Zajímavosti z natáčení přijedou vyprávět libereckým divákům ve čtvrtek 4. září do kina Varšavy tvůrci nového českého filmu Máj. Delegaci, která je připravena také odpovídat na dotazy diváků, povede režisér snímku František A. Brabec.

Slavnostní premiéra za účasti tvůrců začne ve Varšavě 20.00 hodin. Kromě režiséra F. A. Brabce přislíbily svou účast kostymní výtvarnice Jarka Pecharová a Sandra Lehnertová, představitelka Jarmily.

Máj Karla Hynka Máchy je považován za vrchol českého romantismu. Vypráví příběh vůdce loupežníků Viléma, který zabije svého soka v lásce, a až pak zjistí, že je to jeho vlastní otec, který jej jako dítě odložil. Vilém je jako otcovrah popraven.

Máchu zřejmě inspirovala skutečná událost: v roce 1774 byl popraven lámáním v kole otcovrah Hynek Schiffner, který pocházel z vesnice nedaleko Doks. Mácha toto vyprávění zaslechl během některého ze svých pobytů u svého dlouholetého přítele Eduarda Hindla v Doksech u Máchova jezera.

Filmový Máj je postaven na postavě Kata, který se vrací po sedmi letech do svého kraje. Tento podivný vypravěč postupně odhaluje příběh o milostném trojúhelníku dvou mužů a jedné dívky.

Varšava hraje Máj do středy 10. září od 17.30 a 20.00 hodin.