Španělský loutkový film „O Apóstolo". Jihoamerický koprodukční snímek „Selkirk pravdivý příběh Robinsona Crusoe". Kanadský film „Vánoce Waltera a Tandooriho" podle úspěšného seriálu. Právě tyto filmové hity změří své síly v prestižní soutěžní kategorii celovečerních animovaných filmů na festivalu AniFest 2013, který budou letos hostit města Teplice, Krupka a Duchcov od 26. dubna až do 1. května 2013.

Porota i diváci

„Uvedené snímky již vzbudily zájem na filmových festivalech po celém světě. Nyní se tedy utkají o přízeň odborné poroty, ale i diváků v mezinárodní soutěžní přehlídce animované tvorby AniFest 2013," potvrdil Deníku Aleš Povr, mluvčí AniFestu 2013.

„Jsme velice rádi, že se do naší soutěže na AniFestu 2013 přihlásily filmy jedinečné nejen svou délkou a tedy náročnou produkcí, ale i úspěchem, který nyní zaznamenávají na významných světových filmových přehlídkách. Očekávám, že právě o projekce těchto snímků bude mezi diváky velký zájem," svěřil se Petr Šplíchal, ředitel blížícího se festivalu AniFest 2013.

Tradice s historií

Španělský loutkový snímek „O Apóstolo" (režie Fernando Cortizo) v sobě kombinuje tradice a historii severního Španělska. Příběh vypráví o vězni, jemuž se podaří ze žaláře uprchnout a pátrá po své dávno ukryté kořisti. „To, co nalezne, však bude mnohem horší než osud, ke kterému byl odsouzen," připomíná mluvčí AniFestu 2013.

Zdroj: Youtube

Hrdina loutkového filmu potkává zlověstné starce, duchy a podivné kněze, to vše v tajuplné atmosféře, plné napětí, ale i humoru. Hudbu k filmu složil uznávaný skladatel a autor soundtracků k mnoha známým filmovým titulům Philip Glass. Jedné z postav propůjčila svůj hlas americká herečka Geraldine Chaplin. Snímek „O Apóstolo" přitom již stihl vyhrát španělskou cenu Fantasporto a získat také nominace na Cinema Writers Circle Awards, Goya Awards, Moscow International Film Festival (2012).

Robinson má 80

Snímek „Selkirk pravdivý příběh Robinsona Crusoe" (režie Walter Tournier) pochází ze společné dílny autorů z Chile, Uruguaye a Argentiny. Koprodukcí mezinárodního týmu vznikl 80minutový film, který podle odborníků patří mezi jasné letošní festivalové hity.

Zdroj: Youtube

Loutkový celovečerní film vás zanese do středověku, kdy moře brázdili nebezpeční piráti, a svým komediálním příběhem pobaví celou rodinu. Hlavní postavou snímku je nepříliš charakterní pirát Selkirk, navigátor na anglické galéře Esperanza, která v jižních mořích pátrá po pokladech. Po vzpouře na lodi je Selkirk proti své vůli vysazen na pustém ostrově, kde spřádá svůj plán na pomstu a nakonec získá nový pohled na život. Tvůrci tak s humorem „ukazují pravý" příběh Robinsona Crusoe, který inspiroval spisovatele Daniela Defoe k sepsání jeho slavného románu.

Nominace na Oscara

Kanadský film „Vánoce Waltera a Tandooriho" (režie Sylvain Viau) je název dalšího ze soutěžních snímků v délce 80 minut, který mohou zhlédnout návštěvníci AniFestu. Námět vychází z populárního animovaného seriálu s hlavními postavičkami Walter a Tandoori. Příběh vypráví o městečku v době těsně před Vánocemi, které chce jeho obyvatelům pokazit podnikatel Bill Counter, byznysmen bez skrupulí. Chce postavit obrovský obchodní dům uprostřed města a nic jej nezastaví. Dochází ke znečištění vody a vzduchu, chování občanů se zhoršuje.

Zdroj: Youtube

Na scéně se ale včas ukáže dvojka Walter a Tandoori a vysvobodí městečko. Tento rodinný film se kvalifikoval mezi 21 kreslených snímků na letošní Cenu akademie (Oscar) v kategorii Nejlepší animovaný film.

Kde už uspěly?!

Všechny tři snímky se utkají v soutěžní kategorii Celovečerní animovaný film, která si získala věhlas mezi jinými přehlídkami světa. Např. japonská Gala Colection zařadila AniFest mezi nejzajímavější filmové události. V minulosti v této soutěžní kategorii zazářily české snímky „Fimfárum" i „Autopohádky", ze zahraničních „Dead But Not Buried" (UK), „Idiots and Angels" (USA), polsko rumunský snímek „Crulic Cesta na onen svět" i další.

Celovečerní filmy, které již vyhrály festival AniFest2012: „A Letter to Momo" - Hiroyuki Okiura (Japonsko)
2011: „Ugly Duckling" - Garri Bardin (Rusko)
2010: „Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny" - Jiří Barta (ČR)