„Zkuste si představit Vánoce v době našich prababiček bez vymožeností moderní doby, ve skromnějším, ale za to vřelejším stylu," vysvětluje pointu akce mluvčí Ekocentra Lucie Fürstová.
Podívejte se, jak to tenkrát chodilo: Kdy si lidé posílali neposílali Vánoční přání neosobními sms zprávami a pod stromečkem se spokojili s drobnými pozornostmi často vlastnoručně vyrobenými a darovanými od srdce. Přijeďte nasát klidnou a pohodovou vánoční atmosféru a dozvědět se mnohé o některých méně známých svátcích adventu, tradicích, pověstech a zvycích spjatých s nejkrásnějším obdobím v roce. V krásném prostředí Ekocentra na všechny čeká čeká pestrý program, uvidíte nejen svatého Mikuláše a dozvíte se něco nového o svaté Lucie, v adventních tvořivých dílničkách si vyrobíte i březový věneček, získat můžete i dávno zapomenuté vánoční recepty.

Po celý víkend nebudou chybět ani řemeslníci se svými výrobky ať už přírodními mýdly, včelími produkty, skleněnými perličkami, textilními hračkami či vánočními perníčky, které si budete moci i sami nazdobit. Na své si přijdou i mlsné jazýčky – v jídelně Ekocentra se můžete těšit na pečená kuřecí stehýnka, špenátové taštičky, těstovinový salát, perník či závin. K vidění budou samozřejmě i zdejší hospodářská zvířata. Mezi nimi i oblíbená ochočená přeštická prasnice Edunka, která místním připravila v předvánočním čase drobné zklamání. Vypadalo to totiž, že se  moci návštěvníci Vánoc na statku budou moci těšit pohledem na řadu růžových selátek. Ve skutečnosti si ovšem Edunka pouze užívala péče a prostě jen ztloustla…

V sobotu v 11,30 pohádka divadla Rolnička, O tom, co se možná stalo. V neděli ve stejný dobu pak  hudební vystoupení jablonecké hudební školy Ciskotéka. Vánoce na statku už téměř měsíc připravuje 14 zaměstnanců Střediska ekologické výchovy  Střevlík pomáhá jim ještě 9 dobrovolníků.