenou hadici. Hraje se o vteřiny, které můžou někoho zachránit. I kdyby to za celou dobu vyšlo jen u jediného člověka za celý můj život, tak to všechno má smysl.