Pátek 16. října

10 let  IUVENTUS, GAUDE!, Jablonec nad Nisou – Městské divadlo, 17.00
Slavnostní koncert u příležitosti deseti let od vzniku dětského pěveckého sboru Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou. Spoluúčinkují: Eastern Cape Childern'S (JAR), Dětský pěvecký sbor Lielvarde (Lotyšsko).

Vanessa, Jablonec nad Nisou – Klub na Rampě, od 20.00
Kapela se na scéně pohybuje už 25. rokem! Skvělé a naturalistické české texty, obnažený obraz společnosti a na české poměry nevídaná show – to je Vanessa! V sestavě Samir Hauser (Bruno Ferrari), Miroslav Papež (Moimir Papalescu), Jaroslav Stuchlý (ex – Michael´s Uncle), Jakub Horák a Tuzex (Smrtislav, Sunshine) posluchače na koncertě dostanou do EBM extáze. Koncerty jsou častou podpořeny live VJs a temnou choreografií v podobě „živé smrtky" i nesmrtelné „diskopíči".

Zvěřinové hody, Vratislavice nad Nisou – Pivovarská hospoda, odpoledne
Máte rádi guláš z divočáka? Láká vás jelen na smetaně nebo se šípkovou? A k tomu dobré poctivé vratislavické pivo? Pak právě pro vás Zvěřinové hody. A pokračovat budou i v sobotu a příp. v neděli.

Light in the Darkness vol. 2. – charitativní koncert, Turnov – Kavárna Kus, od 20 hodin
Spojení tvrdé muziky a charity není zrovna běžné, ale funguje překvapivě dobře. Turnovské hnutí Metal for hope pořádá ve spolupráci s Kulturním centrem metalový benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje na podporu Centra denních služeb Slunce všem. „Těšit se můžete na tři kapely v tomto pořadí: Paralyzer, BU-FU, Outlet Fiction.

Život Adéle, Jablonec nad Nisou – kino Junior, 20.00
Pod záštitou Alliance Francaise je připraveno speciální francouzské filmové menu. Ke snímku Život Adéle zajistí cafetering z La Kavárny i laskominy pro mlsné jazýčky diváků. Pro členy Alliance francaise, Filmového a Jizerského klubu  zvýhodněné vstupné!
„Do života dvou mladých žen vtrhne láska. Nečekaně a vášnivě…" Vítězný film letošního festivalu v Cannes, který získal mnohá další ocenění, vypráví výjimečný příběh o cestě dvou dívek k sobě samým i k okolnímu světu. Bývá označován za „Významné dílo sexuálního probuzení."
V 15 letech Adèle nic nezpochybňuje: dívky zkrátka chodí s kluky. Adèlin život se však obrátí vzhůru nohama, když potká Emmu, mladou ženu s modrými vlasy, která jí umožní objevit touhu a prosadit se jako dospělá žena. Adèle dospívá, hledá sama sebe, ztrácí se a znovu nachází…

23. Mezinárodní festival kouzel a iluzí  „Jičínský magik 2015", Jičín - Masarykovo divadlo a centrum, pátek a sobota
Víkend s kouzelníky přináší mnoho zajímavých akcí pro malé i velké diváky a díky významným partnerům z Jičínska jsou dostupné pro všechny. Na pátek a sobotu jsou připraveny celkem čtyři veřejnosti přístupné soutěžní představení, které budou probíhat v Masarykově divadle, a další doprovodné akce po celém Jičíně.
Na uvítanou je připraven program „Kouzelníci Jičínu", který se koná v pátek 16. října od 14.00 hodin před radnicí na Žižkově náměstí. Pro děti i dospělé se zde bude kouzlit přímo před zraky diváků, bez možnosti cokoliv ukrýt. Dále jsou připraveny soutěže, dárky pro děti a pro všechny možnost vyhrát vstupenky na některé z kouzelnických představení zcela zdarma.  Vstupenky zdarma získá i každý, kdo přijde na Žižkovo náměstí s namalovaným pohádkovým  obličejem nebo v masce pohádkové postavy.
Hlavní Gala show, která je připravena na sobotu od 19.30 hodin a při které bude vyhlášení vítězů festivalu, letos nabídne nejen přehlídku nejlépe oceněných kouzelníků, ale také tanečníky,  stand-up comedy představí Daniel Čech a hlavním hostem večera bude profesionální kouzelník a mistr evropy Maciej Pol z Polska, který do Jičína přiváží 40 minutovou show ve stylu Davida Copperfielda, kde mimo jiné rozpůlí partnerku.

