Předchozí
1 z 5
Další

Magda a Standa Křížkovi.Zdroj: Click with Love/JanaSandner
Manželé Křížkovi provozují ve Frýdlantu oblíbenou kavárnu Jazzová osvěžovna už od roku 2012. Původně na sever Čech přijeli za příbuznými a kavárnu otevřeli jen na týden, aby mohli pohostit účastníky Letní jazzové dílny Karla velebného, která se koná každé léto ve Frýdlantu. Nakonec ale proměnili improvizovaný prostor vedle Kostela Nalezení svatého Kříže na regulérní kavárnu, která se stala kulturním prostorem, kde se konají koncerty a hraje se zde divadlo pro děti. Navíc tu voní káva a pečou se tam originální dorty.

Magda a Standa Křížkovi.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

„Když jsme bydleli v Praze tak nás ani nenapadlo otevřít si kavárnu. Bavilo nás jezdit s naším Stánkem plným dobrot po festivalech. Navařili jsme, naložili všechno do auta, přijeli jsme na festival, rozdělali stánek, několik dní v kuse jsme vařili a prodávali a pak jsme všechno sbalili a vrátili se domu,“ říká Magda Křížková o jejich začátcích v pohostinství.

Magda a Standa Křížkovi.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

Se stánkem přijeli také do Frýdlantu, kde ho ale rychle přeměnili v kavárnu. No a tu teď provozují už osmým rokem. Návštěvníky z Čech, ale i Polska a Německa sem láka nejen útulný interiér, ale také originální dorty. „Říkali jsme si, že když máme kavárnu, bylo by dobré mít tu ke kávě nějaký dort nebo koláč. Ten úplně první upekla Magda, byla to řepová-čokoládová buchta. Lidem chutnalo, tak jsme začali péct pravidelně.,“ vysvětluje Standa, který po Magdě převzal pekařské žezlo a nyní už dorty a koláče peče výhradně on.

Magda a Standa Křížkovi.Zdroj: Click with Love/JanaSandner

„Můj první recept, podle kterého jsem zkusil péct byl mrkvový dort. Jenže mi toho doma v lednici dost chybělo, tak jsem si ho přizpůsobil podle sebe. Přinesl jsem ho do kavárny a on se hrozně rychle snědl. Měl jsem radost. Dodnes ho dělám stejně. No a tím to začalo. Druhý dort, který také dělám doposud, byl Jazzcake. Ten se stal takovou naší vlajkovou lodí,“ dodává Standa.

Magda a Standa Křížkovi.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

Kromě jídla a pití nabízí v kavárně často také kulturní vyžití. Konají se tady koncerty muzikantů, hraje se tady divadlo pro děti a když je potřeba poskytnou prostou i pro občanské aktivity. K tomu pomáhají s organizací různých festivalů a happeningů, jako třeba s festivalem Franze Kafky