VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zažijete divadelní smršť, láká na WTF?! Eliška Hamplová

Liberec – Festival současného divadla WTF?! založili už před sedmi lety herci z Divadla F. X. Šaldy. Na české poměry se jedná o výjimečnou profesionální prohlídku, nejenom kvůli nadšencům, kteří ji organizují, ale hlavně z důvodu pozoruhodné dramaturgie. 

9.5.2018
SDÍLEJ:

WTF?! Ilustrační foto.Foto: ČTK

Letos proběhne 11. až 13. května. „Na tři dny se divadlo nafoukne do obřích rozměrů a snažíme se diváky okouzlit, ukázat jim různé směry, kterým se může divadlo vydat,“ dodává Hamplová.

Jak jste se vůbec dostala k organizaci Festivalu současného divadla WTF?!?
Za pozadím stojí herci ze skupiny FX Kalba, se kterými jsem se kamarádila a stále kamarádím. Potřebovali pomoc s představením Přísně tajné: Hrubá nemravnost a pak vlastně zjistili, že vymyslet festival je skvělá věc, ale potřebují někoho, kdo jim to dá kupy. Kdo vezme všechny jejich nápady, skloubí to dohromady a občas trochu srazí na zem.

Divadelní prostředí vám bylo blízké už předtím?
V divadle jsem se pohybovala odmalička. Maminka pracovala na správě a brácha je herec. V šestnácti jsem nastoupila do Malého divadla jako uvaděčka a později jako pokladní. Nechala jsem se lapit divadlem.

Eliška Hamplová se pohybovala už odmalička v divadelním prostředí a stojí za organizací Festivalu současného umění divadla WTF?!.FX Kalba nadále působí v Liberci?
Už bohužel nejsou v Liberci, většina z nich působí už v Praze. Bára Kubátová, Kuba Albrecht a Tomáš Dianiška jsou výjimeční lidé, kteří stvořili výjimečný festival.

Co je nejtěžší na té organizaci?
Sejít se a vymyslet to (smích)… Zejména technická stránka festivalu, naši technici jsou skvělí a celý festival jedou na maximum a já si toho nesmírně vážím. Také administrativa, tu už si přebralo liberecké divadlo. A pak samozřejmě zajištění toho zázemí, a aby vše proběhlo co nejvíce v klidu a bez komplikací.

A nějaká technická specifika?
Kromě věcí na hlavním sále používáme nakládací rampu. Jedno představení je v pátek, druhé v sobotu. Je to odlišné svým prostorem a vejde se tam jen hrstka diváků.

Opravdu zkratka WTF symbolizuje to první, co se hned lidem vybaví?
Opravdu tomu tak je (smích). S názvem přišel Braňo Holiček. My se to snažíme skrýt za frázi „World Theatre Festival.“

Festival proběhne už poněkolikáté. Jak to máte s plánováním?
Kdyby na sebe ročníky plynule navazovaly, bylo by to ideální. Nicméně nadále pokračujeme v té započaté punkové přípravě. Vždy si řekneme, že budeme plánovat dříve, ale vždy to dopadne tak, že se na něčem zasekneme a těm stresům a tlakům se nevyhneme.

Vešel festival v takovou známost, že se vám divadelní soubory hlásí už samy?
To je tak půl na půl, některé se přihlásí, jiné oslovíme. Máme spřátelená divadla, která se po čase vrací, např. Divadlo Demago z Ústí nad Labem. Když poprvé Jiří Maryško přijel do Liberce a zjistil, že bude hrát o půlnoci, bál se, zda to bude ještě diváky zajímat. Nakonec zjistil, že ta atmosféra je úplně úžasná. Řadu divadel oslovíme, ale problém spočívá v načasování a dlouho čekáme i na potvrzení účasti. Navíc se nezaměřujeme na kamenná divadla, ale menší divadelní spolky a divadla alternativního typu.

V čem je obecně festival specifický?
Na tři dny se divadlo nafoukne do obřích rozměrů a snažíme se diváky okouzlit, ukázat jim různé směry, kterým se může divadlo vydat, přes improvizace a one man show přes pohybová témata až po vážná a komediální. Máme i zahraniční hosty. Prvním je spřátelené divadlo ze Žitavy a pak divadelní kolegové ze Slovinska.

