Koncertní program, který se uskuteční v Městském divadle v Jablonci nad Nisou od 19 hodin, se zaměří na českého skladatele J. K. Vaňhala. „Pozornost si jistě zaslouží. Ve své době hrál ve smyčcovém kvartetu s takovými osobnostmi, jako byli Mozart, Haydn či Dittersdorf. V cizích zemích je Vaňhal nesmírně oblíben. A to zejména z CD nahrávek, které u nás ani nejsou k dispozici. Také je zajímavé, kolik zahraničních muzikologů se tímto skladatelem zabývá na rozdíl od fragmentárního záběru našich badatelů,“ připomíná Marek Štryncl.

Musica Florea věří, že koncertní program zaměřený na Vaňhalovu komorní, ale i symfonickou tvorbu, pomůže nastartovat zájem o tuto osobnost, která byla neprávem zařazena mezi „jednodušší“ skladatele, protože se dnes hrají převážně jeho skladbičky zvládnutelné začínajícími hudebníky. „Současný soupis jeho děl, který se stále zvětšuje a který se týká jeho instrumentálních i duchovních skladeb, však vypovídá o něčem naprosto jiném,“ dodává dirigent, sbormistr a skladatel Marek Štryncl.

Soubor Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Soubor hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje se známými sólisty i ansámbly. Také získal řadu ocenění. Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řady s důrazem na prezentaci nově objevených děl i skladeb, které si zasluhují návrat k interpretační původnosti.