VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend je plný kulturních akcí, stačí si vybrat

Jablonecko - Prodloužený víkend 25. - 28. září. Pořádáte kulturní, společenskou, sportovní akci? Dejte vědět do redakce na email: jablonecky@denik.cz. Napíšeme ji do přehledu.

25.9.2015
SDÍLEJ:

Zubačka.Foto: www.zubacka.cz

Pátek 25. září

Noc vědců – budiž světlo, Liberec – iQLANDIE, od 17 hodin
Přesně v 17.30 předvedou své šílené pokusy vědec Zweinstein a princezna Vědomila v pohádce O chemickém království, v 18.30 bude následovat unikátní science show Pytel plný tmy docenta Zdeňka Drozda z Karlovy univerzity a v 19.30 přijde na řadu přednáška na kosmické téma Světlo a tma pohledem kosmonautů. „Milan Halousek, člen České kosmické kanceláře, posluchačům v rámci přednášky například prozradí, kolikrát se za pozemský den vystřídá noční tma a denní svit na Mezinárodní kosmické stanici," říká Monika Vamberová, manažerka programu akce.
Kromě pevně stanoveného programu jsou dále nachystané workshopy a experimentování v laboratořích.
Vstup na Noc vědců je zdarma, kromě planetária, které je zpoplatněné. Volně přístupné budou expozice Vodní svět, Člověk 1 a Věda v domě 2. Doporučujeme rezervaci přes formulář na www.iQlandia.cz

Koncert Ladě, Jablonec – Klub Na Rampě, od 20 hodin
Opavská kapela sdružená okolo charismatického zpěváka a básníka Michaela Kubesy patří k tomu nejlepšímu a nejoriginálnějšímu z české hudby.Její písně bývají často označovány jako setkání Toma Waitse s Billem Frisellem. Kapelu v roce 2005 založila dvojice Michael Kubesa, zpěvák disponující neučesaným, živočišně syrovým hlasem, a Petr Uvira, vynalézavý kytarista a taktéž zpěvák.

Biostory – divadelní představení, Turnov – Městské divadlo, od 19.30
Komedie o tom, jak se na jedné straně viditelně prospěšná idea může v nepravých rukou stát pastí pro ty slabší, hledající. Děj je zasazen do prostředí fiktivního Bio-kurzu, kde se setkávají tři ženy. Pomocí praktik duchovního mistra Dušana Hunky se snaží nalézt samy sebe a být bio.

Kalejdoskop Jana Rejžka. Turnov – Kulturní kavárna Kus, od 20.00 hodin
Poslechový pořad. Uslyšíte ukázky z domácí hudební scény, která takřka není v rádiích, třeba kapely Zrní, Květy, Jananas a další. Součástí programu je například i „zámek hrůzy", připomínka nejstrašidelnějších písní normalizačního popu. Dojde i na hudební knižní tituly, které právě vycházejí, historický kalendář a další zajímavosti.

XVIII. ročník festivalu, zahajovací koncert, Malá Skála  - hrad Vranov – Pantheon, od 18 hodin
Návštěvníka vtáhne do dob dávno minulých, do období středověku. Nejlépe tento koncert vystihuje jeho název – Středověká noc. Vystoupí zde historická kapela Duro Nux z Jablonce nad Nisou, která se věnuje interpretaci středověkých písní a své autorské tvorbě, která je tímto obdobím inspirovaná. Vystoupí středověká tanečnice Paula a atmosféru podtrhne Skupina historického šermu Golem, která nenechá diváky svým vystoupením klidnými.

Sobota 26. září

Koncert Sto zvířat, Jablonec – před radnicí, od 19 hodin
Vstup zdarma. Součástí produkce bude vystoupení severočeské kapely Fork Road, hrající akustickou hudbu napříč žánry bluegrass, newgrass a gospel. Přijďte si vychutnat skvělou muziku a náladu pod širým nebem. V případě nepříznivého počasí se koncert koná v klubu WOKO.