Jak vítáte propojení s Majálesem Liberec?
Ideální skloubení divadla a hudby a oživení liberecké kultury. Jsou to dva odlišné festivaly, které ale proběhnou ve stejný termín. Letos jsme oba průvody spojili do jednoho. A díky tančírně si lidé zatancují na náměstí pod širým nebem.

Jaká představení byste za letošek vypíchla?
Určitě všechna! (smích) Já se vždy těším na každé představení, ale nakonec nevidím nic. Jsem stále v takové tensi a jsem ráda, když mám na chvíli oddych a vím, že vše funguje tak, jak má. Ale vždy si užívám ten večerní koncert, letos to bude ten sobotní Eriky Stárkové (ERIKA Band).
Za pátek bych zmínila Tlustí jako vlas tencí od Divadla Demago. Je to improvizovaná performance jednoho muže (Jiří Maryško), kde se mísí žánry a je to hodně specifické představení. V sobotu určitě od Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě. Hra odkazuje na naše mládí, je to velká legrace, navíc to zahrnuje i 90. léta v Čechách. Dále derniéru Přísně tajné: Hrubá nemravnost od FX Kalby. Po sedmi letech se s tímto legendárním představením o Alanu Turingovi loučíme.

Jaký program jste připravili na neděli?
Neděli jsme vždy věnovali dětem. Tentokrát to bude Má to smysl! Je to pohádkový příběh o tom, jak šly děti zachránit svět. Stojí za ním Jana Hejret Vojtková a je to výsledek téměř roční práce Hereckého studia při Divadle F. X. Šaldy. Před ním proběhne workshop s výtvarnicí Věrou Bělinovou, která Vás naučí vyrábět si šperky z PET lahví.

Jaké máte pocity po skončení festivalu?
Já jsem pak hrozně unavená. (smích) Jsem ráda, že festival proběhl bez problémů a lidé se bavili. A vzhledem k tomu, že poslední čtyři ročníky (včetně tohohle) jsem těhotná nebo kojím, tak se ani neopiju. (smích)

Na co se kromě divadelních představení mohou návštěvníci těšit?
Letos jsme zúžili doprovodný program, ale zůstal nám oblíbený sekáč a výstavy. Jedna se věnuje kolážím z divadelních zlomvazek od herce Igora Orozoviče a druhou přiveze světoznámý fotograf David Turecký se svým polaroidovým projektem, který zvěčnil např. módního návrháře a designéra Manola Blahnika nebo fotbalového trenéra José Mourinha.

Proč by si člověk neměl nechat ujít Festival současného divadla WTF?!?
Už jen kvůli té atmosféře. Divadlo na tři dny naprosto ožije a naplní se nezaměnitelnou energií. Návštěvník zažije divadelní smršť.

Autor: Jiří Louda

9.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA VSTŘIKOVACÍCH STROJŮ A MONTÁŽNÍCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, • obsluha strojů a montážních zařízení, • odebírání a kontrola kvality výrobků, • ukládání výrobků do obalu, • zadávání průběhu výroby do elektronického systému a vyplňování dokumentace, • udržování pořádku a předávání pracoviště v pořádku další směně, Požadavky:, • spolehlivost, pečlivost, • pracovitost, zodpovědnost, • dodržování pracovních postupů, • ochota učit se novým věcem, • aktivní spolupráce v týmu, Nabízíme: , • pravidelná výplata zálohy na mzdu, • lehkou práci, výrobky mají nízkou hmotnost, • práci vsedě na většině pracovišť, • pobyt v čistém a moderním prostředí, • spolupráce v malých „rodinných“ týmech, • průměrnou měsíční mzdu po zapracování 17.000,- Kč, • vlastní jídelnu a výběr ze čtyř jídel, z ceny menu platíte jen 28,- Kč, • letní terasu na jídlo a oddech, občerstvovací automaty, • příspěvek na dopravu nebo firemní svoz, • týden dovolené navíc po 1. odpracovaném roce, • stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj., Kontaktní osoba:, Bc. Eliška Susková, 488 881 144, eliska.suskova@lukovplast.cz. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 21 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti KONTROLOR KVALITY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Zámecká 191, 463 43 Český Dub, Jaká je náplň vaší práce? Kontrolujete kvalitu výrobků vyráběných v průběhu směny, provádíte předepsané měření, kontroly a zkoušky, kontrolujete práci operátorů výroby, zpracováváte a vyplňujete kontrolní dokumentace, samostatně rozhodujete o kvalitě ve výrobě, předáváte pracoviště v pořádku další směně. S námi pracujete v malých týmech, kde vás všemu naučí, v čistém a moderním prostředí. Práce je lehká, výrobky mají nízkou hmotnost. Dostanete od nás pracovní oděv a vhodnou pracovní obuv, ochranné pomůcky. Od vás chceme spolehlivost, pracovitost, zodpovědnost, pečlivost, dodržování pracovních postupů, ochotu učit se novým věcem a aktivní spolupráci v týmu. , Průměrná měsíční mzda po zapracování 24.000,- Kč. Možnost požádat o pravidelnou výplatu zálohy na mzdu. Vlastní jídelna, výběr ze čtyř jídel. Z ceny menu 62,- Kč platíte jen 28,- Kč. Mimo zákonných příplatků můžete získat další výhody navíc: příspěvek na dopravu, po roce zaměstnání penzijní spoření a týden dovolené navíc, stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj. V případě potřeby zajistíme ubytování a dopravu do zaměstnání., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení., Po uplynutí zkušební doby zaměstnanecká sleva na zboží., Hlásit se osobně na prodejně v OC Nisa, popř. telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Pompo spol. s r.o.-002 (oc nisa), České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Ivana Matějková, +420 737 278 110.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 100 Kč

