Pátek 25. září

Noc vědců – budiž světlo, Liberec – iQLANDIE, od 17 hodin
Přesně v 17.30 předvedou své šílené pokusy vědec Zweinstein a princezna Vědomila v pohádce O chemickém království, v 18.30 bude následovat unikátní science show Pytel plný tmy docenta Zdeňka Drozda z Karlovy univerzity a v 19.30 přijde na řadu přednáška na kosmické téma Světlo a tma pohledem kosmonautů. „Milan Halousek, člen České kosmické kanceláře, posluchačům v rámci přednášky například prozradí, kolikrát se za pozemský den vystřídá noční tma a denní svit na Mezinárodní kosmické stanici," říká Monika Vamberová, manažerka programu akce.
Kromě pevně stanoveného programu jsou dále nachystané workshopy a experimentování v laboratořích.
Vstup na Noc vědců je zdarma, kromě planetária, které je zpoplatněné. Volně přístupné budou expozice Vodní svět, Člověk 1 a Věda v domě 2. Doporučujeme rezervaci přes formulář na www.iQlandia.cz

Koncert Ladě, Jablonec – Klub Na Rampě, od 20 hodin
Opavská kapela sdružená okolo charismatického zpěváka a básníka Michaela Kubesy patří k tomu nejlepšímu a nejoriginálnějšímu z české hudby.Její písně bývají často označovány jako setkání Toma Waitse s Billem Frisellem. Kapelu v roce 2005 založila dvojice Michael Kubesa, zpěvák disponující neučesaným, živočišně syrovým hlasem, a Petr Uvira, vynalézavý kytarista a taktéž zpěvák.

Biostory – divadelní představení, Turnov – Městské divadlo, od 19.30
Komedie o tom, jak se na jedné straně viditelně prospěšná idea může v nepravých rukou stát pastí pro ty slabší, hledající. Děj je zasazen do prostředí fiktivního Bio-kurzu, kde se setkávají tři ženy. Pomocí praktik duchovního mistra Dušana Hunky se snaží nalézt samy sebe a být bio.

Kalejdoskop Jana Rejžka. Turnov – Kulturní kavárna Kus, od 20.00 hodin
Poslechový pořad. Uslyšíte ukázky z domácí hudební scény, která takřka není v rádiích, třeba kapely Zrní, Květy, Jananas a další. Součástí programu je například i „zámek hrůzy", připomínka nejstrašidelnějších písní normalizačního popu. Dojde i na hudební knižní tituly, které právě vycházejí, historický kalendář a další zajímavosti.

XVIII. ročník festivalu, zahajovací koncert, Malá Skála  - hrad Vranov – Pantheon, od 18 hodin
Návštěvníka vtáhne do dob dávno minulých, do období středověku. Nejlépe tento koncert vystihuje jeho název – Středověká noc. Vystoupí zde historická kapela Duro Nux z Jablonce nad Nisou, která se věnuje interpretaci středověkých písní a své autorské tvorbě, která je tímto obdobím inspirovaná. Vystoupí středověká tanečnice Paula a atmosféru podtrhne Skupina historického šermu Golem, která nenechá diváky svým vystoupením klidnými.

Sobota 26. září

Koncert Sto zvířat, Jablonec – před radnicí, od 19 hodin
Vstup zdarma. Součástí produkce bude vystoupení severočeské kapely Fork Road, hrající akustickou hudbu napříč žánry bluegrass, newgrass a gospel. Přijďte si vychutnat skvělou muziku a náladu pod širým nebem. V případě nepříznivého počasí se koncert koná v klubu WOKO.

Bramborové ukončení sezony, Kořenov - nádraží, od 9 hodin
Poslední zvláštní jízdy na ozubnicové trati Tanvald – Kořenov si můžou zájemci užít o nadcházejícím víkendu. Bramborové ukončení sezony na Zubačce. Odjezd z Tanvaldu v 10.22 a ve 13.41. Zpět z Kořenova 12.47 a 16.42. Ozubnicovou tratí bude jezdit celou sobotu speciální vlak s ozubnicovou lokomotivou T 426.0 „Rakušanka" a motorovým vozem M 240.056 „Singrovka". Do provozu pořadatelé uvedou také historickou drezínu Vm32.003.
V rámci akce se uskuteční na nádraží v Kořenově křest nové knihy Železná dráha v údolí řeky Kamenice vydaná k příležitosti 140 let trati Železný Brod – Tanvald. Chybět nebude ani další program, hasiči z Jablonečku připraví výtečné Krkonošské Sejkory, sedláci z Podkrkonoší se pochlubí s historickou zemědělskou technikou a ke koupi budou i brambory. Možná přijde i Krakonoš. Mezi osadou Jizerka a Příchovicemi bude po celý den jezdit také historický autobus.

Myslivecké odpoledne, Proseč – hřiště u hasičské zbrojnice, od 14
Pro děti i dospělé. Co je připraveno? Lovecký pes, střelba ze vzduchovky, myslivecké znalosti a dovednosti, puzzle, práce s dalekohledem. Večer k tanci a poslechu hrají Fousáči. Občerstvení zajištěno.

Podzimní vejšlapy, Janov nad Nisou – Královka, od 10 do 18
Pestrý program a ukázky záchranářů.

