Předchozí
1 z 5
Další

Břetislav JansaZdroj: Deník / Kamil Košun

Svou první lžíci jsem vytvořil víceméně náhodně v roce 2014. Seděl jsem na louce, s kouskem březové větve a s obyčejným zavíracím nožem. V té době jsem neměl nejmenší tušení, že se ze lžic stane posedlost, a že jich ještě udělám stovky.

Ukázka tvorby Břetislava Jansy.Zdroj: Archiv Břetislava Jansy

K výrobě používám lokální dřeviny. Suché větve, které spadly na zem, a které by buď časem shnily, nebo skončily v kamnech. Nic nekácet a neodřezávat, to je moje základní filozofie. Nepoužívám žádné stroje a od začátku po finální leštění se jedná o ruční práci, tvorba jedné lžíce zabere několik hodin. Jde o dost fyzicky náročnou práci, ale výsledek vždy stojí za to.

Břetislav JansaZdroj: Deník / Kamil Košun

Stroje nám sice práci usnadňují, zároveň nás ale vedou k jisté uniformitě. Nechci dělat jeden kus jako druhý. Každá lžíce, kterou ručně vytvořím, je neopakovatelný originální kus.

Ukázka tvorby Břetislava Jansy.Zdroj: Archiv Břetislava Jansy

Nejraději tvořím venku a řídím se přesvědčením, že prostředí, ve kterém pracuje, se do výrobku promítne. Tvořit v přírodě je nenahraditelné. V roce 2017 lžíce získaly označení Regionální produkt Český ráj. Pro zákazníka je to určitě o větší důvěře a také mě díky tomu oslovuje více organizátorů různých prodejních akcí.

Ukázka tvorby Břetislava Jansy.Zdroj: Archiv Břetislava Jansy

Pro zájemce pořádám i jednodenní kurzy. Baví mě tvořit a svobodně vytvářet krásné a originální předměty. Ručně, bez hluku, s použitím jen základních nástrojů. Z materiálu dostupného pro každého. Poctivá a kvalitní ruční práce je jistá forma relaxace.