Velikonoční atmosféra byla v sobotu v Lidových sadech cítit již před vchodem do budovy, který přizdobily jarní květy a pomlázky. Do vestibulu umístili organizátoři ohradu, ve které pobíhal malý beránek. V samotném sále pak bylo z velikonočních aktivit rozhodně na výběr. U stolů, které lemovaly celý obvod sálu, si návštěvníci mohli prohlédnout například tradiční zdobení kraslic roztaveným voskem nebo ukázku pletení pomlázek. „Nikdy jsem pomlázku nepletl, večer ale zajdeme s taťkou na proutky a zkusíme poprvé uplést vlastní,“ svěřil se Dominik Černý z Liberce.

V rohu sálu stál kolovrátek a česačka na ovčí vlnu, kterou bylo možno vyzkoušet a přesvědčit se, jak těžké je ze surové vlny vyrobit vlákna. U jiných stanovišť se děti i dospělí mohli poučit, jak lze kreativně využít staré skořápky, šnečí ulity, klacíky a jarní listí – například k výrobě dekorativní „hraničky“.

Z korku a pestrobarevných čtvrtek si zde návštěvníci mohli vytvořit stojánek na svíčku nebo z odstřižků papíru velikonoční koláže. Za tyto tvůrčí dílny byla zodpovědná liberecká iniciativa Motyčkovic klika.

V Experimentálním studiu hrálo divadlo Rolnička pohádky – O kohoutkovi a slepičce a Barevnou pohádku. Jelikož bylo sobotní počasí příznivé, měli účastníci akce vstup do Dětského koutku zdarma. Proběhla zde první jarní jízda vláčkem, opékání špekáčků a stavba týpí.

(Matyáš Taller)