Svatováclavské posvícení, Dolánky u Turnova – Dlaskův statek, od 10 hodin
Akce, kterou Muzeum Českého ráje v areálu statku pořádá od roku 1986, každoročně připomíná návštěvníkům tradiční obřady, obyčeje a pokrmy, které jsou s tímto svátkem spojeny. Letos se rozhodli předvést návštěvníkům přípravu jedné z lahůdek, která k posvícenskému hodování neodmyslitelně patří. Jaké by to bylo Posvícení, na kterém by chyběly koláče? Pokud by se návštěvníci chtěli dozvědět o tradičních posvícenských dobrotách více, budou mít možnost koupit si nejen brožurky s recepty, ale i čerstvé pečivo, koláče, medovinu, koření a perníčky.

70 let DS Tyl, Josefův Důl –  Divadlo, 19.30
Představení Návštěva staré dám, Vstupné 70 korun.

Svatomichalská poutní slavnost, Smržovka – Kostel sv. Archanděla Michaela, od 17 hodin
Koncert v podání chrámového sboru od sv. Antonína Velikého v Liberci. Zazní nejvýznamnější mše skladatele Charlese Gounoda – Missa solemnis k poctě sv. Cecilie, patronce hudby. Řídí sbormistr Bohuslav Eliáš, doprovází varhaník Boris Joneš. Sólové prvky zpívají: soprán – Iveta Hejduková, bas – Pavel Riss.

Vivaldianno – Město zrcadel, Trutnov – Uffo Trutnov, od 19.30
Nové, velkorysé a ambiciózní pokračování úspěšného projektu. Barokní hudba se soudobým zvukem a novou energií. Na pódiu se kromě osvědčených protagonistů (Svěcený, Dvořák, Heroldovo kvarteto) objeví i skvělé české umělkyně Terezie Kovalová a Julie Svěcená.

Neděle 27. září

1. ročník branného víceboje kynologů. Lukášov –  kynologické cvičiště, od 9 hod.
Do branně kynologického závodu  s prvky výcviku (poslušnost, obrana, aport aj.), překonání překážek, střelbou  a během  na vzdálenost dle kategorií se může přihlásit  každý zájemce. Info: 777 211 013.

70 let DS Tyl, Josefův Důl –  Divadlo, od 9.00
Den otevřených dveří, prezentace souboru, výstava kostýmů, fotografií, rekvizit, kulis, během dne bude otevřený bar. 10.00 – Červená Karkulka – pohádka, žáci ZŠ Josefův Důl; 11.00 – Zubatá story – pohádková show, DS Vojan Mladá Haluz Desná; 14.00 – Zahájení oslav, komponovaný program sestavený z krátkých příspěvků a zpěvu. Vystoupí:Vlaďka Koďousková (Desná) – Černá vdova, Tomáš Hájek (Poniklá) – Zmatek nad zmatek, Jiří Krasl (Lučany nad Nisou) – Cigára, Ludmila Formáčková Pešatová (Lučany nad Nisou) – Shirley Valentine. Zazpívají: Denisa Šubrtová, Josefina, Doteak oktet. Večer – volná zábava. Vstupné dobrovolné – bude využito na provoz divadla.

Balet Romeo a Julie, Jablonec – kino Junior, od 16 hodin
Představení londýnského Královského baletu jeho příznivci nově najdou v programu kina Junior, sezónu pro rok 2015/16 odstartuje nehynoucí romantika Romeo a Julie. Diváci výkon dvojice ze současných nejrespektovanějších tanečníků – Sarah Lamb a Steven McRae.

Pohádka Princové jsou na draka, Jablonec – Městské divadlo, od 15 hodin
Pohádkový příběh o smutné princezně Lence a králi, který si neuměl poradit ani s kralováním ani s drakem. Oživen je známými písněmi Zdeňka Svěráka a Jaroslav Uhlíře – „Když máš srdce zjihlé…", „Statistika nuda je, má však cenné údaje…" a řadou dalších.

Pondělí 28. září

Slavnostní koncert ke Dni české státnosti, Jablonec –  Kostel sv. Anny, od 19 hodin
Pro milovníky klasické hudby připravil Smíšený pěvecký sbor Janáček překvapení v podobě spojených sborů Janáčka a Ještědu z Liberce. Zpívat bude stočlenný sbor za doprovodu orchestru Miroslava Halamy. Na programu je mše A.Dvořáka D-Dur – Lužanská.

Ve svátek do muzea zdarma, Jablonec – Muzeum skla a bižuterie; Kristiánov –  Památník sklářství, od 9 do 17 hodin
Návštěvníci si mohou prohlédnout stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – české sklo sedmi století. „Je to rovněž jedna z posledních možností shlédnout úspěšnou výstavu skleněných figurek i stolního a nápojového skla z pěti zemí Evropy Hot&Cold. Obě se uzavřou už následující neděli 4. října", uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Pro děti všech věkových kategorií i hravé dospělé budou k dispozici též zábavné pracovní listy s různými tématy. Zdarma bude otevřen, a to na dlouho naposledy, i Památník sklářství na Kristiánově. „Příští letní sezónu zůstane památník z důvodu dlouho připravované rekonstrukce pro návštěvníky uzavřen," doplnila ředitelka.

African projekt, Turnov – KC Střelnice,  od 20.00 hodin
Hudba tria Moussa Cissokho – Jan Galega Brönimann – Omri Hason je vzpomínkou na umění vyprávět. Trio vytváří to správné hudební napětí mixem tradiční a moderní hudby z Afriky, Evropy a Blízkého východu. Užijte si  měkké a houpavé afropísně.

Setkání u Alainovy věže, Lomnice n. P. – Alainova věž, od 14
Doprovodný program začne fanfárami. Ukázka výcviku a dovedností loveckých psů, sokolníci předvedou ukázku výcviku dravců. Program pro děti. Stylové občerstvení zajišťuje myslivecké sdružení Krakonoš. Ve vodní tůni pod věží bude čekat malé překvapení.