Dobré boty a odpočaté nohy. To potřeboval každý, kdo si v sobotu 1. května zvolil na Státním zámku Sychrov prohlídku celé této památky.
Sychrov totiž slavil, a kromě jiného návštěvníkům vedení zámku nabídlo prohlídku od sklepa až po půdu. Ta, kdyby ji zájemci absolvovali v kuse, trvala přes 3,5 hodiny.

„Hodně lidí si koupilo lístek na prohlídku celého zámku. Samozřejmě, že si ji rozvrhli do několika okruhů. Kdyby chtěli zámek projít najednou, nevydrželi by to. Skoro čtyřhodinovou prohlídku by nezvládli ani průvodci,“ upřesnil vedoucí průvodců Jaroslav Náměstek.

V sobotu uplynulo přesně 60 let od doby, kdy se poprvé mohl přijít podívat do zámku kdokoli. Jako dárek k výročí první prohlídky připravilo vedení Sychrova návštěvníkům také slevu na vstupném. K tomu se mohli lidé podívat i do míst, která jsou momentálně uzavřená.

„Výjimečně jsme otevřeli druhé patro východního křídla, které teprve pro prohlídky připravujeme. Tam jsme ukázali lidem, jak se interiéry restaurují. Na fotografiích si mohli prohlédnout, jak vypadala původní malba, již chceme odkrýt a obnovit,“ řekl Jaroslav Náměstek.

Jak doplnil ředitel Miloš Kadlec, Sychrov přilákal v sobotu přes 1100 návštěvníků, což je na začátek května nadprůměrné množství.
„Počasí nám přálo. S tím, jak se oslavy jubilea vyvedly, jsme spokojení,“ uvedl Miloš Kadlec.

Doprovodný kulturní program pořadatelé pro jistotu umístili pod střechu Sychrova. Každou hodinu se mohli lidé přijít podívat na něco jiného, například na kouzla a iluze, mušketýry nebo varhanní koncert. Program vyvrcholil Máchovým Májem. „Mně se nejvíc líbila princezna. Byla hezká,“ prozradila osmiletá Terezka z Liberce, kterou s rodiči po zámku provázela princezna.

Zámek Sychrov je třetím nejnavštěvovanějším místem v Libereckém kraji po liberecké zoo a Centru Babylon. Zámek se stal oblíbeným cílem nejen českých, ale i zahraničních turistů. Kulturní akce, které v průběhu roku správa zámku pořádá, návštěvnost Sychrova ještě zvedají.

„My jsme nepřišli na prohlídku zámku, ale míříme jenom do zahrady. Udělali jsme si s rodinou takový prvomájový výlet. Sychrov dobře známe, jsme z Liberce, takže na zámek jezdíme často,“ podotkla návštěvnice, která vedla do areálu šestičlennou rodinu. „O tom, že Sychrov slaví šedesát let od první prohlídky, jsme slyšeli,“ dodala.

Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v České republice. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Jeho sbírka 240 portrétů je odborníky považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Josef Rohan, který také nechal v polovině 19. století původně barokní zámek, postavený v letech 1690 až 1693, přestavět do romantické novogotické podoby.
Při první prohlídce před 60 lety toho ještě mnoho návštěvníci neviděli. Prohlídka sestávala jen z několika místností a zámecké kaple.