Liberec/ Před jedenácti lety Asem Zalmat váhal, jestli si má zvolit vysokou školu v Praze, anebo si vybrat nějaké menší město. „Do Liberce jsem tehdy přijel na návštěvu. Město se mi zalíbilo, hlavně ta příroda kolem, a tak jsem nakonec šel na Technickou univerzitu. Jsem rád, že jsem zakotvil tady. V Praze je hodně rušno, spousta lidí a navíc tam život přijde na víc peněz,“ říká Asem Zalmat.

Co vás vedlo k tomu, že jste v Liberci po absolvování školy zůstal?

Začal jsem tady v jazykové škole Skřivánek učit arabštinu a taky jsem se pustil do podnikání. Za ty roky, co v Liberci žiju, se město stalo mým druhým domovem. Jezdím samozřejmě často domů, do Tripoli, ale když jsem tam, je mi po Liberci smutno a už se nemůžu dočkat, až se sem vrátím.

Jak dlouho plánujete v Liberci zůstat?

Nevím, možná navždy. Třeba se tu ožením a založím rodinu.

Co vaše maminka říká na to, že jste se usadil v Čechách?

Ze začátku se jí to moc nelíbilo. Když jsem skončil školu, říkala – už jsi dostudoval, tak se vrať domů. Teď už si zvykla, a dokonce sem přijela na návštěvu. Moc se jí líbil Ještěd a Jizerské hory, příroda ji uchvátila. Podívala se také do Prahy a do Brna a čtrnáct dní pobyla v Lázních Bělěhrad.

Když už žijete v Liberci, zkoušel jste taky lyžovat?

Sníh jsem poprvé ve svém životě viděl tady. Zkoušel jsem sjezdovky, ale moc mi to nešlo.

Kde jste se naučil tak dobře česky?

Učil jsem se sám a musím říci, že čeština v porovnání třeba s angličtinou je hrozně těžká řeč. Teď jsem začal chodit do kurzů češtiny, protože se potřebuji naučit i gramatiku.

A jak jde Liberečanům arabština?

Nejdřív jsem měl asi 6 studentek, teď jich mám víc. Mezi nimi jsou i takoví, kteří mají talent a řeč jim jde. Arabština je moc těžká. Někdo chce umět arabsky jen proto, že jej jazyk zajímá. Pak mám mezi studenty paní, která obchoduje s arabským světem, a proto potřebuje umět řeč. Také připravuji k přijímacím zkouškám lidi, kteří chtějí arabštinu studovat na vysoké škole.

Když porovnáte Čechy s Araby, co vám na lidech tady chybí?

Češi jsou pohodáři, slušní a pracovití lidé. V Libyi ale rodina víc drží pohromadě, a když někoho z nich potká něco zlého, nenechá jej padnout. Tady žije každý sám pro sebe.

Jste muslim. Jak v Čechách prožíváte Vánoce?

Jako ostatní. Chodím na Štědrý den do rodiny jedné mé kamarádky, kde je stromeček a rozdávají se dárky. Akorát kapra nejím, mívám řízek.
Nesetkal jste se v tuzemsku s rasismem, zvlášť po teroristických útocích v USA v roce 2001?
Ne, nikdy. A je nesmysl spojovat jakékoliv náboženství s násilím. Neexistuje náboženství, které by hlásalo válku, všechna hlásají lásku a mír. Islám vznikl ze slova salam, a to znamená mír.

Jak vám chutná česká kuchyně?

Ze začátku jsem tady byl kvůli jídlu nešťastný, protože jsem v restauraci ani nevěděl, co si objednat. Netušil jsem, co se pod názvy jídel skrývá. Vepřové maso nejím, takže knedlo–vepřo–zelo jsem ani neochutnal. Rád mám svíčkovou a co jsem po příjezdu do Čech jedl pořád, to byl smažák. U nás doma jej nikdo nezná, a tady je to téměř národní jídlo.

Libye je pro Čechy téměř neznámou a nedostupnou zemí, v porovnání třeba s Egyptem nebo Tunisem. Není to škoda?

Je, protože Libye je krásná země, která má turistům co nabídnout. Má čtyři města, chráněná jako památka z období Antiky, krásné moře, všechny druhy pouště s jezerem uprostřed Sahary. Bohužel zatím je u nás pro turisty příliš draho.