Nejenom fashion show, ale i divadelními a tanečními představeními předváděli své modely žáci ze základních a studenti ze středních škol. Druhý ročník soutěžní akce Oděv a textil 2015 pořádá pro školy z celé republiky a Slovenska liberecká Střední průmyslová škola textilní.

ODĚV A TEXTIL 2015. Druhý ročník soutěžní módní přehlídky Střední průmyslové školy textilní Liberec.Kolekce byly velmi rozmanité. Modelky i modelové předváděli formální, sportovní i každodenní oděvy.

Režisér Tim Burton

U žáků ze základních škol byl velice populární režisér Tim Burton a jeho animované snímky Mrtvá nevěsta a Alenka v říši divů. Ne všichni umělci předváděli oděvy, na přehlídce nechyběly ani doplňky v podobě klobouků či deštníků. Přehlídky mladších návrhářů byly více scénické a výtvarné. Některé mini přehlídky připomínaly i divadlo.

I několik středoškoláků si připravilo divadelní módní přehlídku. Vynikala kolekce Počasíčko, která dokonce měla i divadelní scénu dva domečky. Panenka a panáček předvedli svůj taneček na deštivé a slunečné počasí. Na konci se představili společně.

Punk a odstíny šedi

ODĚV A TEXTIL 2015. Druhý ročník soutěžní módní přehlídky Střední průmyslové školy textilní Liberec.Starší kolegy ze středních škol inspirovalo u kolekcí mnoho vlivů, některé oděvy tvořily dokonalý protipól.

Středoškoláci vytvořili kolekce inspirované punkem, různými státy a jejich kulturami, princeznami v dnešní době, zvířaty… Některé minipřehlídky se nesly v jedné nebo v kombinaci několika barev či vzorů modré, černočervené, kára, odstíny šedi…

„Soutěží se ve třech kategoriích: základní školy Tvoříme z textilu, druhá kategorie Mileta nás obléká pro střední školy. Tato kategorie se každým rokem mění a představuje vždy nějakou oděvní firmu z České republiky. Třetí kategorie Můj styl obsáhla nejvíce kolekcí, přes čtyřicet," popsal ředitel liberecké střední školy Petr Luksch.

Liberecká „Textilka" se soutěžní módní show nezúčastnila, jen na sebe chtěla upozornit a poukázat na možnost propojení mezi základní, střední a vysokou školou.

„Mrzelo nás, že se neúčastnilo více základních škol z Libereckého kraje," řekla za školu Jana Kočí.

NÁZOR POROTCE:

Módní návrhářka Jitka Klett ze Slovenska

Myslím, že se tu potkala hodně zajímavá seskupení soutěžících. Vidím kreativitu a inspirace ze všech možných stran. Mladší návrháři měli scéničtější přehlídky. Asi se u nich ani neočekává, že zohlední potřeby na běžné nošení. Kolekce jsou ještě dětské. Více inklinují k tvorbě estetiky než k módě. Je to tak správně. Je těžké hodnotit vše dohromady, protože kolekce zde prezentované jsou hodně odlišné. Je to otázka všech takových soutěží. Je lepší, když jsou kategorie zúženější, abychom mohli snadněji hodnotit inspirace, které návrháři využili. Překvapily mě asi čtyři kolekce, které kombinovaly řemeslo a alternativu.

ROZHOVOR

Rozhovor se zpěvákem Sebastianem Navrátilem, absolventem liberecké „Textilky"

Sebastian: Největší problém mi dělalo vstávání

SEBASTIAN NAVRÁTILLiberec - Absolventem liberecké „Textilky" je i zpěvák Sebastian Navrátil, jenž se proslavil hitem Toulavá. Již brzy míří do rádií další jeho singl. Nejenom o něm a škole vyprávěl v minirozhovoru.

Jaký jsi studoval obor? Bavil tě?

Studoval jsem obor Textilní výroba a podnikání. Než jsem ho dokončil, trvalo mi to pět let, ne čtyři. Měl jsem takový průšvih, ale nakonec se mi podařilo zvládnout i maturitu.

Říkal jsi, že ti dělalo velký problém vstávání?

Chodil jsem pozdě nebo vůbec. Když jsem nechodil vůbec, tak byly problémy, takže jsem začal chodit tak, jak jsem vstal. Bylo ve škole známé, že přijdu v deset nebo v jedenáct, ale hlavně, že přijdu. Stalo se, že jsem měl dost neomluvených hodin. Dokonce jsem dostal trojku z chování. Ne, že bych se neuměl chovat, ale právě kvůli pozdním příchodům. Je to trošku nezdvořilé, takže jsem se v tom zlepšil a skoro všude chodím včas.

To je pravda, na náš první rozhovor jsi přišel včas.

Možná ještě dřív. (Smích)

Zajímá tě móda? Ano, sleduji to. Přehlídka se mi moc líbí.

Nevěděl jsem, jak to funguje. Myslel jsem si, že to bude třeba deset modelů, ale jsou to spíše menší kolekce a je jich vážně moc.

Měl jsi na soutěžní přehlídce nějakého favorita?

Hodně mě bavilo vystoupení holčičky ze základní školy, co tančila. Předváděla šaty na téma Mrtvá nevěsta Tima Burtona. Bylo to super, krásný baletní výkon.

Co chystáš jako zpěvák?

Teď jsem dodělal nový singl, který nejspíš vyjde 4. října.

Byla to ta první píseň, co jsi dnes zpíval?

Ano, ale v jiné verzi. Normálně ji hraji s kapelou. Jmenuje se Záchranný bod. Klip už je natočený, zrovna se stříhá. Jedu teď s Voxelem podzimní turné. V březnu deska.