Bramborové ukončení sezony, Kořenov - nádraží, od 9 hodin
Poslední zvláštní jízdy na ozubnicové trati Tanvald – Kořenov si můžou zájemci užít o nadcházejícím víkendu. Bramborové ukončení sezony na Zubačce. Odjezd z Tanvaldu v 10.22 a ve 13.41. Zpět z Kořenova 12.47 a 16.42. Ozubnicovou tratí bude jezdit celou sobotu speciální vlak s ozubnicovou lokomotivou T 426.0 „Rakušanka" a motorovým vozem M 240.056 „Singrovka". Do provozu pořadatelé uvedou také historickou drezínu Vm32.003.
V rámci akce se uskuteční na nádraží v Kořenově křest nové knihy Železná dráha v údolí řeky Kamenice vydaná k příležitosti 140 let trati Železný Brod – Tanvald. Chybět nebude ani další program, hasiči z Jablonečku připraví výtečné Krkonošské Sejkory, sedláci z Podkrkonoší se pochlubí s historickou zemědělskou technikou a ke koupi budou i brambory. Možná přijde i Krakonoš. Mezi osadou Jizerka a Příchovicemi bude po celý den jezdit také historický autobus.

Myslivecké odpoledne, Proseč – hřiště u hasičské zbrojnice, od 14
Pro děti i dospělé. Co je připraveno? Lovecký pes, střelba ze vzduchovky, myslivecké znalosti a dovednosti, puzzle, práce s dalekohledem. Večer k tanci a poslechu hrají Fousáči. Občerstvení zajištěno.

Podzimní vejšlapy, Janov nad Nisou – Královka, od 10 do 18
Pestrý program a ukázky záchranářů.

Svatováclavské posvícení, Dolánky u Turnova – Dlaskův statek, od 10 hodin
Akce, kterou Muzeum Českého ráje v areálu statku pořádá od roku 1986, každoročně připomíná návštěvníkům tradiční obřady, obyčeje a pokrmy, které jsou s tímto svátkem spojeny. Letos se rozhodli předvést návštěvníkům přípravu jedné z lahůdek, která k posvícenskému hodování neodmyslitelně patří. Jaké by to bylo Posvícení, na kterém by chyběly koláče? Pokud by se návštěvníci chtěli dozvědět o tradičních posvícenských dobrotách více, budou mít možnost koupit si nejen brožurky s recepty, ale i čerstvé pečivo, koláče, medovinu, koření a perníčky.

70 let DS Tyl, Josefův Důl –  Divadlo, 19.30
Představení Návštěva staré dám, Vstupné 70 korun.

Svatomichalská poutní slavnost, Smržovka – Kostel sv. Archanděla Michaela, od 17 hodin
Koncert v podání chrámového sboru od sv. Antonína Velikého v Liberci. Zazní nejvýznamnější mše skladatele Charlese Gounoda – Missa solemnis k poctě sv. Cecilie, patronce hudby. Řídí sbormistr Bohuslav Eliáš, doprovází varhaník Boris Joneš. Sólové prvky zpívají: soprán – Iveta Hejduková, bas – Pavel Riss.

Vivaldianno – Město zrcadel, Trutnov – Uffo Trutnov, od 19.30
Nové, velkorysé a ambiciózní pokračování úspěšného projektu. Barokní hudba se soudobým zvukem a novou energií. Na pódiu se kromě osvědčených protagonistů (Svěcený, Dvořák, Heroldovo kvarteto) objeví i skvělé české umělkyně Terezie Kovalová a Julie Svěcená.

Neděle 27. září

1. ročník branného víceboje kynologů. Lukášov –  kynologické cvičiště, od 9 hod.
Do branně kynologického závodu  s prvky výcviku (poslušnost, obrana, aport aj.), překonání překážek, střelbou  a během  na vzdálenost dle kategorií se může přihlásit  každý zájemce. Info: 777 211 013.

70 let DS Tyl, Josefův Důl –  Divadlo, od 9.00
Den otevřených dveří, prezentace souboru, výstava kostýmů, fotografií, rekvizit, kulis, během dne bude otevřený bar. 10.00 – Červená Karkulka – pohádka, žáci ZŠ Josefův Důl; 11.00 – Zubatá story – pohádková show, DS Vojan Mladá Haluz Desná; 14.00 – Zahájení oslav, komponovaný program sestavený z krátkých příspěvků a zpěvu. Vystoupí:Vlaďka Koďousková (Desná) – Černá vdova, Tomáš Hájek (Poniklá) – Zmatek nad zmatek, Jiří Krasl (Lučany nad Nisou) – Cigára, Ludmila Formáčková Pešatová (Lučany nad Nisou) – Shirley Valentine. Zazpívají: Denisa Šubrtová, Josefina, Doteak oktet. Večer – volná zábava. Vstupné dobrovolné – bude využito na provoz divadla.

