Pátek 18. září

Luboš Pospíšil £ 5P, Jablonec – Klub Na Rampě, od 20.00
Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, pěknou řádkou hitů na kontě a dobrou kapelou. V září Luboš Pospíšil vstoupí mezi pětašedesátníky. Jakoby ale nebylo pětašedesát jako pětašedesát. Místo, aby se Luboš Pospíšil s novodobými 5P za zády pohodlně vezl na retrospektivní vlně a písničkových jistotách z let dávno minulých, přichází sedm let od „comebacku" už s třetím řadovým CD Soukromá elegie…

Koncert, Rychnov u Jablonce – kostel sv. Václava,  v 19.30
Koncertuje kapela Spirituál kvintet, vstupné cena 150 a 80 korun.

Desná – Pietní akt Protržená přehrada, Desná – u balvanu, od 10.00
Pocta obětem katastrofy na Bílé Desné.

Novecento, Turnov – Městské divadlo, od 19.30 hodin
Divadelní představení. Na počátku roku 1900 našel starý námořník na zaoceánském parníku v krabici od citronů nemluvně. Nalezenci začali říkat Lemon, tedy Citron. Citron na té obrovské lodi objevil v restauraci první třídy klavír, usedl k němu a rázem vznikla legenda.

Vypsaná fixa – koncert, Města Lomnice n. Pop. – nádvoří zámku, od 17 do 24 hodin
Zahrají také předkapely: Ronin, Marval-Narvan Tribute Band. Pořadatelem akce je Aion Music club ve spolupráci s KIS.

10. dýňobraní, Jablonec – Komenského
Letošní téma – zvířata kolem nás. Přehlídka několika stovek nasvícených a nazdobených dýní od dětí, prodej dýní.  9 – 12 program pro školní děti, 15 – 18.30 dýňová diskotéka a soutěže, 19.00 zapálení dýňových strašidel, 19.30 ohňostroj, 20.00 dýňová zábava pro dospělé při vínečku a burčáku. Přehlídku dýní uvidíte i v sobotu. Vinotéka je otevřena v sobotu 9 –  16, v neděli 9 – 14.

Pecha Kucha Night / Vol. 14 / Sklo, Železný Brod – kino, od 19 hodin
Nezvykle pojatý společenský večer  má velké množství svých fanoušků – je to právě publikum, které spoluvytváří nezaměnitelnou atmosféru a prostor pro výměnu zkušeností a setkání zajímavých osobností. Každý prezentující má k dispozici pouze 20 obrázků a maximálně 20 vteřin, během kterých je může komentovat. Návštěvníci se mohou těšit na prezentace sklářských výtvarníků a designérů, jejichž tvorba je známá v tuzemsku i zahraničí, připomenuty budou významné osobnosti a představí se také instituce a projekty, bez kterých by české sklářství nebylo tak výjimečné. Zajistěte si včas vstupenky na tuto divácky atraktivní akci, nabitou informacemi a improvizací!

Hamrovská pouť, Velké Hamry
Na náměstí a v přilehlém okolí se koná od pátku do neděle. Doprovodný program pak začíná v sobotu. Od 10 hodin je možné prohlédnout expozice Muzea energie a Muzea socialistických vozů. V Domě hasičů mohou zájemci navštívit 8. ročník výstavy hub. Ve 14 hodin začíná u Starých lázní za sokolovnou program pro děti, od 18 hodin pak hraje skupina Kontakt. V neděli vypukne od 12:30 předáním vzorků soutěž O nejlepší pouťový koláč. Od 14 hodin zasedne porota, o půl hodiny později bude znám vítěz. Od 14 hodin u Starých lázní zahraje skupina Ládi Petříčka. I v neděli jsou otevřena obě muzea.

Sobota 19. září

Den otevřených dveří v tramvajové vozovně, Liberec – Mrštíkova, 10.00 – 17.00
Brány tramvajové vozovny se otevřou  v 10 hodin, kdy pár minut po té vjede do vozovny spanilá jízda vozidel veteránů.Program je koncipován tak, aby pobavil celou rodinu.
Večer patří tanci v Pártytramvaji.

O maloskalského draka, Malá Skála - Jizera
Již šestý ročník závodů dračích lodí pod názvem Maloskalský drak se koná v okolí Žluté plovárny. Pro rodinné příslušníky jsou připraveny doplňkové sporty se slevou (rafty, kanoe, koloběžky). Závod Maloskalský drak je svým způsobem jedinečný. Nikde jinde se na start necouvá.