Kančí hody ve stylu „Slavnosti sněženek", Pěnčín - Restaurace a pivnice U Brusírny
Atmosféru jako ve slavném filmu Slavnosti sněženek, máte nyní možnost zažít také. V restauraci připravili kančí hody, a to až do soboty 17. října.

Sobota 17. října

Vzpomínkové setkání, Oldřichov v Hájích – hřbitov, 14.30
Letos uplynulo 70 let od úmrtí tvůrce map a znalce krajin Josefa Matouschka z Tanvaldu. Zemřel v Liberci 12. července 1945 ve věku nedožitých 78 let. Jeho ostatky byly uloženy na hřbitově v Oldřichově v Hájích do hrobky rodiny jeho manželky Marie, rozené Goll. Při příležitosti tohoto výročí se Spolek Patron rozhodl zrenovovat místo Matouschkova posledního odpočinku.

Otello, Jablonec – Kino Radnice, od 18.45
Hned tři říjnové sobotní večery mohou diváci letos strávit ve společnosti hvězd Metropolitní opery v New Yorku. Po Verdiho Trubadúrovi, který  slavnostně otevřel jubilejní 10. sezónu přenosů, přichází do kin další Verdiho dílo Otello.  V nové inscenaci o mouřenínu benátském se představí litevský tenorista Aleksandrs Antonenko a vycházející hvězda, bulharská sopranistka Sonja Jončeva. Wagnerův oblíbený Tannhäuser je na programu  31. října.

Zabijačkové hody, Proseč nad Nisou – hasičárna, od 11.00
Sbor dobrovolných hasičů pořádá Tradiční prosečské vepřové hody v areálu hasičárny.

Koulení chleba, Turnov - ve Ski areálu Struhy, od 9 hodin
Zakoulejte s nudou a vyrazte na Koulení chleba do Turnova. Také letos vyroste ve Ski areálu Struhy u Turnova netradiční slalomová dráha. Odstartuje již třetí ročník ojedinělé rodinné show Koulení chleba 2015. Akci pořádá Pekárna a cukrárna Mikula a Klub lyžařů Turnov. Společně s účastníky si zakoulí tříkilovým pecnem Roman Šebrle, moderátor TV Prima a olympijský vítěz v desetiboji. Na ty nejlepší čekají atraktivní ceny mobilní telefony Cool Phone a reproduktor Cool Speaker značky Accent, poukázky na výrobky Pekárny a cukrárny Mikula, permanentky na lyžování a jiné. Připraven je opět bohatý doprovodný program bublinárium, zábavný pětiboj, jízda zručnosti na pekařském retrokole, skákací hrad či malování na obličej. Děti, které navíc přinesou na Koulení chleba 2015 obrázek s pekařskou tematikou na papíře označeném logem Pekárny Mikula, obdrží sladký dárek. Z vybraných obrázků uspořádá ve své prodejně Pekárna Mikula výstavu. Zabalené chleby budou mít pořadatelé pro účastníky připravené, po akci budou bochníky věnovány jako krmivo jízdárnám.

Hejnicman 2015, Hejnice – Dělnický dům, od 13 a 14 hodin
4. ročník sportovně-turistické akce Hejnicman 2015, závod pro drsné muže a ženy. Hejnicman 2015 představuje dva druhy závodu, tzv. Žulový trojboj a Ořešník. Večer od 18 hodin  vyhlášení výsledků v kině a promítání 13. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Disciplíny - I. Žulový trojboj –  start 13.00 v korytě řeky pod Dělnickým dome: Pěší canyoning ve Smědé – bez zátěže ca 700 m v korytu říčky od mostu u restaurace Dělnický dům k druhému mostu u čp. 5 a odtud cestou za kostelem a po schodech na náměstí. Polárník na lyžích – se zápřahem – ženy 1 pneumatika, muži 2 pneumatika ca 300 m pochod na starých lyžích kolem náměstí. Výstup na Ořešník a zpět – bez zátěže ca 6 km chůze (běh) pouze po červené turistické značce přes 2 kontroly.
II. Ořešník – start 14.00 – centrum Hejnic: Výstup na Ořešník a zpět – s povinnou zátěží ve vlastním batohu cca 6 km pouze po červené turistické značce přes 2 kontroly.

Studio Tasmina, Jablonec nad Nisou – Klub Na Rampě, od 17.30
Programem plným tance, nejen orientálním oslaví již 7.výročí svého založení. Uvidíte tanečnice a tanečníka z Tasminy, irské stepaře v čele s Pavlem Kunou, hosty z Jablonce i z Prahy a Karlových Varů. Bude na vás čekat překvapení.  Orientální studio Tasmina se zaměřuje se především na kvalitní výuku orientálního břišního tance s důrazem na zdravotní účinky a správné držení těla, navštěvovat zde však můžete také kurzy Jogy a Pilates. Hlavní lektorkou a zároveň majitelkou studia je zkušená tanečnice Atifa. Pod jejím laskavým vedením tančí velké množství žen i dívek od pěti let a také jeden mladý muž. Tanečníci pravidelně vystupují na nejrůznějších akcích, plesech nebo festivalech.

Ukliďme Jizerky, Jizerské hory – sobota a neděle
Užít si malebnou barevnost podzimní přírody a zároveň vykonat dobrý skutek mohou všichni ti, kteří se o víkendu zapojí do tradiční akce Ukliďme Jizerky. Jen místo hub budou sbírat papírky od bonbonů, obaly od tatranek a lahve od minerálek.
Pytle a další pomůcky si zájemci mohou vyzvednout po oba dny od dobrovolníků na parkovišti na Jizerce, u Stadionu v Bedřichově nebo u Kapličky v Hraběticích. Akce probíhá dvakrát do roka, vždy po zimní a letní sezóně, a dobrovolníkům se podaří nasbírat až sto pytlů odpadků. Účastníci akce se sami mohou rozhodnout, jakou trasu zvolí. Poté, co pytel naplní, pak jen organizátorům nahlásí, kde jej zanechali. „My už zajistíme vůz a likvidaci," vysvětlila za organizátory Lenka Javůrková ze Společnosti pro Jizerské hor. Kromě pytlů na odpadky mají také organizátoři pro účastníky připraveny rukavice, drobné občerstvení a pro část z nich také ubytování v Středisku ekologické výchovy na Jizerce. Akce Ukliďme Jizerky se letos koná už po sedmnácté.

Tam a zpět, Dolánky u Turnova, registrace  do 10.00
II. ročník open fun závodu dvojic na koloběžkách a kanoích na závěr vodácké a turistické sezóny na Maloskalsku. Start na koloběžkách z Dolánek, po Greenway Jizera na Malou Skálu, na Žluté plovárně přesednutí do kanoe a po řece zpět do Dolánek. Registrace závodníků do 10.00, start  závodu v 10.30 .  Kategorie: muži, ženy a smíšené dvojice, startovné sto korun  – zahrnuje zapůjčení koloběžky, kanoe a občerstvení. O co se jede? Poukazy na služby SUNDISK Family i „tekuté" ceny.

Inflagranti , Železný Brod – divadlo, 19 hodin
Slavné melodie z klasiky, rocku i popu v originálních moderních úpravách pro elektrické smyčce.  Koncertní show „Múzy" klasické a moderní hudby uslyšíte v podání „atraktivního" smyčcového tria Inflagranti. Tři mladé dámy Markéta Muzikářová (housle), Kateřina Lískovcová (housle) a Irena Morisáková (violoncello) vás jistě okouzlí. K myšlence založit kapelu, která by používala klasické smyčcové nástroje v elektrické podobě, a kombinovala by klasickou a moderní hudbu, došla zakladatelka kapely Markéta Muzikářová v letech 2002-2003. Kapela vznikla o rok později a na jaře roku 2005 byl na světě první singl, který v létě následovalo vydání debutového alba Rockmantica. Druhé album s názvem Restart z roku 2009 se natáčelo ve studiu předního českého producenta Ondřeje Soukupa. V současné době mají na kontě již čtyři CD. Mezi moderními úpravami slavných melodií jsou dále např. skladby Bizeta, Bacha, Beethovena, Dvořáka, Smetany a Čajkovského, ale též evergreeny z repertoáru T. Turner, B. Tyler či skupin Abba, Beatles a Deep Purple. Zkrátka „Inflagrantky" představily svoje nahrávky v několika televizních pořadech, vystoupily na významných českých koncertních pódiích.

Obrazy a dřevořezby, Lomnice nad Popelkou – zámek, od 14.00
Nataša a Jaroslav Kalouskovi – vernisáž k prodejní výstavě obrazů a dřevořezeb manželů Nataši a Jaroslava Kalouskových, umělců z nedaleké Železnice.

