„Jde jinou cestou, než na co jsou tady lidé zvyklí a jak máme zažité technologie. Je to moc zajímavé," uvedla kurátorka. Na výstavě je například série osmi totemů. „U nás by se předpokládalo, že použije jako techniku lehané sklo, on vybrušuje z tabulového skla," nastínila. Jinou techniku používá i při výrobě šperků. „Tady bychom řekli, že vše bude z vinutého skla, on je ale zpracovává technikami velkého skla fusingu (spékání)," poznamenala. Pro Jablonecko je netradiční i tematika, při své tvorbě se Vobruba inspiruje starověkými civilizacemi mayskou či egyptskou.

Hansi Falc Vobruba tvoří pátou generací sklářské rodiny, která pochází z Čech. Do Švédska emigrovala jeho rodina v roce 1968 po sovětské okupaci. Česky rozumí dodnes. „Bylo mi osm měsíců, když jsme se dostali do Švédska, doma jsme ale mluvili česky a jezdím do Čech tak jednou do roka," řekl.

Magické kouzlo skla ho fascinovalo od mladí, pracovat s ním začal v devíti letech a sklo fouká od 14 let. „Tato výstava bude moje první větší v Česku, i když už nějaké sklo jsem tady měl," uvedl. V Jablonci představuje svoje výtvory z posledních dvou let, budou mezi nimi vázy, mísy, sochy, totemy i šperky.

Se jménem Vobruba se příznivci umění mohli v Jablonci setkat už před dvěma lety. Tehdy zde ale vystavoval otec Hansiho, Milan, jehož sklářská díla nechyběla na několika světových výstavách expo. Rodinným tajemstvím je hutní zušlechťovací technika Aleppo rozvíjející estetický odkaz antického skla. Výstava Hansiho Vobruby začne ve čtvrtek od 17 hodin, jeho díla zde budou do 28. října, kdy oficiálně končí trienále. Letošní ročník nabídl i čtyři jiné výstavy.