Na začátku byla novela Charlese Webba, pak scénář k slavnému filmu s Dustinem Hoffmanem a nakonec divadelní adaptace, kterou se liberecké divadlo rozhodlo rozloučit s letošní sezónou.

Před divadelníky stál nesnadný úkol. Film Absolvent, ve kterém se Dustin Hofmann snažil přesvědčit celou generaci mladých Američanů, aby se osvobodili od svých rodičů, je natolik známý, že jen těžko se najde divák, který jej neviděl nebo o něm neslyšel. Proto se podle režiséra Šimona Dominika i dramaturga Tomáše Syrovátky rozhodl jít liberecký tým vlastní cestou, a vytvořit tak inscenaci zcela nezávislou na snímku Mikea Nicholse. To ovšem znamenalo vzdát se mimo jiné i slavných písní dua Simon & Garfunkel: „Ta hudba je pro film ikonická, a jakmile bychom ji tady pustili, okamžitě bychom se do něj přenesli a tvářili bychom se, že děláme kopii," vysvětluje režisér Šimon Dominik o přestávce během generální zkoušky.

Stejně jako film i liberecká inscenace je však především o hereckých výkonech.

Podle dramaturga Tomáše Syrovátky nečekal na představitele hlavních rolí jednoduchý úkol. Balancování na hraně komedie a dramatu i mnohostránkové dialogy, často intimního charakteru, během nichž musí pouze dva aktéři ovládnout celé jeviště, však hercům na oplátku nabídly velké herecké příležitosti. S tím souhlasí i představitel hlavního hrdiny Jakub Albrecht, podle kterého bylo nejnáročnější zachytit Benjaminův přerod. „Je to barevná postava, která projde řadou zlomů," dodal Albrecht, pro něhož je Absolvent nejen rozloučení s letošní sezónou, ale i s Šaldovým divadlem. Další role ztvárnili: Veronika Korytářová, Martin Polách, Karolína Baranová, Václav Helšus a Štěpánka Prýmková.