Neděle 18. října

Pohádka, Jablonec nad Nisou – Klub Na Rampě, od 17.00
Vařím, vařím pohádku aneb o Smolíčkovi hraje semilský loutkový soubor Matičky. O tom, co se stane, když si dvě maminky začnou hrát při vaření.

Přívoranka, Jablonec nad Nisou –  Eurocentrum, od 14.00
Taneční odpoledne pro seniory, vstupné 50 korun.

Desáté narozeniny Iuventus, gaude!, Hejnice - Bazilika Navštívení Panny Marie, od 15.00
Druhým společným koncertem s malými zpěváky z Jihoafrické republiky a Lotyšska připomene si jablonecký dětský sbor Iventus, gaude! své desáté narozeniny. Koncert v bazilice, nazvaný Děti dětem, je benefiční. Výtěžek z něj poputuje do organizace DORA Raspenava, která se stará o děti s mentálním a kombinovaným postižením. Záštitu nad benefičním koncertem v Hejnicích převzala náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová. S dětmi z JAR a Lotyšska pojí jablonecký sbor dlouhodobé přátelství, proto byly pozvány na oslavy jubilea sboru Iuventus, gaude!, a blýsknou se i samy na pódiu.

Tvořík, Jablonec nad Nisou - kino Junior, odpoledne
Malí diváci se nejprve pod dohledem zkušených lektorů vyřádí – čeká je spousta zábavy v podobě tematických výtvarných dílniček. „Na základě přihlášek sestavíme kreativní týmy podle věku dětí, aby všichni měli tempo, které jim vyhovuje a mohli si tak užít co nejvíce zábavy. Pokud máte doma malého tvoříka ve věku od 4 do 10 let, tak neváhejte a přihlaste ho na odpoledne plné zábavy v kině Junior. Odměnou vám bude nejen chvilka pro sebe, ale i umělecké dílko, které vaše dítko vlastnoručně vyrobí," zve Kateřina Nermuťová, která má na starosti projekty. Cena vstupenky na kreativní dílnu Tvořík je 60 korun a kapacita je omezená, maximální počet dětí je 20. Rezervace není možná. Vstupenky můžete zakoupit na pokladnách jabloneckých kin (Radnice, Junior) nebo Eurocentra.  Před zakoupením vstupenky na kreativní dílnu je nutné vyplnit přihlášku, která obsahuje kontaktní údaje a další informace potřebné k tomu, aby se dítě mohlo dílničky zúčastnit.  Vstupné na film není zahrnuto v ceně vstupenky na kreativní dílny Tvořík. Během filmu jsou děti z dílničky pod dohledem lektorů. Návštěva projekce je na zvážení rodičů dle aktuálního programu. „Preferujeme používání přírodních materiálů a techniky, které rozvíjí kreativitu dítěte. Veškeré výtvarné pomůcky jsou zajištěny přímo v kině, dítko si s sebou musí přinést pouze pracovní oděv a svačinu, kterou si zbaští o přestávce mezi dílničkou a filmem," uzavírá Nermuťová s tím, že celá akce (dílna a promítání) trvá přes tři hodiny.

Pondělí 19. října

Týden české hračky 2015, Albrechtice – Detoa
DETOA Albrechtice s.r.o. ve spolupráci s partnery Lesy České republiky a Obcí Jiřetín pod Bukovou vyhlašuje 5. ročník soutěže Týden české hračky, která se bude letos konat od 19.10. do 24.10.2015, opět v areálu Muzea výroby hraček v Jiřetíně pod Bukovou. Soutěžit se bude v sedmi kategoriích, opět jsou připraveny atraktivní ceny – tentokrát to budou čtečka elektronických knížek, telefon a přehrávač mp4. Více informací najdete na stránce www.detoa.cz.

Startuje plesová sezona benefiční akcí

Letošní plesová sezona na Jablonecku už startuje. Úvodem je 3. ročník Benefičního plesu Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou.  Večerem bude již potřetí provázet JAN ČENSKÝ, k tanci a poslechu zahraje band SKY WAY, a v úvodu Vás tóny žhavých písní přivítá JAN KRAJNÍK.
Sobota 14. listopadu od 20.00 v jabloneckém Eurocentru.
Stalo se tradicí, že tento ples je nejen kulturním vyžitím, večerem, který je určen nejen, ale především bezpříspěvkovým dárcům krve ale rovněž je charitativním počinem, protože výtěžek z tohoto plesu jde na činnost Oblastního spolku ČČK v Jablonci. Vstupenky již v prodeji pokladny Eurocentra.