VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V oblastní galerii vystavuje hvězda a její žák

Liberec – Na první pohled působí Marcus Lüpertz jako dobrosrdečný pan profesor. Ve skutečnosti by se ale před ním mělo mít okolí a zejména pak jeho studenti na pozoru. Přes dvanáct let byl ředitelem düselldorfské akademie výtvarných umění

15.4.2011
SDÍLEJ:

Výstava děl světoznámého německého výtvarníka Marcuse Lüpertze a jeho bývalého studenta, českého expresionisty Lubomíra Typlta v liberecké Oblastní galerii. Foto: Deník/Jan Škvára

Podle svých slov tam ale nic moc nedokázal. Za největší úspěch považuje, že se mu některé ze svých žáku podařilo nepřipustit ke zkouškám. Je tvrdohlavý, ve svých názorech velmi nekompromisní a mnozí v něm vidí umělce – ješitu.

Jeho díla byla navíc v minulosti nejednou přijímána s výraznou kontroverzí či dokonce odmítána. Sám sebe však, a těžko posoudit s jak velkou nadsázkou, označuje za génia, což současně doprovází slovy: „Stát se géniem je jediná možnost, jak být šílený a přitom se nepřipravit o své nároky a občanská práva.“

Hnaný z Liberce českou nenávistí

„V některých případech si tak trochu povahově nezadá s pověstí našeho Milana Knížáka,“ glosuje ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček.
Jenže ve srovnání s bývalým českým rektorem Akademie výtvarných umění, je Marcus Lüpertz nesrovnatelně úspěšnější. Je pravidelně řazen mezi světovou výtvarnickou TOP 100 a je také jednou z vůbec nejvlivnějších postav výtvarné scény v Německu. A navíc jeho charakter není pouze důsledkem jakýchsi rozmarů či pocitu, s nímž by se jevil takříkajíc přemožen vlastní důležitostí.

Lüpertz má za sebou život hodný silného knižního či filmového příběhu. Je totiž libereckým rodákem. V Čechách, však pobýval pouze do svých sedmi let. Pak musela jeho rodina prchnout před pomstou z kolektivní viny v průběhu odsunu. Novým působištěm se jí v roce 1948 stal západoněmecký Rheydt v Porýní. A v novém prostředí museli všichni začínat od začátku.

„Po odsunu to jeho rodina neměla vůbec lehké,“ říká výtvarník Lubomír Typlt, který v Lüpertzově ateliéru absolvoval roční stáž. „Sám Lüpertz se velmi brzy musel postavit na vlastní nohy. Všechno měl těžce vydřené, jeden čas dokonce pracoval v dolech. Lüpertz je velmi tvrdý, neústupný člověk, který si často prorážel cestu silou.“

Zábava ničí krásu

Lüpertzova občasná nevraživost má však i jiný důvod. Jako osobnost s hlubokým uměleckým vhledem totiž nelibě nese současný stav společnosti, která touhu po kulturním poznání obětovala zábavě. Doslova o tom říká: „Sedmdesát let míru v Evropě nám způsobilo naprostou duchovní degeneraci. Dospěli jsme do stádia, kdy se nudíme tak, až jsme unuděni k smrti, a v důsledku toho hledáme jakoukoliv formu zábavy včetně jejich naprosto extrémních projevů, místo toho, abychom se pokusili dohlédnout dál a vnímat umění i čistou krásu.“

Tak trochu kuriózně je však Lüpertz někdy sám za svoje díla až skandalizován. To byl třeba případ odhalení Mozartovy sochy v Salzburgu, na kterou část tamní veřejnosti reagovala hrubě odmítavě. Podobně tak například kulisy, která navrhl pro představení opery Werther, musely být na přání pohoršených herců odstraněny a jeho chladná zátiší z 60. let odkazující na nacistickou minulost Německa u našich sousedů za hranicemi opakovaně provokovala veřejnost, pro kterou je toto téma i v dnešní době stále trochu tabu.

I v tomto případě však lze dohledat jak společenské, tak i umělecké tendence jeho někdy z pohledu širší veřejnosti velmi svébytného počínání. „Nedávno poskytl velmi zajímavý rozhovor. V něm hovoří o autoritách, konkrétně o snaze jeho generace se s nimi vypořádat, což právě v Německu po druhé světové válce mělo u mladých lidí téměř radikální společenskou výpověď. On i jeho vrstevníci patřili k těm, jež postavili svoji počáteční existenci na naprosté svobodě, neuznávali absolutně žádné autority. Můj osobní názor je, že zde lze také lépe odhalit i podstatu vzniku řady jeho děl, jimiž současně na druhou stranu může reflektovat i nynější stav společnosti, která postrádá autority a intelektuální hodnoty a hierarchii,“ zamýšlí se Jan Randáček.

Provokatér proti své vůli se vrací

Tak je tomu pravděpodobně i v případě Lüpertzovy výjimečné výstavy, která byla včerejší vernisáží zpřístupněna v Oblastní galerii v Liberci pod názvem Mýtus a metamorfóza, na níž se návštěvníci mohou přenést mezi hrdiny antických bájí, jejichž specifickým ztvárněním se autor snaží proměnit naše zažité představy a pohledy na ně. Například je zbavit jejich posvátné dokonalosti či jim vetknout do výrazu pro ně až netypické emoce.

„Některá jeho díla působí provokativně, ale označení provokativního umělce se naopak on sám brání. Provokaci považuje za dětinskost. A protože není ani extrémista, spíše člověk, který se ve snaze přiblížit lidem čisté umění, nebojí jít do konfliktu, je v tomto ohledu skutečně příkladným provokatérem proti svojí vůli,“ hodnotí přístup umělce Jan Randáček.

Na svou výstavu v Liberci, která je ojedinělá i tím, že díla autora u nás nikdy předtím takto k vidění nebyla, nicméně Marcus Lüpertz reagoval velkoryse. Svůj osobní vztah k městu dokonce označil za sentimentální: „Když jsem v Liberci, snažím se vzpomenout si, vybavuji si obrazy, dvůr, vidím řeku, vidím, jak přichází český voják a říká nám, že musíme odejít, pak taky ten útěk, částečně. Ale vlastně jsou to obrazy beze strachu, byl jsem tak malý, že jsem si to nebezpečí a nouzi ani neuvědomoval,“ uvedl v rozhovoru pro odborný časopis Art & Antiques.

Pohled na krutost omlouvaných dětí

Souběžně se slavným výtvarníkem vystavuje v galerii svá díla i jeho žák, dnes už přední český expresionista, již zmíněný Lubomír Typlt. Ten si pro název svojí výstavy „Kdo bydlí v srdečních komorách?“ vybral verš z jedné skladby hiphopové skupiny WWW, pro kterou už řadu let píše texty. Jedním z hlavních motivů Typltovy tvorby jsou děti mezi 8 a 12 lety. Toto období si autor vybral jako hranici, kdy děti začínají být konfrontovány s realitou a přebírají zodpovědnost za své činy.

„Obraz „K.“ s kočkou byl pro mě klíčový obraz, kdy jsem začal s tímto tématem. Zde stojí chlapec u oběšené kočky a směje se. Uvědomil jsem si, že děti dokážou být obrovsky kruté, ale jsou ještě omlouvané, že to jsou děti. Už ale nelze jednoznačně říct, že by nevěděly, co dělají,“ odkrývá rodák z Jilemnice stále kontroverzní téma, kam až jsou schopné děti zajít.

Liberecká výstava představí současnou Typltovu práci na papíře - barevné kvaše a tempery. Celkem zde představí 20 děl na papíře z let 2004 až 2011 a tři velkoformátové obrazy. Jeho slavnější kolega a učitel Marcus Lüpertz je pak zastoupen 51 pracemi v podobě olejů, kvaší, kreseb, grafik a plastik.

