VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub Viadukt končí. Provozní nebavil jen mainstream

Liberec /ZAVŘENÍ KLUBU, ANKETA, POZNÁMKA/ - „Je to zcela jednoduché. Provozování klubu mi přestalo činit radost. Nechci pro Liberec dělat kulturu. Neměl jsem z toho dobrý pocit. Věci, které se líbí mně, nezajímají masy. Klub drží nad vodou akce pro mladé a ty přinášejí řadu vedlejších problémů," vysvětlil jeden z provozovatelů Jan Bílý.

24.4.2015 9
SDÍLEJ:

VIADUKT měl netradiční dvoupatrový interiér.Foto: Jaroslav Vynikal

Klub Viadukt na Františkově už druhé narozeniny neoslaví. Provozovatelé se rozhodli ho v červnu zavřít a prostory s veškerým know how nabízí novému provoznímu. Koncertovali tu například Zrní, Wohnout, Chantal Poullain, Szidi Tobias, Jiří Schmitzer, Dymytry, Mňága a Žďorp a mnoho dalších.

Klub měl nahradit zavřený vysokoškolský podnik Vlak, kterému univerzita v červnu 2013 neprodloužila smlouvu kvůli nevyhovujícímu chování některých návštěvníků.

Komerční hudba

Pátek 24. dubnaod 21 hodin
ZDENĚK IZER
„Furtluftdurch tour"

Sobota 25. dubnaod 20.30
Seznamte se s námi v buse tour 2015 LIWID + Ben Dover + Meredith Hunter
Provozovatelé plánují ještě květnový program. Pak klub ukončí svou činnost.

„Vlak byl vzhledem ke své poloze předurčen spíše mladšímu publiku. Byl navštěvován ve velké většině vysokoškoláky a středoškoláky. Tomu byl i podřízen program. V klubu Viadukt jsme se snažili posunout o něco dál a kromě osvědčených věcí, jsme pořádali i méně komerční akce a koncerty, abychom přivedli i jiné publikum, než do Vlaku," vysvětluje druhý provozní Marek Jiran, který dělal programového vedoucího v harcovském Vlaku.

Podle něj v Liberci kultura už delší dobu pokulhává, zvláště živé hraní prý přestává Liberečany zajímat.

„Zdejší sály dokáže vyprodat maximálně pět tuzemských kapel a jedna až dvě liberecké. Všechny ostatní mají bohužel smůlu. Návštěvnost se rapidně snižuje. Lidé bohužel většinou přijdou jen na to, co vidí na Nově nebo slyší na Evropě 2. V Liberci se prostě chodí téměř výhradně na komerci, okrajovější žánry, na rozdíl třeba od Jablonce, tu v oblibě nejsou," posteskl si Jiran.

Mimo centrum. Nevýhoda?

Za dobu svého fungování si klub získal své příznivce, ač mohl být svou polohou mimo centrum do jisté míry znevýhodněný.

„Do Viaduktu jsem chodil 
s přáteli, ale klidně i s tátou. Řekl bych, že tam bylo místo i pro starší generaci. Pro všechny platilo jedno, vždycky jsme se bavili. Ať šlo o koncerty, stand-up akce nebo jen posezení. Vždycky byla suprová atmosféra, přátelská obsluha, prostředí bylo taky fajn. Líbilo se mi, že kdykoliv jsem tam přišel, věděl jsem, že tam bude někdo ze známých a pokud ne, tak jsem se tam pokaždé seznámil s někým novým. Žilo to tam a takový prostor bude Liberci chybět. Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že odtamtud měli lidé spoustu skvělých zážitků a vzpomínek a že bez Viaduktu už to tu nebude ono," zhodnotil fungování klubu dvaadvacetiletý Erik Rychlý z Liberce.

Viadukt se ale potýkal se stejnými provozními problémy jako Vlak – s nezletilci, kteří holdovali alkoholu a dělali problémy, ať už uvnitř 
v klubu nebo v jeho okolí.

Patnáctileté děti

„Z pozice barmanky mi vadilo chování některých jedinců. Chodila jsem tam ráda do doby, než si klub začali pronajímat jiní pořadatelé, kteří věkově neomezovali přístup. Na koncerty mohli i lidé od patnácti let a zrovna s těmito dětmi se mi tančit nechtělo, na baru to ale fungovalo, nenalévali jsme jim. Nikdy ovšem nezabráníte tomu, aby jim to koupil někdo starší," řekla Sandra Zusková.

Oba provozovatelé nejsou 
v pořádání kulturních akcí nováčci. Domnívají se, že na vině je nezájem ze strany obyvatel Liberce. „Moje agentura pořádá po Čechách kulturní a firemní akce a musím říct, že 
s Libercem se to nedá srovnat. Pro příklad nemusím chodit daleko. V Hrádku nad Nisou jsme dělali pořad Na stojáka a byl vyprodán za šest hodin.

To se v Liberci stát nemůže," vysvětlil Marek Jiran.

