Pokud trávíte léto pracovně nebo jste se rozhodli zůstat v Libereckém kraji a užívat si krásy, které nabízí, možná vás budou zajímat akce, které se dějí nedaleko krajského města. V Turnově to žije i v létě. Vyplatí se tedy vyrazit nejen do Českého ráje, ale i přímo do města. Už na tento týden je připravena největší filmová akce léta.

Filmový maraton

Filmový víkend ČSFD.cz je filmový maraton trvající celé dvě noci od setmění do svítání. „Obě noci jsou tematicky rozdělené, ta páteční bude špiónská v duchu filmů Kingsman: Tajná služba, Jurský svět a Špión. Sobota pak bude prostě šílená, fanoušci se můžou těšit na novinky Šílený Max: Zběsilá cesta, Vincentův svět a Méďa 2. Jeden víkend a šest filmů pod širým nebem vyjde na 300 Kč, kdo by chtěl dorazit jen na jednu noc, bude ho vstupné stát 200 Kč. Samozřejmostí je lákavé občerstvení a doprovodný program, který k festivalům včetně těch filmových patří," vysvětluje Adéla Ištvánková 
z Kulturního centra Turnov, které akci pořádá ve spolupráci s ČSFD.cz.

„Na Filmový víkend vybíráme zábavné filmy s kultovním nádechem. Žádná komorní dramata, která jsou naopak hlavní složkou tradičních filmových festivalů," říká zakladatel serveru ČSFD.cz Martin Pomothy. „Letos byla volba filmů obzvlášť složitá, natočilo se hodně skvělých věcí, tak snad jsme fanoušky potěšili a každý si najde tu svou kultovní záležitost," dodává za Kulturní centrum Turnov Adam Švancar.

Do svítání na filmu
a odpoledne na výlet

Filmový víkend ČSFD.cz začíná v pátek 7. srpna, brány turnovského letního kina se otevírají už v 19 hodin a promítání začne kolem půl desáté večer. Stejný plán platí i pro sobotní noc. Ubytování je možné ve stanovém městečku u Dlaskova statku, tedy v přírodě na břehu řeky Jizery.

V sobotu přes den mohou všichni návštěvníci vyrazit na výlety do Českého ráje. Připravené budou trasy výletů po lokalitách, kde se natáčely nejrůznější filmy a seriály. Akčnější variantou je pak výlet na koloběžkách na Malou Skálu, program v tamním lanovém centru a cesta zpátky na lodičkách po Jizeře, to celé ve filmovém stylu.

Básničky nejen 
pro Anežku

Pokud fandíte literatuře, máme jeden tip, jak ji můžete podpořit. V Turnově vznikla iniciativa, která v současné době hledá pomoc. „Knížka Básničky nejen pro Anežku je svého druhu úplně první v Česku. Unikátní je v tom, že je v ní přesně tolik básniček, kolik je jmen v českém kalendáři, tedy na každé jméno připadá jedna básnička," vysvětlují Jaime Císařová, která sbírku píše a Jitka Řezníčková, která ji ilustruje. Dvě ženy z Turnovska si plní velký sen a vy jim můžete pomoci.

„Od malička jsem psala básničky, pak jsem se tomu dlouho nevěnovala, ale když se narodila dcera Anežka, zkusila jsem jednu napsat pro ni. Pak mě napadlo vzít si k ruce kalendář a začala jsem zkoušet 
i jiná jména, až jsem dospěla 
k myšlence udělat z toho celou knížku," vysvětluje autorka Jaime Císařová. Zmínila se kolegyni z práce, která je zase výtvarně nadaná a nadchla se pro ilustrování. „Studovala jsem v Turnově Špéru, ale nikdy jsem neměla možnost se tomu věnovat, proto mě tahle nabídka zaujala," dodává ilustrátorka Jitka Řezníčková.

Abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak bude kniha vypadat, autorka se rozhodla říci to básní:

Jak to začalo
Od malička mojí vášní
bylo skládat hodně básní.
A když na svět přišla dcera,
dáreček já dát jí chtěla.

Říkadlo na její jméno
bylo rychle vymyšleno.
A na všechny kamarádky
zkusila jsem rýmy taky.

Kalendář jsem k ruce vzala,
každý den básničky psala.
A pak přišel dobrý nápad,
knihu básní zkusit vydat.

Kreslit já však neuměla,
těžký úkol jsem tak měla.
Někoho si najít musím,
kdo obrázky kreslit zkusí.
Kamarádka, milá Jitka,
chytila se toho hnedka.
Obrázky tak nakreslila
o tom že prý vždycky snila.

Co je náš cíl?
Jestli se vám nápad líbí,
přispějte nám korunkou,
penízky na knihy chybí,
úspěch bude zárukou.

Učitelky ve školce
knížku dětem číst tak budou
a pak všichni rodiče
dětem svým ji koupit mohou.

Autorky se totiž rozhodly vydat Básničky nejen pro Anežku svépomocí, takže teď shánějí finanční prostředky. „Na stránkách hithit.com můžou lidé přispět libovolnou částkou od stokoruny výš. Zatím nám chybí asi 50 000 Kč, ale věříme, že se nám nakonec povede sehnat dost peněz," popisuje Jaime Císařová.

Básničky nejen pro Anežku budou rozdělené do dvou dílů, ten první bude zahrnovat všechna jména napsaná v kalendáři od ledna do června 
a druhý bude věnován zbývající části roku. Je to knížka, která nemá v Česku obdoby, autorky už na ní pracují rok a blíží se do finále. V prvním dílu bude 186 básniček po osmi verších a 52 celostránkových ilustrací.

Dvě ženy z Turnovska

Jaime Císařová žila devět let ve Velké Británii, kde mimo jiné pracovala i jako asistentka starosty města Dover. Teď pracuje v oblasti automotive jako sekretářka. Miluje literaturu, cestování a design.

Jitka Řezníčková je absolventkou SUPŠ Turnov a pedagogické fakulty. Učitelství se ale nevěnuje, pracuje také 
v oblasti automotive. Miluje četbu knih, zajímá se o kulturní dění, ráda fotografuje
a chodí po horách.

Proč to dělají? „Abychom potěšily děti milými básničkami a ilustracemi. Ale hlavně pro ten krásný pocit, až budeme držet v ruce knížku, do které jsme daly měsíce práce, úsilí a lásky a podělíme se o ní s ostatními," dodávají autorky.