Dny evropského dědictví, Železný Brod
Bude otevřen kostel sv. Jakuba Většího a zvonice a to v čase v čase 10 - 12 a 13 – 17 hodin. V kostele bude od 14 hodin prohlídka zakončená malým varhanním koncertem. Ve zvonici bude ve 12 hodin a v 16 hodin probíhat zvonění. Každý zájemce si bude moct rozeznít zvony. V sobotu a v neděli možné navštívit také: Klemencovsko  9.00 – 17.00 výstavu – Ladislav Přenosil 1893 – 1965 , Běliště  9.00 – 17.00 výstava Lidová architektura v Železném Brodě a okolí. K akci se o týden později, v sobotu 27. září připojí kostel sv. Jana Nepomuckého na Poušti – Ve 14.30 bude zahájen již 40. benefiční koncert spojený s vernisáží výstavy.

Extrémní závod Jezevec race , Rychnov u Jablonce –  chata
Závod odstartuje v 10.00. Prezentace v 9.00 – pozdější není možná. Vyhlášení proběhne za bujarých oslav v 17.00. Během dne bude k dispozici doprovodný program jak pro závodníky, tak pro fanoušky (slackline, šipky, nohejbal…). Večer zahrají živě kromě slavné jablonecké kapely „Spolek přátel Garáže" i hosté z Liberce „Sprostá a ubohá" a nebudou chybět místní „Street'n'banana".
Závod započne hromadným startem všech běžců do vrchu. Ti předají horským kolům. Dvojice dále jede klasickou štafetu (terénní běžec – horské kolo – silniční kolo – běh), avšak zbylí dva účastníci čtyřčlenného týmu mají hromadný start svých disciplín. Znamená to tedy, že silniční jezdci a běžci (čtyřčlenných týmů) startují v 12:00 (silniční kolo) resp. 12:30 (běh). Po dokončení tratí všech členů týmu následuje pro čtyřčlenný tým disciplína, kterou plní společně. Trasy jsou zřetelně vyznačeny, ovšem na silniční kolo doporučujeme vzít mapník nebo navigaci. Mapy ke všem disciplínám kromě terénního běhu budou každému závodníkovi k dispozici. Pokud nemáte k dispozici silniční kolo, může ho nahradit kolo horské. Dvojice si samy rozvrhnou, kdo půjde kterou disciplínu, ve chvíli kdy dokončí první, pokračují druhou atd.

Pole Warriors, Vratislavice – KC 101010, od 17 hodin
Zcela nová pole dance soutěž pro tanečnice z Libereckého kraje. Všechny pokročilosti včetně začátečnic a pokročilých mají šanci se zúčastnit a vyhrát. Poznáte nové lidi, nasbíráte zkušenosti a třeba se i některé z vás odhodlají zkusit opravdovou a nejvyšší soutěž v republice, kterou Mistrovství v Pole Sport opravdu je.  Výhra je krásná, ale důležité je především zúčastnit se.

Výstava hub, Velké Hamry – Dům hasičů, 10  –  18 hodin
Letos po osmnácté! Mykologická poradna po celou dobu trvání výstavy, ukázky hub živých, fotografie a kresby hub, houby v kuchyni – recepty.

Den otevřených dveří v lihovaru, Zásada, od 10 do 17 hodin
Ve firmě Styl Bohemia v Zásadě na Jablonecku uskuteční den otevřených dveří. Zájemce rádi seznámí s procesem destilování ovoce, s výrobou ovocných likérů, připraven bude i zajímavý film, který se této pradávné lidské činnosti věnuje. Lihovar v Zásadě je v současnosti jediným v Libereckém kraji.

Oslavy Ještědu 2015, Liberec –  Ještěd, od 10 hodin
Pro zájemce budou opět zpřístupněny prostory vysílače Českých Radiokomunikací a apartmánu správce vysílače. Vzhledem k velikému zájmu bude prohlídka vysílače možná jen na časové vstupenky, které se budou vydávat u vstupu pod ochozem Hotelu Ještěd. Prohlídky budou možné od 100 do 18 hodin. Prohlídky jsou zdarma.
V době od 10 do 17.30 hodin otevře své prostory i Hotel a restaurace Ještěd včetně zrekonstruovaného salónku a baru podle původního návrhu architekta Otakara Binara. Zpřístupněna bude strojovna kabinové lanovky v horní stanici, mezi 10 a 18 hodin.
Letošní novinkou oslav jsou prohlídky skokanských můstků – lanovka vyveze návštěvníky nad můstky a při sestupu budou moci projít značenou prohlídkovou trasou, kterou připravila společnost Sportovní areál Ještěd, a.s. Vstupné je 30 korun a návštěvníci obdrží pamětní kartu. Další novinkou bude možnost prohlédnout si v době od 9 do 16 hodin stanici Horské služby ČR u spodní stanice kabinové lanovky včetně záchranného vybavení a techniky.

