Předchozí
1 z 5
Další

Vlci se usadili i v Libereckém kraji. V roce 2014 došlo k první potvrzené reprodukci vlků v Máchově kraji, kde se od té doby vlčí smečka pravidelně rozmnožuje. Ve vlčích hlídkách intenzivně působím už čtyři roky. Při náboru dobrovolníků do nich nepožadujeme žádné speciální znalosti a hlásí se nám spíše lidé s kladným vztahem k přírodě a zvířatům, kteří rádi tráví čas venku.

Kristýna FridrichováZdroj: Deník / Marek Jungwirth

V poslední době se toto téma hodně dostalo do podvědomí veřejnosti. Já osobně jsem se s negativními postoji na akcích a přednáškách setkala velmi zřídka, většinou převažují sympatie k naší činnosti a k velkým šelmám obecně

Kristýna FridrichováZdroj: Deník / Marek Jungwirth

Vlčí hlídky jsou vyškolení dobrovolníci, kteří ve svém volném čase monitorují výskyt velkých šelem v českých a moravských lesích; v severních Čechách to jsou hlavně vlci a v ojedinělých případech i rysi. Velké šelmy byly na našem území v minulosti zcela vyhubeny a v současné době se postupně vrací. Lidé nejsou na jejich přítomnost zvyklí, proto je třeba seznámit veřejnost s jejich soužitím.

Kristýna FridrichováZdroj: Deník / Marek Jungwirth

Velké šelmy mění chování a regulují počty přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje velké škody na lesních stromcích i zemědělské půdě. Jelikož je vlků, rysů a medvědů v naší krajině zatím velmi málo, jsou tato zvířata zákonem chráněná. Přesto však dochází k jejich pytláctví.

Kristýna FridrichováZdroj: šelmy.cz

Monitoringu se věnujeme hlavně v zimním období, kdy lze pobytové znaky nalézt snadněji. Hledáme stopy, na genetické a potravní analýzy pak odebíráme trus a srst, které nalezneme ve stopní dráze. Smutným důkazem jsou pak také stržené ovce, které nebyly dostatečně zabezpečené před útokem vlků. Snažíme se o osvětu veřejnosti, proto pořádáme besedy a přednášky v obcích a ve školách, kde promítáme i náš film Causa Carnivora.

Kristýna FridrichováZdroj: Archiv Kristýny Fridrichové