„Prezentaci a propagaci nepodceňujeme. Nechceme jen uskutečnit setkání sklářů, ale naším cílem je také upoutat pozornost veřejnosti a představit Nový Bor jako město skla," říká za organizátory IGS Alena Forgáčová.

Pro všechny, kteří na IGS zavítají, je připravena řada propagačních materiálů, které by jim měly umožnit snazší orientaci ve městě. Využít budou moci také speciální přílohu Českolipského deníku, která bude k dispozici i samostatně v době konání IGS a která je zaměřená právě na servis pro návštěvníky.

Všechny objekty pořadatelů IGS budou označeny bannery s jednotným vizuálem IGS, každý zájemce bude mít k dispozici mapku pořadatelských subjektů, mapku s nabídkou možností ubytování a v neposlední řadě mapku skleněné cesty, podle níž se bude moci vypravit za zážitky buď pěšky, výletním vláčkem nebo speciálními autobusy.

Po dobu sympozia bude v provozu akreditační a informační středisko IGS umístěné v prostorách sklářského muzea. Jeho služeb budou moci využít účastníci, hosté sympozia i veřejnost. Veškeré informace pro veřejnost budou připraveny také v turistickém informačním centru.

Záštitu udělil premiér i hejtman

Kromě sedmdesáti výtvarníků z dvaadvaceti zemí světa do Nového Boru právě cestují nebo už přijeli také významní domácí i světoví teoretici umění, galeristé, obchodníci se sklem, ale také novináři, fotografové i televizní štáby.

„Je to svátek pro celý region," říká starosta Nového Boru a ředitel IGS Jaromír Dvořák. Význam Mezinárodního sklářského sympozia podtrhuje fakt, že letošnímu ročníku udělil záštitu premiér české vlády Bohuslav Sobotka a také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Kraj navíc sympozium podpořil finančně a stal se jedním ze dvou generálních partnerů IGS 2015.

„Podporu sympozia, a to nejenom finanční, považuji za důležitou, už jenom proto, že sklářství, Novoborsko a Liberecký kraj k sobě neodmyslitelně patří," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Sklářský průmysl má za sebou hubenější období, které překonal, a dnes můžeme říci, že se tomuto odvětví daří. Jsem rád, že tak významná akce podporuje a zviditelňuje tak tradiční řemeslo a samozřejmě také celý Liberecký kraj. Je to mimořádná akce světového významu."

Druhým generálním partnerem se stala společnost Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, podporu poskytuje společným kulturním aktivitám, konkrétním událostem i odborné vzdělanosti. Na největší šenovské sklářské huti navíc Preciosa chystá během sympozia setkání věhlasných jmen. Vedle Jiřího Pelcla, významného domácího designéra a někdejšího rektora Vysoké školy umělecko-průmyslové, se představí například autor provokativních a kontroverzních instalací David Černý.

Každý z umělců bude na huti pracovat v týmu, a to vždy ve spolupráci se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov," popisuje šéfdesignér společnosti Preciosa Lighting Jaroslav Bejvl ml.

Sympozium doprovodí porce skvělé muziky, zábavy i performancí

Nejen sklo. Druhé největší město Českolipska bude v prvních čtyřech říjnových dnech žít i bohatým kulturním programem. „Připravili jsme takový program, který bude svou úrovní korespondovat s významem Mezinárodního sklářského sympozia," říká Alena Forgáčová z organizačního týmu, připravujícího celé sympozium.

Na své si přijdou hudební fanoušci. Sklo a hudba budou mít během IGS k sobě hodně blízko, jako kdyby sympozium chtělo naplnit jedno z velkých přání někdejšího vynikajícího sklářského výtvarníka Jana Fišara. Ten si přál, aby se mu podařilo zachytit rokenrol ve skle.

Držitelé Anděla i Hřebejkův objev

Už v pátek 2. října večer vystoupí přímo na novoborském náměstí Míru kladenská kapela Zrní, držitelé hudební ceny Anděl 2012 pro Objev roku. Kapela o sobě dala vědět naposledy v létě na festivalu Colours of Ostrava, kde společně vystoupila s asi třiceti členy zdejší Janáčkovy filharmonie.

Zrní ještě během druhého říjnového večera vystřídají rockoví a možná známější Už jsme doma, kteří letos slaví 30 let existence kapely. Bohatý doprovodný program nabídne i sobota 3. října, která se jinak ponese ve znamení dne otevřených dveří ve všech sklárnách, které se do IGS zapojují. Už odpoledne vystoupí v Novém Boru na náměstí například folkově folklórní Kučerovci, zaměření na exotické písně Latinské Ameriky. Ještě během odpoledne je vystřídá pánská taneční skupina Rasputin, českolipští Los Chuperos, divadelně hudební Kašpárek v rohlíku a finále sobotního večera obstará jazz popová čtveřice Egnoisse, kterou proslavila hudba k filmu Jana Hřebejka Svatá čtveřice a jejíž alba mají vynikající ohlasy mezi posluchači i kritiky.

Propojení skla s hudbou na letošním sympoziu podtrhne partnerství, které IGS uzavřelo s festivalem Lípa Musica. V rámci festivalu se totiž uskuteční slavnostní koncert k ukončení IGS 2015, na kterém v neděli v novoborském divadle vystoupí Bratři Ebenové s písněmi z jejich posledního alba Čas holin.

Dorazí Večerníček i Zrcadlový muž

Lípa Musica ale není jedinou akcí, která se stala partnerem Mezinárodního sklářského sympozia. IGS se propojilo také s Českou televizí, která bude v Novém Boru propagovat padesáté narozeniny Večerníčku. Díky tomu novoborské městské kino nabídne dvě večerníčkovská pohádková pásma. Druhé z nich bude věnované žijící legendě Večerníčků, animátorovi a výtvarníkovi Zdeňku Smetanovi, autorovi večerníčků Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček nebo Štaflík a Špagetka.

Doprovodný program letošního sympozia je také bohatý na nejrůznější performance. Třeba slavnostnímu otevření přístavby Ajeto Art Glass Musea a otevření expozice IGS History bude v pátek 2. října předcházet performance Mirror man. Celý sled show a performancí se odehraje také už o den dříve u městského divadla a vyvrcholí tady slavnostním galavečerem pro účastníky sympozia a pozvané hosty právě v novoborském divadle.

Sklářská poštovna dá na pohled štempl

Nový Bor letos „pošetřil" Sklářské slavnosti právě pro IGS 2015. A tak v první říjnovou sobotu bude na náměstí Míru hodně rušno. Pro návštěvníky tu bude připravený sklářský workshop, lidé si budou moci vyzkoušet pod vedením lektorů malování skla, vitráže, broušení, rytí či vytváření korálků. Chybět nebude prodej sklářských výrobků, ale ani sklářská poštovna s možností odeslání příležitostné pohlednice se speciálním razítkem.

FAKTA O IGS 2015• Hlavní pořadatel: Město Nový Bor, Sklářské muzeum Nový Bor
• Koná se od 1. do 4. října 2015 v Novém Boru a okolí
• Hostitelské sklárny: Ajeto Lindava a Ajeto Nový Bor, Ave Clara Polevsko, Crystalex CZ, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv Ateliers, Preciosa Lighting, Sklárna Slavia, TGK Skalice u České Lípy, VOŠ a SŠ Nový Bor
• Oficiální záštitu poskytli: premiér vlády České republiky Bohuslav Sobotka, hejtman Libereckého kraje Martin Půta
• Partneři: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Česká sklářská společnost, Kultura Nový Bor, Reas Agency, Hotel Morris, Loxeal, Pivovar Cvikov, Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, Cesty skla Centrum sklářského umění, Verreum, CarTec Liberec, Velkopopovický kozel