Zatímco prohlídkám Valdštejna bude vévodit program, na Hrubém Rohozci překvapí návštěvníky nová expozice.

Už podruhé tu totiž pořádají vánoční prohlídky. Návštěvníkům nabízí výběr z obou prohlídkových tras s výkladem zaměřeným na období Vánoc.

Nechybí vánoční stromeček ani ukázka dárků, které pod ním mohli dospělí i děti na počátku minulého století v rodinách, jako byl šlechtický rod Des Fours-Walderode, najít. Poprvé při té příležitosti představil dnes zámek nově zrestaurovaný pokoj v orientálním stylu.

„Snažíme se každý rok dávat návštěvníkům na Vánoce malý dárek, v loňském roce to byl opravený posilovací stroj pana hraběte z období první republiky. Letos jsme návštěvníkům nadělili přímo jednu celou novou místnost,” řekl Vladimír Tregl z Národního památkového ústavu v Liberci.

Nově do prohlídky přibyl hostinský pokoj ve druhém patře, který obýval bratr majitele Kuno Des Fours-Walderode. Působil jako rada na rakouských velvyslanectvích v Číně, Japonsku a Turecku, takže se rád obklopoval orientálními předměty.

Kunův hostinský pokoj je zařízen v orientálním stylu. „Je tam třeba kompletní samurajská zbroj, čínský a japonský porcelán, obrazy a spousta dalších kuriozit,” vyjmenoval Tregl. Na psacím stole pod oknem stojí mimo jiné i fotografie blízké příbuzné hraběte - Japonky, kterou si vzal jeho strýc.

Pokoj bude od nové sezony součástí jedné z prohlídkových tras, veřejnost ho ale může vidět už nyní při vánočních prohlídkách, které jsou na zámku denně až do Nového roku.

Na Valdštejně zase pokračují tradiční hudební slavnosti, které tu pod názvem Vánoce na Valdštejně probíhají už od poloviny prosince. Nejbližším programem bude ve čtvrtek 29. prosince koncert s názvem Il divino Claudio, který začíná ve 14.00 hodin ve valdštejnské kapli.

„Il divino Claudio” je projekt šesti výrazných pěveckých osobností, jenž se v současné době zaměřuje na vrcholně renesanční dílo velikána italské kompozice Claudia Monteverdiho. „Vedoucím je multiinstrumentalista, skladatel a pedagog Lukáš Pelc,” upřesnila Andrea Jurášová ze správy hradu.

Hudba starých mistrů zazní na Valdštejně o den později, v pátek 30. prosince. Začátek je opět ve 14.00 hodin a vystoupí tu Radek Rejšek (trubka a varhany) a Vít Janata (varhany).

Vyvrcholením vánočních koncertů na Valdštejně bude v neděli 1. ledna slavnostní vítání Nového roku s fanfárou lesních rohů, v němž vystoupí Kvarteto lesních rohů z Valdštejna. Závěr hudebního festivalu na Valdštejně bude patřit Tříkrálovému koncertu v podání Hrádeckého komorního tucteta, které vystoupí v sobotu 7. ledna.