Držitel ceny Vladimíra Boudníka a několika ocenění Grafika roku Vojtěch Kovařík představuje v liberecké Galerii U Rytíře své velkoformátové linoryty. Výstavu si návštěvníci galerie mohou prohlédnout až do čtvrtka 19. dubna.

„V Galerii U Rytíře vystavuji rastrované linoryty, které jsem vytvořil za posledních šest let. Výstava se skládá ze čtyř cyklů, které ale zároveň tvoří jeden celek. Nejstarší linoryty jsou barevné, ty mladší už jsou černobílé,“ představuje výstavu Vojtěch Kovařík.

Umělec se narodil 23. března 1976 v Kolíně. Už jako dítě rád kreslil. Na základní škole svou zálibu rozvíjel, na Střední průmyslové škole grafické se pak začal zajímat o grafiku.

„Pro linoryty Vojtěcha Kováříka je charakteristická mimořádná pracnost, která mu dovoluje ročně vytvořit jen několik málo grafik v nízkých nákladech. Nic si neusnadňuje, volí si stále těžší úkoly a na svou práci klade ty nejvyšší nároky. Díky tomu se však každý nový tisk stává událostí,“ chválí práci umělce Marcel Fišer, ředitel Galerie Klatovy Klenová.

Autor se věnuje především technice linorytu a sítotisku. Ve svých velkoformátových linorytech zkoumá možnosti transformace prostoru do plochy tisku pomocí ztvárnění motivů, které samy v sobě obsahují průhledy do prostoru za nimi i obraz prostoru před nimi. „Moje linoryty jsou vlastně hry s prostorem a světlem,“ vystihuje autor.

Zajímavě působí obraz Dvě hrobky Ternerů z roku 2009, kde autor zobrazil honosnou hrobku rodiny stavitele Ternera, který postavil jako první trať Praha Vídeň.

Na jiném linorytu s názvem Stůl a židle z roku 2011 si zase autor hrál s interiérem u sebe v ateliéru. Stůl a židle jsou na něm dvojrozměrné a zplacatělé