Casta Club ovládne poctivý český punk, provokace a nadupané kytary. V pátek 23. března od půl osmé večer tu vystoupí punková legenda Visací zámek.

Kapela letos slaví třicet let na hudební scéně. Čtyřem muzikantům už je padesát, svůj věk ale berou s humorem. Dokonce o něm složili i písničku. „Doma tiše ležíme před televizí, ale na pódiu jsme pěkně drzí. Nikdy nás neomrzí pitomcům se smát. Takhle si to užíváme, když je nám padesát,“ zpívá zpěvák Jan „Hony” Haubert v titulní písni z poslední desky Klasika, kterou vydali v roce 2010.

Na této desce jistě posluchače upoutá třetí písnička Prezident. Punková pětice neohroženě zpívá o prezidentovi. Nikde nevysvětluje, zda jde o současného, vymyšleného nebo minulého.

„Počůvajte chalani, aký je vlastne ten váš prezident? Chodí pěkně voblečenej, dycky v kravatě, hýždě mu obepínaj nový gatě. Ajo, ajo, prezident je buzna. Ajo, ajo, prezident je buzna,“ zpívají muzikanti z Visacího zámku sborově.

Alkohol, cigarety a výsměch hlouposti

Jak už punkáči napovídají v titulní písni Padesát, nikdy je neomrzí vysmívat se lidské hlouposti. Jejich písně jsou neohrožené. Často se v nich vyskytuje alkohol, cigarety, společenské nešvary a postavy na kraji společnosti, třeba bezdomovci, alkoholici nebo devianti.

Mezi nejznámější songy Visacího zámku patří Vlasta, Vágus, Kanárek, Pitomá, Traktor, Známka punku, Stánek, Setkání, Cigára a spousta dalších. Většina současné hudby je poznamenaná nedostatkem hudební vzdělanosti. U hudby, která se snaží působit umělecky je to trapné, ale Visáči si z tohoto nedostatku udělali přednost. Jejich písničky jsou krásným a spontánním projevem radosti ze života.

Na koncertu v Castě punkovou pěticí doplní skoro domácí kapela Ovčie Kiahne, která punkovou legendu doprovází nejenom na libereckém koncertě. Není divu, že si je Visací zámek vybral. Ovčie Kiahne jsou také dost kontroverzní. Jejich frontman při vystoupeních mění převleky, působí velmi energicky a vždycky něčím fanoušky překvapí.

Celých třicet let stejná sestava

Pětice punkáčů hraje pořád ve stejném složení jako když se dali dohromady: Jan „Hony“ Haubert zpěv, Michal „Pixies“ Pixa kytara a zpěv, Vladimír „Savec“ Šťástka baskytara, Ivan „Hroch“ Rut kytara a zpěv a Jiří „Sweet P“ Pátek bicí. Společně přežili téměř tři desetiletí, dva režimy, devět řadových alb, dvě kompilace, jen 7 klipů, pseudodokument Petra Zelenky a načali druhou tisícovku koncertů.

Jejich texty jsou vtipné, nápadité a někdy i provokativní. To samé můžeme říci o jejich klipech, například videoklip Známka punku je velmi propracovaný a originální. Stejný autor Zajda se podepsal i pod novější klip Padesát.

„Visací zámek jsou nejstarší česká punková legenda. Zejména v počátcích svojí tvorby silně ovlivnila zvuk celé jedné generace kapel a názory několika generací posluchačů. Jejich koncert bude zážitek,“ zve na koncert Tomáš Rothschild z pořadatelské agentury R-Chick Studio & Promotion.

Videa