Projekt přibližuje osmnáct měst, obcí a opuštěných oblastí, kam byli naverbováni nebo zavlečeni tzv. východní dělníci během druhé světové války. Týkalo se to lidí z mnoha evropských zemí, Židů, Romů, Poláků ze Slezska i západoevropských civilních pracovníků nebo válečných zajatců. Všichni byli nuceni pracovat pro nacistickou Třetí říši.

NUCENÁ PRÁCE NA LIBERECKU

V regionu se výstava týká nucené práce v Liberci a Chrastavě. Liberec byl od roku 1938 správním sídlem Sudetské župy. Zhruba 80 % obyvatel mluvilo německy a většina z nich pracovala v místním textilním průmyslu. Během hospodářské krize ve 30. letech se polovina textilek zavřela a práci ztratilo skoro 10 tisíc lidí.

Po Mnichovské dohodě se začalo s urychlenou přestavbou místního průmyslu. Do Liberce se přesunula řada německých firem specializujících se na elektroniku a letectví, například berlínský Argus nebo firma Blaupunkt. V září 1944 bylo na Liberecku registrováno skoro 25 000 zahraničních civilistů, mezi nimi minimálně 7 500 tzv. ostarbeiterů (pocházejících z okupovaných částí Sovětského svazu) a válečných zajatců. Pobočky říšských zbrojovek využívaly válečné zajatce a civilní nuceně nasazené osoby. Kvůli situaci na frontách časem příliv válečných zajatců ustal a na řadu přišli vězni koncentračních táborů.

PŘÍBĚH RODINY VACHNINOVÝCH

Výstava přináší i zajímavé informace, které autorům výstavy poskytl pan Karel Novák z Růžodolu I. V restauraci dnes nazývané „Letka“ býval pracovní tábor. Byly zde ubytovány ženy, ale i malá děvčátka a možná i kluci z Ukrajiny tehdejšího Sovětského Svazu. Mezi nimi i rodina Vachninových, matka a dcery Irena s Olgou.

Dcery pracovaly v továrně v Rochlicích a jejich matka pracovala v táboře jako kuchařka. Rodina pocházela z Ukrajiny. Zde byli často lidé pochytáni na ulicích a sváženi do Říše. To bylo také osudem rodiny Vachninových, se kterými se v Liberci seznámila babička Karla Nováka. Výstava záslužně mapuje fungování pracovních táborů s ohledem na jednotlivé příběhy, které se podařilo historikům takřka detektivní prací vypátrat.