Jeho kolega Jan Bílý sjednává akce převážně v Českém ráji. „Liberec je více průmyslový, Český ráj zase kulturnější. Mám tu jako pořadatel delší historii. Kdybych vydržel dělat věci v Liberci osm let, tak by to třeba dopadlo, ale nechtělo se mi. Je to nesmyslný boj s větrnými mlýny. Nedávno jsem do Viaduktu pozval Chantal Poullain a dorazilo čtyřicet lidí. Kdybych takovou akci pořádal u nás na Turnovsku, bylo by narváno. 
V Liberci není pro takové koncerty klientela. Nebo jsem se 
k ní nedostal. Je strašně drahé dostat informaci o něčem k těm správným lidem," dodal.

ANKETA

Daří se v Liberci koncertům 
a jiným hudebním akcím?

Michal Kadlec dramaturg Lidových sadů, kytarista Jarret LiberecMichal Kadlec
dramaturg Lidových sadů, kytarista Jarret
Liberec

Jak kterým akcím. Jsou události, na které lidé nepřijdou. Obvykle, co neznají, je nechává chladnými. Když něco znají, hodně záleží na propagaci. Na druhou stranu, čím dýl to dělám, tím míň vím. Stane se, že kapelu dělám jednou do roka a jeden rok je najednou poloviční návštěvnost. Není to počasím ani fotbalem. Lidi nepřišli z nějakého tajemného důvodu. Jinak si myslím, že je to docela dobré. Často slýchám, že je kultura v Liberci horší, ale mám kapelu a jezdíme po celé republice a často slyším: „Víš, ono to není v Olomouci, v Brně, v Praze… ideální." Dost často se bavím, když si někdo stěžuje, že není kam jít a v ten den jsou v Liberci čtyři různé koncerty.

Tomáš Hajíček provozovatel Bunkr Rock Clubu (bývalá Casta), zpěvák kapely Backfist LiberecTomáš Hajíček
provozovatel Bunkr Rock Clubu (bývalá Casta), zpěvák kapely Backfist
Liberec
Kultura v Liberci? Co k tomu dodat. Myslím, že všechny větší kapely znají pojem „Kultura v Liberci" za ta léta velmi dobře. Jinde na nás chodí mraky lidí a tady je sotva 100 návštěvníků. To slyším zhruba každej tejden. V Liberci se prostě na kulturu nechodí, lidi jsou zmlsaný a nebo sedí 
v hospodě a nadávají, že se tu nic neděje. Myslím, že kdyby 
v Liberci hrála Metallica a vstup na ni by byl 300 Kč, bude na to 100 lidí a ještě u vstupu budou „pindat", že je to drahý. Nevím, proč to v sousedním Jablonci normálně funguje a lidi mají zájem a v Liberci ne. Každopádně můžeme jen doufat, že se to do budoucna trošku zlepší.

Z POHLEDU HANY LANGROVÉ

Redaktorka Hana LangrováUdrží se zavedené značky 
s dobrou propagací

Těžko říci, zda je to severským ovzduším, českou náturou či jde o celoevropský problém, ale už mnoho let se obecně přestává chodit na živou kulturu – obzvláště pak na koncerty. Když už lidé někam vyrazí, chtějí mít vše naservírované pod nosem. Nejsou příliš zvyklí si akci vyhledat. Pořadatelé by se proto neměli bát investovat do propagace. Domnívám se, že nejvíce funguje reklama v dopravních prostředcích a na výlepových plochách. Výhodu mají podniky s historií. Když už se totiž návštěvníci někam naučí chodit, sledují program daného místa dlouhodobě. Provozovatelé by si měli jasně položit otázku, na které posluchače či diváky chtějí cílit. Obvykle nefunguje žánrová ani věková roztříštěnost. Podle cílové skupiny pak musí využít odpovídající možnosti propagace. Na každou věkovou skupinu platí něco jiného. Liberec je bohužel stále spíše sportovní město, takže tu kultura pořád jede po vedlejší koleji. Pozoruhodné je, že mnoho Liberečanů dojíždí na hudební akce do sousedního Jablonce.

Autor: Hana Langrová

Bude vás mrzet zavření klubu Viadukt?

Chodil jsem tam rád, mrzí mě to.

30 hlasů

V Liberci jsou lepší kluby.

11 hlasů

Bude chybět, ale jsou tu i jiné kluby.

19 hlasů

Nebyl dostupný. Daleko od centra.

7 hlasů

Jeho program mě neoslovil.

11 hlasů

Trávil jsem tam hodně času.

0 hlasů

Je mi to jedno.

64 hlasů

Hlasovalo: 142

Anketa byla ukončena

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Metznerbund v Oblastní galerii.
9

Metznerbund v Oblastní galerii překvapuje porcí pestrého umění českých Němců

JAKUB ROSSMANN Narodil se 16. října v liberecké porodnici mamince Michaele Hesové z Liberce. Vážil 3,81 kg a měřil 52 cm.
8

Hlasujte pro nejhezčí miminko 42. týdne roku 2017

Kraj ušetřil na veřejných zakázkách miliony

Liberec – Od začátku letošního roku do konce září Liberecký kraj vyhodnotil celkem 135 veřejných zakázek za předpokládanou hodnotu 827.497.297 Kč.

Byl to dříč, vzpomíná na atleta Karla Koláře jeho trenér Vladimír Zelin

Úspěšný, nedávno zesnulý, jablonecký atlet, Karel Kolář, strávil nejdelší a také nejúspěšnější sportovní období v jablonecké TJ Liaz. Tam jej v letech 1977 až 1982 trénoval Vladimír Zelinka.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení