Jaký je původ tibetského vodnářského zvonu?
Existence tohoto nástroje sahá až do období dynastie Ming z oblasti Tibetu a Číny. Nástroj je starý řadu století. Je tam ještě jedna zvláštnost. Na dně zvonu je vytepaný obrázek delfína, což podle mého odhadu znamená, že tento nástroj znali lidé již před desetitisíci lety. Našel jsem jej vysoko v horách asi ve výšce 2200 metrů. Mnoho lidí na něj zkoušelo hrát. Někomu se podařilo nástroj rozeznít Tento nástroj byl určen pro kněžské účely, hráli na něj kněží.

Zvon při hře reaguje i na diváky

Co má posluchačům koncertu přinést jeho zvuk?
Byl bych rád, kdyby přinesl hlavně radost při poslechu. Staří lámové mluvili o tom, že jeho zvuk prochází celým tělem a působí přímo na buňky silným léčivým vlivem. Síla zvuku je zde ohromná a vyrovná se zvonu, je kolem 110 decibelů. Hlavní je ale něco jiného! Není to nic, s čím jste se doposud setkali. Každému tato rezonance dá jiný dar. Nemocný opravdu doslova cítí léčbu na svém těle. Jsou lidé, kteří ponořili ruce do vody, která je v tom zvonu a zmizel ekzém, jenž je trápil celý život a byl velmi rozsáhlý. Jedna z posluchaček vypověděla, že ji během koncertu silně rozbrněla ruka, ve které měla několik vážných zánětů. Celkově se zklidnila.

Je to zvuk naší sluneční soustavy. Nezbývá než se sklonit před moudrostí a dovedností našich předků. Není to ale nástroj populární hudby. Vydané CD Biotronika I. Vám to ukáže zvukem a DVD Biotronika I. dokonce i obrazem.

Kolik koncertů na vodnářský zvon máte už za sebou?
Je jich mnoho. Já je už ani nepočítám. Na tento nástroj hraji vlastně už dva roky. Bylo to velmi rychlé, hrál jsem okamžitě, bez výuky, nemusel jsem chodit do školy. Ruce začaly samy hrát. Zvon při hře reaguje i na své okolí a na diváky. Tento nástroj se dá přeladit i myšlenkou. Je to velmi zvláštní, tajemný nástroj.

S vodnářským zvonem jezdíte po celé republice. S jakým ohlasem jste se už setkal u diváků?
Vesměs to byly kladné ohlasy i když se najdou skeptici, které já mám ale rád. Někteří posluchači, kteří odcházeli z koncertu, pociťovali zvláštní uvolněnost, psychickou či fyzickou úlevu. Podle lamaistické tradice je zvuk něco, co nelze chápat jen prvoplánově, ale je to vlnění, které může mít velmi dalekosáhlé účinky. Po poslechu dvou skladeb zmizel otok po rozsáhlém zranění a do tří dnů byla rána zcela zhojena. Chirurg toto komentoval jako výjimečný úkaz. Jsou lidé, kterým rezonance navrátila postavení sítnice a začali vidět. S každým koncertem přichází více zkušeností.

Na zvon se hraje také srdcem

Jak konkrétně na zvon hrajete?
Hraje se na něj mokrýma rukama, které spolu s tímto nástrojem rezonují. Pak také hlasem, myšlenkou, ale zejména srdcem. Obsahuje vodu, která během hry na své hladině v nespočetných obrazcích doplnuje zvuk. Při fortissimu vodní hladina levituje do výše dvanácti centimetrů až jednoho metru.

Jak dlouho váš koncert trvá a vystupujete při něm jen vy?
Samotný koncert trvá jednu hodinu. Hraji sám, víc lidí by se tam stejně nevešlo. Při každém koncertu mám ale své pomocníky, kteří mi pomáhají. Bezprostředně po koncertu ještě přicházejí lidé po skupinkách ke zvonu, aby viděli zblízka, jaké se při hře vytvářejí přenádherné obrazce na vodní hladině, jež je součástí zvonu.

Jak jste se o existenci zvonu dozvěděl a jak se vám jej podařilo získat?
V úvodu chci říci, že jsem nikdy nebažil po tom, hrát na nějaký zvláštní nástroj. Během roku mám mnoho povinností a jako každý, tak i já, potřebuji být chvíli sám. Hledám odpočinek ve vysokých horách. Při jedné cestě ve výšce 2 200 metrů jsem našel vystavený nástroj. Byl v místnosti, kterou vysvětilo několik holohlavých mnichů v červených řádových úborech. Pak už bylo vše jasné. V životě jsem získal dva dary, a to – setkání s panem J. Zezulkou, a druhým je tento nástroj. Ovšem originál zůstal na místě, já jsem si nechal vyrobit věrohodnou kopii.

Kromě léčivého zvuku má být koncert doplněn i zážitkem vizuálním. Co posluchači uvidí?
Koncert je složen ze tří skladeb s názvy: PRAHA, PICTUS ORBIS a HARMONIA MUNDI. Kromě sluchu bude potěšeno i oko. Jednak během hry vodní hladina vytváří rezonanční obrazce, které přesně zobrazují hraný ton a ve fortissimu její kapičky levitují až do výše jednoho metru. Koncert je doplněn promítáním obrazu, kde na plátně budou vidět snímky hor, zvířat, rostlin, vesmíru. Snímky z vesmíru jsou pořízeny z Hubbleyova teleskopu. Je to pohled, který není zcela typický – jsou to snímky z velké blízkosti. A také posluchači uvidí jednoho mokrého hráče.

Pomáhá zvuk zvonu i bolavým duším nebo jenom tělu? Myslíte, že dnes lidé tuto pomoc potřebují víc než v době, kdy jste s biotronikou začínal?
Dnes se stává lidská filosofie velmi racionální, jakoby z ní pomaličku mizel citový rozměr. Domnívám se, že moudrost spočívá v rovnováze citového myšlení a racionálního myšlení a tam je někde ta zlatá střední cesta, která povede člověka, aby neškodil sobě a ani druhým. Druhým, tím myslím lidi, ale i nižší živočichy – zvířata, rostliny. Platon kdysi řekl: Štastný ten, kdo hledá štěstí své ve štěstí druhých. A myslím, kdo má srdce, tak najde. Podle starých lámů tento nástroj má moc působit na tělo jako celek a doslova znít v každé buňce. Tvrdili, že dokáže uzdravovat i pomáhat člověku duchovně hledajícímu.