Co vás vedlo k napsání vaší první knihy z prostředí liberecké univerzity?

Vždy mě bavilo psát, tvořit, vytvářet vlastní absurdní příběhy, ale vše skončilo v šuplíku. Rozhodl jsem se napsat něco většího. Pro spisovatele je nepsané pravidlo, že by měl začít tím, co zná. Chtěl jsem také vzdát poctu kolejnímu a univerzitnímu životu. Zažil jsem tam skvělé časy. Další věcí bylo najití mezery na trhu, co se týče zaměřením a stylem psaní.

Takže jaký styl jste zvolil?

Snažil jsem se v knize využít absurdní humor. Aby kniha plnila účel: pobavit každou stránkou. Efektivně. Snad se čtenář pobaví a je možné že si někdy vykroutí krk, nad psaným textem, ale to k tomu patří. Podobný styl u nás píše například Ivan Mládek. Prostě humor založený na absurdních věcech.

Je kniha autobiografická?

Já v knize jako postava nevystupuji, ale hodně věcí z knihy se skutečně stalo. Některé postavy můžou být „splácané" z mých známých, ale to je výrobní tajemství… Jinak je vše samozřejmě fiktivní.

Hlavní hrdinové jsou tedy tři kluci, kteří začínají studovat v Liberci. Mají stejný obor?

Ano, ale jsou charakterově hodně rozdílní. V prvotině je dobré si zvolit extrémní případy postavy, lépe se vykreslují jejich nestandardní charakterové rysy bláznivé povahy.

Jakou literaturu rád čtete?

Hodně jsem se vyvíjel během let. Jako asi každý. Jako mladý jsem četl beatniky, poté Hellera, Kinga atd. Od všeho něco. Teď mě baví méně známí autoři: Welsh, Palahniuk.., tedy autoři, kteří píší opravdu na hraně normálnosti. Obecně více preferuji zahraniční literaturu.

Jak bylo náročné vydat ji vlastním nákladem?

Šel jsem svou cestou, že jsem si vše zajistil sám. Nejdříve jsem ji také zkoušel nabízet nakladatelstvím, jako každý žil v iluzi, že napíšu první stranu a hned se o to nakladatelství poperou. Chyba lávky ! Jako neznámý začínající autor, který musí řešit otázku vydání, jsem musel bádat do hloubky knižního světa. Proto motivací je, že kniha se dá vydat i bez velkého nakladatelství. Moje kniha je stejně segmentovaná na mladé lidi, studenty, Nakonec jsem šel svoji cestou a všechno jsem si zařídil sám ISBN, tiskárnu, ilustrace. Zjistil jsem, že jde minimalizovat náklady na minimum, stačí jen dobře hledat.

Kolik jste vydal kusů?

Nejprve sto. Ty zmizely z obchodu za 14 dní. Takže pak jsme tiskli dalších dvě stě.

A co vaši přátelé? Vidí sev románu? Co na to říkají?

Myslím, že se v knize nikdo nepozná, a pokud ano, je vázán slibem mlčenlivosti.

Jaké máte obecně ohlasy?

Zatím samá pozitiva. Oceňují především čtivý styl, zajímavou zápletku a styl originálního humoru, který je někdy absurdní, někdy lascivní, někdy černý, ale především hravý, ale tak to v dnešním světě chodí. Také jsem dostal feedback od starších absolventů, kteří už jsou nějakou dobu ze školy pryč a děkovali, že se díky knize zase vrátili do kolejních let a bylo to ně příjemné zavzpomínaní.

Můžete trošku nastínit i děj?

První polovina je o nástupu prváku na koleje a o kolejním životě, jak to tam chodí… V druhé polovině se děj změní v detektivní příběh. Myslím, že konec je docela překvapivý. Snaha byla napsat knihu tak, aby nenudila. Myslím, že je humorná, lehce erotická, napínavá a svěží, pokud se tento popisek dá pro knihu použít. Ke knize také píšu „zajímavosti", které je možné najít na Facebooku.

Byl to váš literární cíl, nebo budete ještě něco dalšího psát?

Zrovna jsem se dostal ke psaní druhého dílu Záhady harcovských kolejí. (název Tajemství harcovských kolejí) Pak se také snažím psát literárně vyzrálejší knihu, která nebude takto „ujetá". Svým způsobem teď píši dvě knihy najednou.

Záhada harcovských kolejíZáhada harcovských kolejí.Patetický intelektuál, cynický svalovec a infantilní filosof. Příběh tria mladých kamarádů a jejich začínající pouti vysokoškolským-kolejním životem. Příběh se odehrává na vysokoškolských kolejích na Harcově. Normální kolejní život přeruší šokující události, které se tito chlapci pokusí řešit na vlastní pěst. Události, které všem změní životy. Kniha je psaná originálním jazykem, kde se autor snaží o maximalizaci absurdního humoru, bez cenzury. Humoru takovému, jaký doopravdy v životě je svěží, hravý, ujetý, lascivní, drsný a někdy i černý! Kniha je zacílena především na mladé, ať již budoucí studenty, současné a nebo také především minulé, kteří se s knihou vrací do bezstarostného studentského života.

Michal Ježek

Michal Ježek pochází ze Žandova na Českolipsku. Na Technické univerzitě studoval bakalářský obor Sportovní management, poté magisterský Podnikovou ekonomiku.

Pracuje jako projektový koordinátor pro firmu zabývající se automobilovým průmyslem. Záhada harcovských kolejí je jeho první publikovanou prvotinou.

Kniha vznikla jako náhoda, nejprve jako kratší útvar o Harcově pro kamarády, kterým se líbil, poté se stále rozšiřoval, až z toho nakonec byla idea napsat a vydat šílenou knihu.

Ve volném čase rád čte, cestuje, snaží se brnkat na kytaru a především sportuje. Má polopapírového psa. V dalších letech plánuje vydat další díl Záhady harcovských kolejí a dále být literárně aktivní.