Balet Romeo a Julie, Jablonec – kino Junior, od 16 hodin
Představení londýnského Královského baletu jeho příznivci nově najdou v programu kina Junior, sezónu pro rok 2015/16 odstartuje nehynoucí romantika Romeo a Julie. Diváci výkon dvojice ze současných nejrespektovanějších tanečníků – Sarah Lamb a Steven McRae.

Pohádka Princové jsou na draka, Jablonec – Městské divadlo, od 15 hodin
Pohádkový příběh o smutné princezně Lence a králi, který si neuměl poradit ani s kralováním ani s drakem. Oživen je známými písněmi Zdeňka Svěráka a Jaroslav Uhlíře – „Když máš srdce zjihlé…", „Statistika nuda je, má však cenné údaje…" a řadou dalších.

Pondělí 28. září

Slavnostní koncert ke Dni české státnosti, Jablonec –  Kostel sv. Anny, od 19 hodin
Pro milovníky klasické hudby připravil Smíšený pěvecký sbor Janáček překvapení v podobě spojených sborů Janáčka a Ještědu z Liberce. Zpívat bude stočlenný sbor za doprovodu orchestru Miroslava Halamy. Na programu je mše A.Dvořáka D-Dur – Lužanská.

Ve svátek do muzea zdarma, Jablonec – Muzeum skla a bižuterie; Kristiánov –  Památník sklářství, od 9 do 17 hodin
Návštěvníci si mohou prohlédnout stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – české sklo sedmi století. „Je to rovněž jedna z posledních možností shlédnout úspěšnou výstavu skleněných figurek i stolního a nápojového skla z pěti zemí Evropy Hot&Cold. Obě se uzavřou už následující neděli 4. října", uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Pro děti všech věkových kategorií i hravé dospělé budou k dispozici též zábavné pracovní listy s různými tématy. Zdarma bude otevřen, a to na dlouho naposledy, i Památník sklářství na Kristiánově. „Příští letní sezónu zůstane památník z důvodu dlouho připravované rekonstrukce pro návštěvníky uzavřen," doplnila ředitelka.

African projekt, Turnov – KC Střelnice,  od 20.00 hodin
Hudba tria Moussa Cissokho – Jan Galega Brönimann – Omri Hason je vzpomínkou na umění vyprávět. Trio vytváří to správné hudební napětí mixem tradiční a moderní hudby z Afriky, Evropy a Blízkého východu. Užijte si  měkké a houpavé afropísně.

Setkání u Alainovy věže, Lomnice n. P. – Alainova věž, od 14
Doprovodný program začne fanfárami. Ukázka výcviku a dovedností loveckých psů, sokolníci předvedou ukázku výcviku dravců. Program pro děti. Stylové občerstvení zajišťuje myslivecké sdružení Krakonoš. Ve vodní tůni pod věží bude čekat malé překvapení.

Autor: Redakce

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Jaroslav Mevald a přítelkyně Jana Šenkýře

Jaroslava Mevalda dnes pohřbí s vojenskými poctami

Ilustrační foto.

Zkontrolovali čtyři tisíce lidí na neschopence, udělili i sankce

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

O návrh kuchyně a jídelny nás tentokrát požádala paní Kolodějová, jejíž domek je teprve ve fázi stavby. To je nejvyšší čas zvážit, jak prostor uspořádat, vybavit a barevně sladit, aby vše vyhovovalo nejen majitelčiným přáním, ale aby byla samotná kuchyně praktická a příjemně se v ní vařilo.

FOTO: Liberec udržel čisté konto, Tygři se zkrotit v Jihlavě nenechali

Liberec, Jihlava - Zase bez gólu! Na 121 minut natáhli jihlavští hokejisté svoji střeleckou mizérii. V dalším extraligovém utkání marně bušili na branku Liberce a po nemastném neslaném výkonu prohráli 0:2.

AKTUALIZOVÁNO

Ženu srazilo ve Vratislavicích auto. I přes rychlou pomoc zraněním podlehla

Vratislavice nad Nisou – K tragické nehodě došlo v úterý 21. listopadu, krátce po osmnácté hodině na křižovatce ulic Tanvaldská a U Tělocvičny.

Soud s Nečesaným začne v lednu. Obviněná je i jeho manželka

Liberec – Odcházející ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný stane před soudem v lednu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT