Předchozí
1 z 5
Další

Marek Raibr.Zdroj: archiv Marka Raibra

V minulosti začínal Marek Raibr na zelených trávnících. „Jako malého kluka mě mamka přivedla na trénink tehdejšího libereckého klubu Rapid Liberec. Tam jsem trénoval asi dva týdny, protože pak byl nábor do Slovanu Liberec. V té době mi bylo asi 7 nebo 8 let, takže to byla poslední možnost pro můj ročník jít do náboru,“ vysvětluje. „Tam jsem uspěl a zařadil se do přípravky. Po nějakých dvou a půl letech jsem přešel do VTJ Rapid Liberec, kde jsem byl další dva roky v mladších žácích. Následně jsem začal dělat baseball, protože mě fotbal v začínající pubertě přestal bavit. V nějakých 16 letech jsem se k fotbalu vrátil do TJ Spartaku Chrastava, kde jsem hrál nejprve krajskou soutěž U17 a následně za B-tým,“ popisuje Raibr svoji fotbalovou kariéru.

Marek Raibr.Zdroj: archiv Marka Raibra

S příchodem plnoletosti přestal Marek hrát fotbal a začal se naplno věnovat kulturistice. „Neviděl jsem ve fotbale perspektivu. Musím věci dělat na 100 %, jinak mě to nebaví,“ líčí svůj fotbalový konec. Proč se Raibr rozhodl právě pro kulturistiku? „Díky fotbalu a jiným rekreačním sportům jsem byl zvyklý cvičit, sice ne v takové míře jako dnes, ale proto byl můj začátek v bodybuildingu jednodušší. Navíc můj kamarád již cvičil nějakou dobu, takže mě do toho zasvětil. Nejprve jsem neměl žádné ambice jít někam na soutěž, ale postupem času se chcete stále zlepšovat a příprava vás velmi posune, ať už po svalové, ale také psychické stránce. Teď se výhradně bodybuildingu věnuji něco přes dva roky,“ objasňuje Raibr.

Marek Raibr.Zdroj: archiv Marka Raibra

Na konci května měl Marek Raibr absolvovat mistrovství Čech v klasické kulturistice, které bylo ale kvůli pandemii koronaviru zrušeno. „Bohužel. Těšil jsem se na to. Měl jsem pouhých 10 týdnů do konce z půlroční přípravy. Nejprve mě to velmi zasáhlo, protože jsem si spočítal, kolik času, dřiny a peněz za ten půlrok jsem do té přípravy dal. Nicméně s tím nic nenadělám a respektuji tuto situaci. Samozřejmě jsou horší věci, takže život jde dál a soutěže budou i za pár let,“ je smířen Raibr.

Marek Raibr.Zdroj: archiv Marka Raibra

Jak se momentálně udržuje ve formě? „Cvičím vlastně dost podobně, akorát používám místo činek, os, strojů apod. odporové gumy. Upřímně řečeno nic extra na tom nevytvořím, ale spíš jde o to, abych pak v posilovně nezačínal od začátku. Zoufalá doba si žádá zoufalé řešení,“ říká s úsměvem. Raibr se rozpovídal i o svých cílech, kterých by chtěl v kulturistice dosáhnout. „Vzhledem k této situaci jsem začal objemovou fázi. Na nějaké další závody se budu připravovat, až budu mít něco kolem 100 až 105 kg. Takže je přede mnou ještě dlouhá cesta. Samozřejmě bych rád jednou vyhrál nějakou soutěž. O profi kartě nebudu zatím mluvit, protože to je spíše sen,“ zamýšlí se Raibr.

Marek Raibr.Zdroj: archiv Marka Raibra

Po dokončení střední školy nastoupil Marek Raibr do zaměstnání. „Od druháku jsem měl brigádu v libereckém Decathlonu a ta práce se mi zalíbila natolik, že jsem tam zůstal i po škole. V současné chvíli tam jsem jako sport leader a celorepublikový školitel na styk se zákazníkem,“ uzavírá Raibr.