Pivař, který nebyl na Slavnostech Svijanského piva, si prostě pivař říkat nemůže. Dovolím si toto tvrzení po uplynulé sobotě, kdy Pivovar Svijany a obec Svijanský Újezd na Liberecku pořádaly jejich už 21. ročník.


A byl to nářez snad ve všech směrech. Už od otevření bran koupaliště, tradičního místa konání slavností, v jednu odpoledne. Piva a zábavy chtivých návštěvníků – od teenagerů po seniory – sem proudilo s postupujícím časem více a více. Koneckonců, bylo se na co dívat i poslouchat. Až do jedné v noci se na hlavním pódiu střídali známí zpěváci a kapely, třeba Janek Ledecký, Banjo band Ivana Mládka, Věra Špinarová, Seven, Walda Gang nebo Škwor.


To byla pro opravdové pivaře ale jen taková „nadstavbička“, protože hlavně milovníci svijanského piva museli nad připraveným servisem chrochtat blahem (je pravdou, že některé slabší nátury dochrochtaly už v odpoledních hodinách).


Točilo se ze 160 píp a všechno za výstavní cenu 18 kaček za půllitr. Bez rozdílu, jestli jste chtěli Desítku, Máz, Rytíře, Knížete, Kněžnu, Kvasničák nebo dokonce patnáctistupňového Barona (to asi spíš jako chuťovku).


Hned od začátku jsem získal přízeň jedné z výčepních jedenáctkového Svijanského Mázu, které stačilo postupem času i na vzdálenost tři metry od stánku ukázat jeden či dva prsty a pivo nebo piva byla v mžiku natočena, zaplacena – a konzumována. I to je důkazem příjemné zkušenosti účastníků slavností, že obslouženi jste byli, díky obrovskému množství výčepních stolic, prakticky bez fronty.


Stánek s reklamními předměty svijanského pivovaru až do tmy také pořád někdo okupoval. V jednu chvíli měl lidský had polykající trička, čepice, cyklistické oblečení, ponožky nebo suvenýry snad deset metrů. Pusu od ucha k uchu však u většiny zájemců kouzlil jeden kousek prádla s malým vyšívaným nápisem Svijany. „Jé, podívej, maj tady černý tanga,“ chechtá se dívka za mnou ve frontě.


Ještě koupit půllitr. Výběr je hned z několika tvarů. Beru dva. A dělám dobře, že nákup neodkládám. Po šesté večer může dívka ve stanu nabídnout jen posledních pár kousků…
Co na tom, že do vedra pořádně zapršelo. A nejednou. Vše přebil ohňostroj. Mé celkové hodnocení akce: super!