Zcela vyprodaný koncert ovšem nenechal nikoho na pochybách, že obě zpěvačky mají svým stylem, projevem i hity stále svému publiku co říct. A to je za to odměňuje neutuchajícím zájmem. Ten, kdo koncert v Domě kultury nestihl, může se ještě vydat do pražské Lucerny, kde obě stálice české pop-scény svou předvánoční šňůru uzavřou, a nebo se těšit na příští rok, kdy do Liberce opět zavítají.

Petra Janů a Věra Špinarová vystoupily ve dvou samostatných blocích svých největších hitů za doprovodu skupin Golem a Band Adama Pavlíka. Jako perličku si pro své fanoušky připravily i zbrusu nový společný duet.

Pěvecké stálice Petru Janů (61) a Věru Špinarovou (62) netřeba představovat. Obě interpretky zanechaly za léta svého zpívání v české popmusic nesmazatelnou stopu a mají na kontě nepřebernou řádku hitů, které jim kolegyně mladších ročníků mohou jen tiše závidět.

„Kamarádíme spolu léta, takže tenhle nápad vyplynul nějak automaticky a dohodly jsme se vlastně téměř okamžitě. Máme podobný hlasový rozsah i společnou rockovou parketu," prozradila Petra Janů.

Kdo přišel s nápadem

Před koncertem se alespoň podařilo vyzpovídat autorku hitů Jawa 650 nebo neopakovatelného hitu z mega filmového hitu Tenkrát na západě, Věru Špinarovou.

Jak to celé vzniklo?

S tím nápadem přišel můj syn Adam, který mi dělá kapelníka i manažera.Věřím mu a fungujeme už osm let, a když on řekne, ať do něčeho jdu, většinou to udělám. Takhle jsem třeba nemohla zpočátku pochopit, proč mám dělat dvojkoncert s Petrou Janů, ale vysvětlil mi, že jde o takový současný trend, že je o to zájem a tak jsem souhlasila. Vyjedeme na podzim, každá odzpíváme polovinu koncertu se svým repertoárem a já se na to dneska vážně už moc těším. Myslím, že lidi si přišli na své.

Jak se před koncertem připravujete, máte nějaký rituál? Prozraďte nám, máte trému? Přijdete mi jako naprosto klidný člověk.

Před koncertem je to jiná. Potřebuju být tak tři hodinky předem na místě, dám si kafíčko, vypiju tři litry vody, i když nevím proč, prostě to tak dělám, namaluju se, rozezpívám a jdu na zvukovku. Pak se převleču a jdu před lidi. Vždycky s kapkou trémy, aby to dobře dopadlo.

Vy s tím, co máte v hrdle, máte obavu?

To není o tom, kolik máte oktáv. Nejsem s nikým na startovní čáře, kdo výš a dál. O tom to není.

A o čem tedy?

Musíte vážně mít X faktor. Něco, čím lidi zaujmete. A taky to chce zpívat, zpívat, zpívat a nenechat se odradit ani poloprázdnými sály. I pro pár lidí musíte jet naplno. A víte proč? Protože oni si to užijí a řeknou to dál. To si nemyslím, to vím.

Jak se na koncertní turné připravujete, byla i otázka na Petru Janů.

Jak to tedy vypadá před samotným koncertem?

Kdybyste mě zažila před koncertem, uvidíte můj mrtvičný stav, kdy se mi objeví na čele studený pot a nemůžu udělat ani krok. A pak nějak vylezu na jeviště, lidi zařvou a je to pryč. Teď se těším, že na to nebudu sama, protože mě čeká dvojkoncertní turné s Věrou Špinarovou.

Ona je na tom ale podobně. Jak je možné, že stále ještě máte trému?

To je odpovědnost. Když už máte za sebou tolik práce, nemůžete nic podělat. Snadné to není, ale když pak lidi na konci stojí a skandují a usmívají se, neznám lepší pocit.

To je to, co váš život naplňuje?

To je všechno dohromady. Jsem strašně ráda, že jsem se dostala do pozice, kdy nemusím nic nikomu závidět ani dokazovat. Užívám si toho, že jsem zdravá, že se mi daří a že mám dost práce. Nenechám se naštvat či rozhodit, bráním se tomu zuby nehty a užívám si život. Vím, že něco umím. To vidím podle lidí, co přijdou na koncerty a zaplať pánbůh chodí. Tohle vnitřní vědomí se vytvoří pomaličku, ale je to tam. Příjemný klid, který vás hladí.

Gabriela Šimonová