Parta kolem Márdiho už dvacet let obráží převážně česká a slovenská pódia. Kulaté narozeniny oslaví dvaceti zastávkami. Šňůru s názvem Před náma hrajeme my odstartují v jabloneckém Klubu Na Rampě v pátek 17. října od 20 hodin.

Holandsko i Japonsko

Za svou kariéru má tato pardubická čtyřka na kontě sedm řadových alb, dvě živé koncertní nahrávky, jedno DVD a jedno EP a přes 1700 odehraných koncertů převážně v Čechách a na Slovensku.

Kapela si zahrála také v Polsku, Anglii, Itálii, Holandsku, Německu nebo v Japonsku a zcela právem patří k pravidelným headlinerům tuzemských festivalů. Tedy je co oslavovat. A jak jinak než velkou narozeninovou koncertní šňůrou. V jejich případě snad ani nelze jinak.

Předskočí si sami

„Už samotný název Před náma hrajeme my odkazuje na jednu z připravovaných specialit, které se odehrají v rámci tohoto turné. Kapela se rozhodla předskočit sama sobě a v akustické podobě tak zahraje set písní, které normálně na koncertech nehraje, ale fanoušci je po ní často vyžadují. A tak zazní písně z prvních demosnímků kapely nebo z prvních nahrávek vůbec," řekl Martin Bauer starší za Klub Na Rampě.

Další zajímavostí je určitě konkurz na pozounistu pro každý koncert turné, který kapela vyhlásila již během léta. Všichni přihlášení pozounisté si pak společně zahrají na koncertě v Lucerně.

Budou pomáhat

Během turné dojde i na charitativní záležitost. „Na každý z dvaceti koncertů šňůry Před náma hrajeme my jsme nechali vyrobit dva speciální bannery a ty budou následně viset až do konání koncertu v konkrétním klubu nebo na místě, kde se scházejí návštěvníci klubu. Na těchto bannerech, které jsme pojmenovali „fixí fixely", jsou naše koncertní fotografie z těch uplynulých dvaceti let. Vznikly díky mnohaletému časosběru našeho kamaráda fotografa Aleše Formánka, a vlastně zachycují to, proč a jak hrajeme. Každý banner je takové naše společné srdce bušící v toku času," říká frontman Márdi.

Fotograf Aleš Formánek na dotaz: „Proč fotím Vypsanou fiXu", odpověděl: „Mám je rád a je mi blízké to, co dělají." Jednoduché a výstižné. Je v tom ale trochu víc. Dlouhodobé přátelství s bubeníkem Pítrsem, souznění celé kapely, které cítím na pódiích i v šatnách, hudba, texty a celá jejich tvorba, kterou sleduji od prvního alba.

„Všechny tyto bannery vydražíme prostřednictvím našeho facebooku, kde budou jejich náhledy vystaveny. Podepíšeme je a následně předáme přímo na koncertě těm, kteří je vydražili. Celkovou vybranou částku pak vydělíme čtyřmi a každý z nás podpoří svým dílem nějakou dobrou věc nebo organizaci dle svého uvážení," dodává ještě Márdi.

Tímto ovšem výčet toho, co vše se na turné odehraje, nekončí. Kapela slibuje hosty a připravuje se i retrospektivní projekce.

Vypsaná fiXa: tour Před náma hrajeme my

zahájení jubilejní šňůry

Kdy: pátek 17. října, od 20 hodin

Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou


Diskografie

Vypsaná fiXa vydala 7 řadových alb:

Brutální všechno (2001)

Bestiálně šťastní (2003)

Krása nesmírná (2005)

Fenomén (2007)

Klenot (2009)

Detaily (2011)

Krásný smutný den (2014)