Rohozecké loučení s létem, Turnov – Náměstí Českého ráje, od 11 hodin
Přijďte se rozloučit s létem do Turnova na náměstí. K pivu a klobásce zahrají pozvané kapely. Tradiční posezení na náměstí Českého ráje s pivem Rohozec. K zábavě a poslechu hraje živá hudba, připravena vědomostní soutěž s výhrou drobných dárku od pivovaru Rohozec. Vstup zdarma.

Stop den, Zásada – fotbalové hřiště, od 14 do 17 hodin
A co se můžete těšit? Odpoledne plné ukázek: vojenská technika – protichemická jednotka; policejní psovodi; simulace nárazu vozidla a vyprošťování zraněných; práce hasičů – hašení hořícího auta pěnou; ukázka zásahu při povodních v provedení dětí ve věku 3 – 6 let. Dále se můžete těšit na:     motorky, Passat a další policejní techniku; hasiče s plošinou 42 metrů a nejmodernější technikou; vodní záchrannou službu se vznášedlem a lodí; závodní LIAZ č. 627 za soutěže Paříž – Dakar; Český červený kříž a ukázky reálných zranění. Akce je zdarma. Program Tým silniční bezpečnosti: interaktivní hra ŠKODA hrou;  opilé brýle simulující vnímání člověka pod vlivem alkoholu; povinná výbava cyklisty, viditelnost a další. Extra program: Vyhlídkové fotolety vrtulníkem – 500 Kč/osoba (let cca 5 min.).

Rudolfovy slavnosti – XII. ročník, Svoboda nad Úpou – centrum města, od 10.00
Při příležitosti povýšení Svobody nad Úpou na město Císařem Rudolfem II. se konají každý rok na podzim dobové slavnosti. Na slavnostech jsou k vidění šermířské skupiny, folklórní vystoupení, umělecká řemesla. S historickým průvodem přijede Rudolf II., můžete se těšit na kejklíře Lukáše, vystoupení ZŠ Svoboda nad Úpou, zpěvačku Lenny, skupinu Michala Šindeláře s hity Katapultu, skupinu Konec konců, ohnivou show kejklíře Lukáše a další. Při tom vás zveme na dobré víno, medovinu, rožnění, hasičský gulášek .....

Sklářské městečko, Železný Brod – centrum
Již 9. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě, jejichž společným jmenovatelem je SKLÁŘSTVÍ železnobrodského regionu a vše, co s ním souvisí.  Akce představuje  jedinečné setkání sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců, příznivců a obdivovatelů sklářského řemesla.
Letošní novinkou kulturního programu bude česko-německý Festival skleněných nástrojů. Festival proběhne v KC Kino Železný Brod od 14 hodin. Jako první vystoupí s hrou na skleněné flétny, skleněné didgeridoo a další rytmické nástroje Jakub Nitsche a Pavel Polčák. V 15 hodin proběhne v rámci festivalu slavnostní podpisový akt, kdy bude stvrzena partnerská smlouva mezi sklářskými městy Lauscha (Durynsko) a Železný Brod. Po krátké prezentaci německého města Lauscha bude pokračovat festival symbolicky koncertem muzikanta Jochena Sommera, právě z Durynska. S hrou na skleněnou harfu vystoupí ještě Alexander Zoltán, návštěvníci v několika blocích uslyší výběr skladeb od J. S. Bacha přes Beatles ke kapelám Abba či Led Zeppelin a pozváni jsou další hosté.
Sobotní doprovodný program na Malém náměstí  startuje už ráno v 10 hodin dechová hudba Železný Brod pod vedením Rudy Müllera Broďanka. Zakončí jej ve 20 hodin Těsně Vedle – koncert a taneční zábava v jednom, pop-rocková skupina z Jirkova.

Neděle 20. září

Jablonečanka, Jablonec –  Eurocentrum, od 14 hodin
Odpoledne s dechovým orchestrem pro seniory.

Pohádka, Vratislavice – KC 101010, od 10 hodin
O Smolíčkovi, hraje Sváťovo divadlo.

Skleněné městečko, Železný Brod – Malé náměstí, od 10 hodin
V rámci programu ve 12.30 vyhlásí vítěze Soutěže 9. ročníku Skleněného městečka se slavnostním předáním cen oceněným sklářským firmám. Následuje módní přehlídka v podání modelingové agentury Reas Agency Česká Lípa – prezentace šperků firem a prodejců prezentujících se na Skleněném městečku.

Koncert, Liberec - Hanychov, Kostel sv. Bonifáce, od  17.30
Sláva „Serenissimy" - benátské hudební inspirace kolem roku 1600. Zazní skladby H. Schütze, J. H. Scheina, J. G. Handla, G. Gabrieliho a C. Monteverdiho v podání pěveckého sboru Cum decore, který působí při Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci. Sbormistr: Čeněk Svoboda.