Pohled na okupační tanky i následky vstupu ruských vojsk, zřejmě neodmyslitelně patří k oslavám 17. listopadu. Bohužel se nejedná o dávnou historii, ale pro mnoho tisíc lidí realitu běžného života. Jakkoliv v České republice nyní vzpomínáme, v Gruzii se s následky vstupu okupačních vojsk stále snaží vyrovnat. To se snaží připomenout výstava, která měla svou vernisáž v den státního svátku v prostorách radnice Hrádku nad Nisou.

Výstava je složená z grafických listů vytvořených z fotografií, jež poskytlo velvyslanectví Gruzie v ČR a z autentických fotografií, které před několika měsíci pořídil v uprchlickém táboře liberecký fotograf Šimon Pikous.

Výstava zajímavým způsobem konfrontuje nejkrásnější místa Gruzie a bezmocný pohled na projíždějící tanky, pohled na majestátní historii této země s autentickým obrazem života lidí, kteří během vojenského konfliktu Ruské federace a Gruzie ztratili své domovy a s nimi veškerý majetek.

Do Hrádku nad Nisou toto svědectví obrazem přivezla humanitární organizace Hand for Help. „Výstavou chceme připomenout skutečnost, že válkou lidské neštěstí teprve začíná. S následky se budou tisíce rodin vyrovnávat ještě mnoho let,“ řekl ke smyslu výstavy ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský. „V Československu víme, co vstup ruské armády pro osudy obyvatel takto postižené země znamená. Jsem proto rád, že se Česká republika prakticky jen několik dní po konfliktu rozhodla Gruzii podat pomocnou ruku,“ doplnil Dolanský.

Starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta originální formu spojení české historie s gruzínskou současností ocenil. „Jsem přesvědčen, že vedle historických dokumentů je potřeba jasně ukázat, že ani dnes zdaleka nepominulo bezpráví, které přináší nesvoboda šířená skrze tanky a armádu. Myslím si, že tato výstava i mladším generacím dokáže sdělit, že historie je vždy stále součástí našeho života,“ vysvětlil důvod, proč město Hrádek nad Nisou výstavu „Gruzie – ráj zkropený krví,“ zpřístupnilo zdarma každému, kdo zavítá na místní radnici.

Organizace Hand for Help za finančního přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR, města Liberce a mnoha firemních i soukromých dárců vyslala do jednoho z několika uprchlických táborů tým zdravotníků a techniků, kteří na místě vystavěli zdravotnické zařízení včetně malého operačního sálu, rentgenu a všeho dalšího, co je nezbytně potřebné, aby se přibližně dvaceti tisícům uprchlíků dostala základní lékařská péče. „Celé zdravotnické zařízení jsme nejen vystavěli, ale také zaškolili gruzínské lékaře a sestry, kteří si posléze zařízení převzali a dnes jej sami vedou,“ doplnil Dolanský.

Jak dále uvedl, organizace Hand for Help chtěla i nadále pokračovat v tomto projektu, ale v dotačních výzvách se po ekonomických škrtech nenašlo dostatek peněz. „Určitě je to škoda. Každopádně v pomoci Gruzii budeme i nadále pokračovat, jakkoliv v menším rozsahu, který bude v návaznosti na peníze dosažitelný,“ předeslal.