Většinou platí pravidlo, že spontánní akce jsou ty nejlepší. Dopadlo to tak i s malým festivalem, který jsem náhodně navštívila v sobotu večer. Kamarádky rodina mě vytáhla na první koncert svého nejmladšího syna. Ukázalo se, že jde o benefiční akci, jejíž výtěžek putoval pěstounské rodině, která se ujala tří z pěti dětí z turnovského „domu bez oken".POHOŘ OPEN AIR 2012 v Pohoří u Turnova.

Na komorním festivalu panovala pohodová rodinná atmosféra, po návsi pobíhali psi a děti, před pódiem se vlnilo pár nadšenců. Každý odcházel s dobrým pocitem, že pomohl dobré věci.

Každá událost pomáhá dobré věci

„Každý rok naše sdružení Radosti o.s. pořádá pět až deset akcí. Každá událost se koná za nějakým charitativním účelem. Tentokrát jsme to zacílili na naše kamarády, kteří se postarali o tři z pěti sirotků z turnovského domu bez oken," vysvětlil za pořadatele Jan Bílý.

Komorní rodinná akce na malé návsi nabídla dvě divadelní představení, jedno od obnoveného Divadelního spolku Jirásek z Olešnice a klaunské trio Kabaret z ráje, které zahrálo představení pro děti. Pro nejmenší byli přes odpoledne připraveny i další drobné aktivity jako malování, jízda na koni nebo střelba ze vzduchovky.

Dospěláky bavily tři rockové kapely

Pro dospělé pak k večeru zahrály tři kapely. Začala skupina Anýz. V jejich podání zazněly předělávky jak českých, tak zahraničních kapel.

Druzí na řadu přišli Jablonečáci Gone Shootin' s cover verzemi rockových legend. Na pódiu to rozjížděli jako Deep Purple, Steppenwolf, AC/DC nebo Black Sabbath.

Večer zakončil místní band Dědkové s vtipnými texty a s kontroverzním frontmanem Bílákem v obří černošské paruce, zlatém obleku a krotitelském sáčku.

POHOŘ OPEN AIR 2012 v Pohoří u Turnova.

„V současné době se Zajícovi starají o tři starší děti, mladší dvě jsou v péči u svých prarodičů. Rodině předáme osmnáct tisíc korun, které jsme na festivalu vybrali. Bude to příspěvek na jejich první společnou dovolenou pro všech pět dětí," dodala Iveta Holbová Melíšková ze sdružení Radosti o.s.

„V poslední době se snažíme podporovat i Domov pod Skalami Kurovodice, kde jsou senioři a postižení lidé. Další akce je dětská bojovka, která vychází na začátek září, a pak koncem září, takovou legraci také tady v Pohoří, střelby," zve na další události organizátorka.

Děti žily v plesnivém domě bez vody a oken

Na podzim loňského roku se dětí, které žily v otřesných podmínkách v Turnově ujala rodina Zajícových z Pohoří. Jejich rodiče je zanedbávali a peníze utratili za alkohol. Děti žili v domě bez oken, vody a tepla. Pan Jaroslav a jeho dcera Ilona Zajícovi se nyní starají o dvě nejstarší dcery, které se už k biologickým rodičům vrátit nechtějí. Nedávno jim také soud svěřil do péče pětiletého Romana. O něj rovněž žádal jeho biologický otec. Soud ale žádost zamítl, protože žije v Praze a v současné době je v podmínce. Dvě nejmenší děti jsou u svých prarodičů. Biologická matka stále tvrdí, že až si zajistí bydlení, chce své děti zpět.

Výtěžek z pátého ročníku Pohoř Open Air 2012 poputuje pěstounské rodině, která se teď o děti stará. Organizátoři akce Radosti o.s. věnují Zajícovým 18.000 Kč jako příspěvek na první společnou dovolenou pro všech pět dětí.

I vy můžete pomoci pěstounské rodině

Pokud chcete také pomoci pěstounské rodině z Pohoří. Můžete přispět na bankovní účet sdružení Radosti o.s. 5282215001/5500.