Historie (téměř) bez bariér aneb Dobytí libereckého muzea. Tak nazvali sobotní akci v Severočeském muzeu organizátoři ze sdružení D.R.A.K. a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Pro lidi, upoutané na vozík, připravili totiž speciální plošiny a nájezdy, které jim pomohly překonat schodiště muzea. Přes schody také vozíčkáře přenášeli dobrovolní asistenti. Zdravotně postižení se tak do Severočeského muzea podívali vůbec poprvé za život.

„Vozíčkáři byli nadšení. Přijelo jich téměř dvacet. Mezi nimi byly i celé rodiny, včetně dětí. Nikdo z nich se do muzea ještě nikdy nedostal. Když sem totiž náhodou některý vozíčkář přijede, uvidí ty schody a může zase odjet domů,“ prozradila za organizátory Tereza Šímová z Národní rady osob se zdravotním postižením.

Handicapovaní se podívali na aktuální výstavy jak v přízemí, tak i v prvním patře budovy. Navštívili také historickou knihovnu a v suterénu si poslechli hudební produkci mechanických hracích strojků. Každý vozíčkář dostal malý dárek a na památku unikátní pamětní list, který je potvrzením toho, že prohlídku muzea absolvoval, a že tedy muzeum dobyl.

Každý návštěvník měl také možnost zasoutěžit si při řešení historického kvízu a projet si připravenou dráhu s překážkami.

„Bylo to moc fajn. Chceme, aby Severočeské muzeum bylo pro vozíčkáře přístupné trvale, aby se zkrátka všude dostali všichni, jak zdraví, tak i postižení. Což je normální. Pokud se ale za pomoci dotací nepodaří muzeu tak do roka vybudovat bezbariérový přístup, rádi bychom akci na podzim po letních prázdninách zopakovali,“ dodala Tereza Šímová.