Odborní asistenti na vysokých školách FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ - ODBORNÝ ASISTENT NEBO ODBORNÝ ASISTENT S VĚDECKOU HODNOSTÍ NA KATEDRU CHEMIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CHARAKTERISTIKA: vzdělávací činnost - výuka v seminářích, laboratorních cvičeních, příp. přednášky v oboru anorganické chemie, chemie povrchů a molekulárního designu, řešení výzkumných experimentálních nebo teoretických úkolů v oblasti chemie materiálů, sebevzdělávací a publikační aktivity. DOVEDNOSTI: zájem o výuku chemie, o výzkumnou práci v chemii materiálů, schopnost týmové práce. VZDĚLÁNÍ: vědecká hodnost Ph.D., popř. zřejmá perspektiva dosažení věd. hod. Ph.D., v anorganické chemii, morgan. technologii nebo v příbuzném chem. či materiál. oboru. PRAC. POMĚR: výše úvazku dle dohody, prac. smlouva - doba určitá 2 roky, mzdová třída A2, A3,dle vnitřního mzdového předpisu a dosažené věd. hodnosti. NÁSTUP: 1.10.2018 nebo dle dohody. K přihlášce do VŘ musí být přiloženy tyto dokumenty: stručný životopis, stručná charakteristika dosavadní odborné činnosti, doklady o ukončeném vzdělání, příp. doklady o odborné způsobilosti a členství v odborných společnostech, seznam publikovaných odborných prací. Přihlášku doručte do 17.6.2018 emailem (volnamista@tul.cz) nebo poštou TUL na výše uvedenou adresu. Výběrové řízení je od 17.5.2018 zveřejněno na úřední desce TUL.. Pracoviště: Technická univerzita v liberci, Studentská, č.p. 1402, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Havlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření parku Jiřiny a Milana Uherkových.
6

FOTO: Park nese jméno zakladatelů Severáčku

Běžecký závod Vratislavický Běhoun
38

FOTO: Vratislavický Běhoun rozpumpoval krev v žilách závodníků

Končící trenér Holoubek se s domácím publikem rozloučil vítězně

Liberec /FOTO/ - Fotbalisté Liberce v posledním domácím utkání sezony prolomili černou sérii bez výhry. Slovan porazil Bohenians 1:0 gólem jarního střelce Pulkraba z 62. minuty.

Hlasujte pro nejhezčí miminko 20. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 19. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Útok na chuťové buňky. Jarmark představí místní dobroty

Liberecký kraj – Den jizerskohorských jídel vypukne už v sobotu. Vybrané peníze přispějí na opravu kostela sv. Michaela Archanděla.

„Ve žlutém tričku svítíme do dálky,“ říká dobrovolnice prodávající žluté květy

Liberec – Je středa 16. května a nejen Liberec zaplavily žluté květy. Nejedná se však o živé rostliny, ale žluté květy měsíčku lékařského, které lidé nosí hrdě připnuté na svršcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT