Podle kurátora expozice Zdeňka Hrabáka takto uceleně nebyly takzvané malé domácnosti v Česku zatím vystaveny.

Rozsáhlou kolekci do Liberce zapůjčilo soukromé muzeum z Rychnova nad Kněžnou. Ani tam ale pokojíčky vytvořené v jednom století návštěvníci zatím pohromadě neviděli. „Z prostorových domů to tam takto tematicky postavené nemají," upozornil Hrabák.

Za unikát považuje exponát, který rychnovské muzeum získalo nedávno. Jde o interiér vily, který navrhoval slavný architekt z první republiky Josef Gočár. „Ojediněle dělal model interiéru a takové pokojíčky se dochovaly tři. Dva jsou torzo a jen jeden je v kompletním stavu včetně nábytku. A ten bude u nás na výstavě," řekl kurátor. Za nezvyklý považuje také pokojíček ze 30. let minulého století, který představuje školní třídu s tabulí, lavicemi i dětmi.

Pokojíčky pro panenky v proměnách času

Kde výstavu uvidíte:

Severočeské muzeum Liberec

Kdy: od 14. prosince 2012 do 10. února 2013

Obývací pokojíčky, ložnice a kuchyně z let 1880 až 1980 věrně kopírují dobové módní trendy v bytové kultuře nábytkem počínaje, přes stolní soupravy až po technické novinky.

Takzvané malé domácnosti byly od druhé poloviny 19. století nejen oblíbenými hračkami, ale sloužily také výchově a vzdělávání dětí. Dívky měly připravit na jejich budoucí roli hospodyněk. „Řada vystavených věcí je funkční, třeba sporáky. V nich se topilo a dalo se na nich vařit," zmínil Hrabák. Podle něj se dělaly i pokojíčky tematicky a vybavením zaměřené na hospodářství určené pro chlapce, které měly vést k manuální zručnosti.

Obývací pokojíčky, ložnice a kuchyně podle kurátora zároveň věrně kopírují dobové módní trendy v bytové kultuře od nábytku přes stolní soupravy až po technické novinky. Exponáty v muzeu doplní dětské papírové vystřihovánky nabízející pohled na svět oděvní módy. Výstava začne v muzeu ve čtvrtek v 17.00 hodin.