Už podruhé vyprodalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy premiéru muzikálu Zpívání v dešti. Divadlo sáhlo po divácky vděčném titulu. Kdo by neznal stejnojmenný hudební film z roku 1952. Druhá premiéra byla opravdu velkolepá. Ve foyer stáli šlechtici s tácy chlebíčků a nabízeli je hostům.

Hledištěm se pak rozléhaly šumy z dobové filmové premiéry v roce 1927. Před samotným představením přivítal diváky ředitel divadla Martin Otava.

Cosmu Browna hrál Zbyšek Kalina

Hned v začátku jsem zklamaně zjistila, že Cosmu Browna nehraje Jan Révai, ale druhý alternující herec Zbyšek Kalina. Ten mě ale za pár chvil mile překvapil. Cenu Thálie pro nejmladšího herce asi nezískal jen tak pro nic za nic.

Věčně usměvavý Kalina sehrál snílka a optimistu Cosmu výtečně. Jeho zpěv byl sice průměrný, ale grimasy, emoce a hlavně pohybové schopnosti zvládl na jedničku.

Předchozí muzikál stejného inscenačního týmu Sugar sázel hlavně na humor, parodii a dialogy.

Zpívání v dešti je klasický muzikál, který pojí tanec a zpěv. Zaručeně i rozesměje. Jeho přednostní jsou bezesporu velmi složitá stepařská čísla a filmové ukázky, které dokreslují děj a posouvají hru dál. Velký obdiv patří představitelce filmové hvězdy Liny Lamontové za měnění hlasu po celou dobu představení. Hrát si na upištěnou husičku muselo stát mnoho sil. Ivana Jirešová také diváky rozesmála nejvíce ze všech herců a její vstupy byly vždy odměněny největším potleskem a smíchem. Nelze také nepochválit její dva úžasné retro kostýmky žlutý a růžový, z dílny Veroniky Hindle. Oba doplněné stylovým kloboučkem.

Sebevědomý Don a jeho příjemný zpěv

Hlavního hrdinu Dona Lockwooda hraje herec a zpěvák Jan Kříž. Role filmové hvězdy mu sedla. Má zvučný a sebevědomý hlas. Kříž je i výborný zpěvák a tanečník. Jeho lásku Kathy Seldenovou hraje začínající herečka a absolventka brněnského JAMU Silvie Soldánová, která započala svou kariéru výborně. Nejenže s dívčí noblesou a elegancí ztvárnila rovněž začínající herečku Katy. Nezapřela ani fakt, že je i absolventkou konzervatoře. Její hlas se poslouchal příjemně a zkušeně zvládala i výšky.

Drobnou nevýhodou představení byla pozdě vložená přestávka. Herci odehráli dvě třetiny představení, takže diváci viděli dvě hodiny hry a po přestávce asi jen hodinu.

Scéna nebyla tak bohatá jako v muzikálu Sugar, asi kvůli prostoru pro tanec. Představení nabízelo i skupinové taneční kreace, které si žádaly větší místo.

Orchestru Divadla F. X. Šady velí Martin Doubravský. Pod jeho taktovkou to muzikantům parádně šlape. Sám dirigent se několikrát zapojil do hry, například, když se domlouval s neschopnou a namyšlenou Linou Lamontovou, kdy začne zpívat.

Srovnávaní se Sugar není vůbec na místě

Tvůrci Zpívání v dešti se obávali srovnávání s předešlým muzikálem Sugar, ale jde o naprosto odlišné inscenace. Každá má své přednosti, a to každá úplně jiné.

Celý muzikál stojí na famózních tanečních a stepařských kreacích, na kterých herci dřeli skoro rok pod vedením stepařské choreografie Pavla Strouhala. A stálo to za to! Zvládli to na jedničku.

B. Comden, A. Green, A. Freed a N. H. Brown

ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Jak se Hollywood učil mluvit

klasický muzikál

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Reprízy:

Neděle 29. lednaod 19 hodin

Pondělí 30. lednaod 19 hodin

Neděle 12. únoraod 19 hodin

Pondělí 20. únoraod 19 hodin

ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Obsazení:
Don Lockwood filmová hvězda:
Jan Kříž
Skladatel Cosmo Brown:
Zbyšek Kalina
Kathy Seldenová herečka:
Silvia Soldánová
Lina Lamontová filmová hvězda:
Ivana Jirešová
R. F. Simpson producent:
Martin Polách
Roscoe Dexter režisér:
Oldřich kříž
Dora Baileyová novinářka:
Blanka Černá
Malý Don Lockwood a zpěvák:
Lukáš Novotný
Malý Cosmo Brown:
Dalibor Čirlič