Patří k nejmladším metalovým festivalům v Čechách, ale už si stačil vybudovat velké renomé. Řeč je o Metalfestu, jehož třetí ročník vypukne již tento pátek v amfiteátru Lochotín v Plzni. Čekají vás tři dny nabité tou nejlepší muzikou světové i české provenience.

Ve znamení thrashe

Areálem zaduní ty nejznámější tvrděrocková tělesa, jejichž hlavní představitele netřeba dlouze představovat. Američtí Megadeth, kteří společně s Metallicou, Slayer a Anthrax tvoří slavnou thrashmetalovou čtyřku, dají na Metalfestu ochutnat fanouškům z nového alba Th1rt3en, které jak prozrazuje název je třináctou deskou z jejich kuchyně. Zazní ale i starší a léty prověřené hity, jako nejznámější Symphony of Destruction nebo slavná Hangar 18, která ani 22 let od svého vzniku nezestárla. Ke kapele se před vydáním posledního alba navíc znovu připojil David Ellefson, baskytarista, který kapelu před 30 lety spoluzakládal. Vidět ho po boku zrzavého frontmana Davea Mustainea znamená vidět Megadeth v nejsilnější koncertní sestavě.

Thrash metal vyznávají i němečtí Kreator, kteří do Plzně vezou čerstvý zářez v jejich bohaté diskografii s názvem Phantom Antichrist. Podle prvních reakcí se jedná o to nejlepší, čím na naše zvukovody banda z Essenu dosud zaútočila. Svůj status inspirativní kapely, k níž dnes vzhlížejí s úctou i mnohem mladší a modernější kapely, Kreator potvrdí v sobotu večer.

Tóny z džungle

Exotické pojetí thrashe přiveze Plzni představit přímo z brazilské džungle Max Cavalera a jeho družina Soulfly. Z někdejších epigonů Cavalerovy kdysi domovské Sepultury se vyvinula dravá a nekompromisní smečka, která se nebojí na thrashový kmínek roubovat hardcoreové a etno odnože. Aktuální tvář Soulfly reprezentuje čerstvá placka Enslaved, z níž dají Cavalerovci jistě publiku řádně ochutnat.

Svůj kult si kolem sebe vybudovali i němečtí Blind Guardian. Jako vůbec první totiž zhudebnili část díla J. R. R. Tolkiena nebo Stephena Kinga. Koncepčními alby, z nichž podstatnou úlohu hrají právě texty z pera zpěváka Hansi Kürsche, se kapela proslavila. Epickou show plnou mystiky, tajemných odkazů a legend v heavymetalovém kabátku neumí nikdo lépe, než Blind Guardian, snad proto jim připadla čest festival v neděli uzavírat.

Z Německa míří na festival dost možná nejzábavnější parta In Extremo. V exotických nástrojích, kostýmech a pyrotechnické show si libující kapela boří veškeré žánrové škatulky a dokáže k tanci strhnout i publikum, které je vidí poprvé v životě. Povede se jim to i v Plzni? O tom se můžete na vlastní oči a uši přesvědčit hned první festivalový den.

Na pódiu je vystřídají Švédové Hypocrisy, pro příznivce melodického death metalu srdcová záležitost. Za mikrofonem s nejpracovitějším skladatelem a producentem Peterem Tagtgrenem a za bicími s jedním z nejrychlejších tlučmistrů Horghem patří Hypocrisy k žádaným koncertním kapelám, jako jedni z mála se v tvorbě neomezují na pro extrémní metal typická antireligiózní témata, ale také na mimozemské inteligence nebo sci-fi tématiku

Konkurencí v ranku death metalu jim budou polští raraši Behemoth v čele s doslova reinkarnovaným frontmanem Negralem, který před časem zvítězil nad zrádnou leukémií. Podívat se, jak to kapele šlape po snad roční přestávce a uvítat je zpět na scéně je pro příznivce extrémní hudby povinnost.

Heavymetalový žánr přijedou na Metalfest reprezentovat němečtí Axxis, kteří si do Čech odskočí v pauze mezi psaním nového materiálu a vydáním alba coververzí. Podpoří je němečtí krajané, powermetalisté Brainstorm. Čtyřlístek melodických kapel uzavře německá skupina s rumunským zpěvákem Powerwolf, libující si ve vlkodlačí tématice a skotská banda Alestorm, přezdívaná heavymetaloví piráti.

Na své si během Metalfestu přijdou i pamětníci časů, kdy se ocel kapel dnešních dnů teprve odlévala. Postarají se o to britští melodici Uriah Heep, kteří svůj styl pilují od 60. let, kdy vznikli a který si udrželi i přes změny, jimiž rocková hudba prošla.

A pokud by někoho zajímalo, jakými zákoutími a extrémy může tvrdá hudba projít, ať si nenechá ujít sety švýcarských avantgardních rarachů Triptykon, vzniklých z torza kultovních Celtic Frost nebo řeckých sekerníků Septicflesh, umně míchajících technický death metal a orchestrální hudbu. Zatím nejlépe tento na první poslech neslučitelný mix žánrů skloubili na poslední desce Great Mass, jejíž nejlepší momenty předvedou i na živo.

Česká trojka

Tři dny až po okraj naplněné tvrdou hudbou nemůžou neproběhnout bez českých zástupců. Českou vlajku z pódia pozvedne trojice složená z velmi rozdílných interpretů čerstvou krev zastoupí psy-coreoví predátoři Dymytry, melodii ve znaku přivezou Seven a dost možná nejkultovnější metalový cirkus Arakain.

Setkat s kapelami se můžete nejen během koncertů, ale i na autogramiádách, jejichž seznam a rozpis je k dispozici na webu festivalu www.metalfest.eu. Zde najdete další užitečné informace o festivalovém areálu, dopravě i ubytování, vstupenkách nebo přesném harmonogramu vystoupení.

Videa

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube