Tentokrát jen do dvou večerů se smrskly Dny Studia Ypsilon v Liberci. Jak včerejší představení, Kam vítr, tam pláž, tak i Hlava medúzy, kterou Ypsilonka předvede dnes, v úterý 11. května, jsou vyprodaná.

Minifestiválek oblíbeného pražského divadla se pod Ještědem koná každý rok – pro připomenutí, odkud Ypsilonka vzešla. Studio Ypsilon se totiž zrodilo pod křídly liberecké loutkové scény pro děti, Naivního divadla, v první polovině 60. let. Až v roce 1978 se toto autorské divadlo přesunulo z Liberce do Prahy.

Za roli získal Jiří Lábus Thálii

„Ypsilonka přijela dvojicí výtečných inscenací. Autorské představení Jiřího Havelky Kam vítr, tam pláž bylo nominováno na prestižní Cenu Divadelních novin a dnes už legendární komedie Hlava medúzy vynesla v roce 1996 Cenu Thálie Jiřímu Lábusovi, který exceluje v hlavní roli,“ přiblížila Magdalena Záhorová z obchodního oddělení Naivního divadla.

Hlava medúzy je dnes již kultovní představení Studia Ypsilon, které se na repertoáru této scény drží patnáctým rokem. Parodická komedie Borise Viana si střílí ze všech možných milostných trojúhelníků, čtyřúhelníků a jiných víceúhelníků. To vše s pořádnou porcí bebopové a swingové hudby.

Jiří Lábus obdržel Cenu Thálie za ztvárnění hlavní role spisovatele, který kvůli autorské inspiraci nutí svou ženu k nevěře. Představení začíná v Naivním divadle v 19.30 hodin a hraje se bez přestávky.

Hlavu medúzy režíroval a text upravil Milan Lasica, výpravu navrhl Miroslav Melena. Kromě Jiřího Lábuse v inscenaci vystupují herci Petr Vacek, Miroslav Kořínek, Martin Janouš a Jaroslava Kretschmerová.

Boris Vian, původní profesí inženýr, proslulý jazzový trumpetista, zasvěcený hudební kritik, dramatik a spisovatel, básník a překladatel, bývá v tuzemsku spojován hlavně s románem Pěna dní, který se dočkal už více jevištních podob, jedné dokonce muzikálové. Studio Ypsilon patřilo v minulosti k průkopníkům v objevování tohoto autora. Ypsilonka jej vůbec poprvé uvedla na jevišti, a to už v roce 1975. Jan Kačer zde tehdy nastudoval hru Budovatelé říše.