Autor: Ivan Šiler

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 14 000 Kč

Vrátní OSTRAHA - VRÁTNÝ/VRÁTNÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Vstup a evidence návštěv, evidence vjezdu a výjezdu vozidel, kontrola objektu, práce s PC a CCTV., Mzda od 14000,- Kč + motivační příspěvek., Hlásit se e-mailem, popř. telefonicky od 7.00 do 18.00 hod.. Pracoviště: Security servis s.r.o.-005, Sklářská, č.p. 119, 463 12 Liberec 25. Informace: Jana Dudková, +420 728 087 274.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ PRACOVNÍK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ / VÝTAHŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - SOU/ÚSO v oboru mechanik zdvihacích zařízení-výtahář nebo elektrotechnického směru , - provádění veškerých druhů oprav výtahů a jiné servisní práce , - platná vyhláška 50/78sb. §6 (lze po doložení praxe zprostředkovat), - řidičský průkaz sk. B , - praxe výhodou , - samostatnost, komunikace s provozovateli výtahů, pečlivost, - obecně dobré pozitivní vystupování před zákazníky, ochota v případě potřeby práce přesčas, pohotovostní služby, - schopnost práce ve výškách, Nabízíme: , - zázemí prosperující české firmy, - perspektivní a stabilní zaměstnání, - nástup možný ihned, - mzda dle dohody a délky praxe , - profesní růst, - běžné zaměstnanecké benefity, V případě zájmu zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Msv liberec, s.r.o.-001, Kralická, č.p. 79, 460 07 Liberec 7. Informace: Lenka Holinová, +420 482 464 431,601 320 522.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla, keramiky a stavebnin DĚLNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Černousy 62, 463 73 Habartice u Frýdlantu, Práce spočívá v obsluze jednoduché výrobní linky., Požadavky: praxe v průmyslové výrobě, u cizinců základní schopnost domluvit se v českém jazyce., Výhody: ubytování zdarma. Pracoviště: Cemvin s.r.o.-002, 463 73 Habartice u Frýdlantu. Informace: Martin Pelant, +420 728 186 641.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 18 900 Kč

Výrobci cukrovinek CUKRÁŘ (výroba karamelu). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky:, 1. Komunikační dovednosti (Prezentace a master class pro zákazníky) , 2. Energie, 3. Motorické schopnosti, 4. Výhodou je praxe v oboru nebo praxe ve výrobě karamelu, Vzdělání: vyučení v oboru cukrář vítáno, ale není podmínkou, vhodné i pro středoškolsky vzdělané v jakémkoliv oboru, Platový postup je postupně po zkušební lhůtě, Hlásit se emailem nebo telefonicky v pracovní dny od 09-00 do 11-30 hod., popř. osobně každé pondělí od 9.00 do 11.30 hod.. Pracoviště: Olesja voličková-002, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 3, 460 01 Liberec 1. Informace: Olesja Voličková, +420 604 856 663,733 143 199.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pozor na balkonové dveře! Lupič jich využil a způsobil škodu 20.000 korun

Ilustrační foto.
5

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Odklady poškozují šestileté děti. Mohou u nich vyústit v odpor vůči vzdělávání

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ – V dubnu začínají zápisy do první třídy. Přestože poprvé zasednou do školních lavic děti, které absolvovaly povinný rok předškolní výchovy, očekává se opět pětina odkladů

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

FOTO: Liberecká zoo se může chlubit novými přírůstky v podobě pralesní žabky

Liberec – Obojživelníci. Vzácné žabky s téměř pohádkovými jmény pralesnička strašná, parosnička srdíčková a rosnička včelí mohou nově obdivovat návštěvníci liberecké zoologické zahrady. 

AKTUALIZOVÁNO

Ženu srazilo ve Vratislavicích auto. I přes rychlou pomoc zraněním podlehla

Vratislavice nad Nisou – K tragické nehodě došlo v úterý 21. listopadu, krátce po osmnácté hodině na křižovatce ulic Tanvaldská a U Tělocvičny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT