„Kniha vzpomíná na dobu na rozhraní padesátých a šedesátých let. Dobu hlubokých a zdravých lesů, kdy se člověk ještě mohl hodiny toulat o samotě mezi skalami a srázy,” prozradil Karel Novotný z Experimentálního studia v Lidových sadech, kde proběhne křest knihy.

Po knihách o starých diapozitivech Krkonoš - Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara z roku 2002 a Českého ráje - Český ráj na starých diapozitivech z roku 2007, vychází třetí kniha této ucelené ediční řady věnovaná Jizerským horám.

Od předchozích se liší tím, že reprodukované diapozitivy jsou tentokrát o několik desetiletí mladší. Pocházejí z přelomu padesátých a šedesátých let. Jejich dokumentární hodnota ale není o nic menší, než u těch starých.

„Jizerským horám totiž ubíhal čas rychleji, vinou imisní kalamity „zestárly“ předčasně, a tak většina zobrazených míst vypadá dnes už jinak. Mnohá z nich se proměnila přímo k nepoznání,” dodal Novotný.

Dokonce i pamětníci budou překvapeni, jak vypadaly Jizerské hory před pouhým půlstoletím. Kniha přináší více než 220 reprodukcí barevných diapozitivů, které pokrývají téměř celé pohoří. Došlo k vzácné shodě, že autor diapozitivů je zároveň prvotřídním znalcem celého pohoří a navíc literátem, který umí své zážitky podat přitažlivou formou.

Jednotlivá vyobrazení glosuje, vzpomíná na dávné návštěvy těchto míst a přináší i mnoho dosud nepublikovaných podrobností a zajímavostí, které jistě ocení nejen milovníci Jizerek. Obrazová a textová složka knihy je v rovnováze, na své by si tedy měl přijít každý. Na konci je připojen netradiční medailon Miloslava Nevrlého z pera jeho dlouholetého přítele Miloše Zapletala.

Křest knihy proběhne dnes v úterý 25. října od 19.30 v sále Experimentálního studia v libereckých Lidových sadech.

Miloslav Nevrlý, Roman Karpaš: JIZERSKÉ HORY NA STARÝCH DIAPOZITIVECH

křest nové knihy

Kdy: dnes v úterý 25. října od 19.30
Kde: Experimentální studio, Lidové sady Liberec