Těžko byste hledali v Česku kapelu, která hraje stále ve stejném složení a číší z ní pořád ta stejná energie, zapálení a čirá radost. Visací zámek hraje na našich pódiích už 32 let. Většina současné hudby je poznamenaná nedostatkem hudební vzdělanosti. U hudby, která se snaží působit umělecky, je to trapné, ale Visáči si z tohoto nedostatku udělali přednost. Jejich písničky jsou krásným a spontánním projevem radosti ze života.

O punku, textech, historii kapely, před rokem vydané biografii i turné s Třemi sestrami povídal baskytarista Vladimír Šťástka alias Savec.

Vyjíždíte na turné s Třemi sestrami, které každý rok spojí turné s nějakou tuzemskou kapelou, už jste takhle s jinou skupinou vystupovali?

Jistě, našimi oběťmi se staly skupiny Plexis, The Fialky, Ovčie kiahne, Vypsaná fiXa, britští Pellethead a další. Účast spolukapel na našich koncertech zvyšuje jejich atraktivitu. Nebo my si to aspoň myslíme.

Visací zámek

Jak vypadá váš společný koncert? Hrajete zvlášť, nebo si střihnete něco společně. Myslím, že jsem na sociálních sítích zahlédla společný Traktor. Ještě něco?

Hrajeme zvlášť. Ve stavu změněného vnímání jsme pak schopni obohatit i show Sester.

Na posledním koncertu, kde jsem vás viděla Hrady.cz Bezděz, jste hráli něco z nové desky. Jak to s ní vypadá? Kdy vyjde? Kolik písní už máte složených, případně nahraných?

Máme všechno nahráno. Nyní se míchá, aby album mohlo vyjít začátkem příštího roku, kdy se nám do mediálního prostoru přestanou cpát kolegové chtiví úspěchu na předvánočním trhu.

Punk je žánr, kterému se v Česku vždycky dobře dařilo. Vy jste považovaní za punkovou legendu. Myslíte si, že je tenhle žánr pořád živý? Doporučte nějaké další punkové české bandy, co podle vás stojí za to? Proč si myslíte, že je punk v České republice tak oblíbený?

Myslím, že oblíbenost punku je všude ve světě přibližně stejná. I když dneska se derou vpřed spíš neopunkové kapely. A doporučení pro posluchače? Kromě výše jmenovaných part třeba Dilemma in cinema, Volant nebo S.n.a.D. a pak naši souputníci Znouzectnost, N.V.Ú., SPS, E! E a tak dále, a tak dále.

Dá se říci, že vás písnička Známka punku dostala do povědomí širší veřejnosti?

Nás do povědomí dostal Traktor. Po Známce nastal jen „mediální restart".

Cítíte se pořád jako punkáči? I po více jak třiceti letech obléknete steely, tenisky, roztrhané kalhoty a hrajete tuto muziku. Co se změnilo od začátků? Teď mi určitě odpovíte, že holky říkaly, že punk je jinde.

Já se cítím dobře. Jen steelky jsem musel prodat, protože mám po úrazu vyvrklaná kolena a můj ortoped mi pro přestárlost odmítá udělat plastiku vazů. Že prej by se to stejně vytahalo…

Četla jsem vaši biografii od Antonína Kocábka. Pobavil mě popis nějaké barmanky nebo fanynky, že na vašich koncertech v začátcích bylo úplně běžné, když kolem hlav lítaly flašky a po sále svlečení lidé, všude byly zvratky a v rozích místností dokonce výkaly. To musely být party. S dneškem se to nedá srovnat, ne?

I dnes se občas objeví lítací pivo a když je vedro, lidi si odkládají. Dotazovaný zbytek pak vyřešil vynález splachovacího hajzlu.

Na druhou stranu si nedokážu představit ty koncerty, které tam autor rovněž popisuje, kde muselo publikum sedět. Na vás bych teda určitě sedět nechtěla. Jak se vám vlastně podařilo, že jste mohli v minulém režimu hrát, já už se to dočetla v biografii, ale prozraďte to i čtenářům.

Milý Čtenáři, přečti si i Ty naší biografii. Potěšíš tím nejen Tondu Kocábka, ale i Visáče. A ještě se něco dozvíš!

Hrajete stále ve stejném složení. Tím se nemůže pochlubit skoro žádná kapela. I Rolling Stones mají malou výměnu. Vypadalo to někdy na rozpad? Dokážete si představit, že oslavíte společně čtyřicítku, padesátku?

Párkrát asi jiskřilo, ale my jsme mimořádně tolerantní. A navíc je přeci nad slunce jasné, že výměnou kohokoli by nejspíš vzniklo kvalitativně lepší těleso, ale už by to nebyl Visáč.

Kde berete inspiraci k textům? Samozřejmě, z běžného života. Zdá se mi, že zpíváte o věcech, které si jiné kapely ani nepřipouští. Existuje třeba Vlasta nebo Mahulena. Co třeba domovnice nebo „úchylák" z písničky Setkání? Jo a nezapomeňme na John Debila a jeho stánek. To vás prostě jen tak napadlo nebo existují skutečné předlohy?

Vlastně jsme všechno prožili. Ty by sis dokázala vymyslet třeba Johna Debila?

Docela mě baví i Jarda Švec, o kterém zpíváte ve Známce punku a se kterým jste si dokonce jednou zahráli živě, je to tak?

Několikrát … Jeho autorské dílo „Parník zprava" je nedoceněné.

Vždycky jsem na vás oceňovala bezprostřednost vašich textů a jednoduchost muziky, která si na nic nehraje. Váš projev je spontánní a je vidět, že vás hraní i po tolika letech baví. Neuvažovali jste někdy, že budete hrát, teď nechci, aby to vyznělo zle, sofistikovanější, umělečtější hudbu?

Tak teď se vyjádřím za sebe: Dlouhá léta spolupracuji s Alexem Švamberkem na jeho noisově-industriálních projektech. A posledních pár let i hraju v jazz-punkové kapele The Háro, která funguje na principu náhodných výbuchů: když mají volno Visáči i Hudba Praha, tak zahrajeme. Z HP tam totiž hraje Jirka Jelínek na bicí a zpívá Ála Sudová. Zdeněk Hrášek, poslední člen kapely, hraje na kytaru a má čas pořád.

Neumím ale říct, jestli hudba těchto sdružení je sofistikovanější či umělečtější.

Punk's not dead, „vy volové"!

SOUTĚŽ

Pojďte na koncert Visáčů a Tří sester!

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na koncert Visacího zámku a Tří sester v jabloneckém Eurocentru v sobotu 15. listopadu.

Jakou písničku zpívají kapely spolu na společném turné?

Správné odpovědi posílejte na e-mail hana.langrova@denik.cz. Nezapomeňte připsat celé své jméno a telefon, abychom vás mohli kontaktovat o případné výhře.